Fabrika sa na Slovensku lúči s obľúbenou Škodou. Končí sa výroba top predávaného vozidla

  • Na Slovensku sa končí výroba jednej z obľúbených Škôd
  • Koncern Volkswagen prechádza veľkými zmenami
Škoda vo fabrike, kde Karoq končí. Koncern Volkswagen
TASR/Jakub Kotian
  • Na Slovensku sa končí výroba jednej z obľúbených Škôd
  • Koncern Volkswagen prechádza veľkými zmenami

V slovenskom závode koncernu Volkswagen (VW) pribudli do výroby dva nové modely. Ide o obľúbené vozidlá na slovenskom trhu a súčasť koncernového projektu. Začiatok tejto výroby si vyžiadal investíciu vo výške takmer 500 miliónov eur. Konkrétne ide o nové modely VW Passat a Škoda Superb.

Práve výroba Passatu sa na našom území obnoví po vyše 30 rokoch, uviedla pre TASR hovorkyňa podniku Lucia Kovarovič Makayová. Zároveň však jedno z najobľúbenejší slovenských áut vo fabrike končí.

Ako informuje agentúra TASR, spoločnosť si dáva za cieľ nasmerovať jej výrobu k hospodárnemu vyťaženiu kapacít. Koncern sa teda pozerá do budúcnosti a hľadá perspektívu.

„Prechod na elektromobilitu v súčasnosti využívame, aby sme znížili komplexitu vo výrobe a ešte viac zefektívnili naše výrobné závody. Vozidlá, ktoré sú založené na rovnakej architektúre, zásadne zlučujeme v našich závodoch naprieč značkami,“ priblížil člen predstavenstva značky Volkswagen pre produkciu a logistiku Christian Vollmer.

Zmeny vo výrobe

Podnik uviedol, že v súvislosti s integráciou koncernového projektu do výroby prišlo k významným zmenám a úpravám naprieč celým výrobným tokom, ako napríklad k rozšíreniu lisovne. Do portfólia zároveň pribudlo ďalších 22 dielov, ktoré po vylisovaní smerujú do novovybudovanej karosárne.

Do výroby nasadili nové generácie robotov a riadiace systémy. Inovácie sa týkali aj logistiky a technológií v lakovni. Vďaka nim bude výroba ekologickejšia a udržateľnejšia. Zásahmi prešla aj montážna linka, kde sa inštalovala a upravovala manipulačná technika a automatizačné zariadenia.

„Dosiahli sme dôležitý míľnik, ktorý pre náš závod znamená dôležitý krok k využitiu voľných kapacít a zabezpečeniu zamestnanosti,“ uviedol predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo VW Slovakia Wolfram Kirchert.

Výroba modelu VW Passat sa vracia do Bratislavy po viac ako 30 rokoch. Bol to vôbec prvý model, ktorý sa vyrábal v hlavnom meste po tom, čo Volkswagen rozbehol v roku 1991 na Slovensku výrobu vozidiel. So značkou Škoda spolupracuje podnik od roku 2008.

Vo výrobe končí obľúbené vozidlo Slovákov. So známou „Škodovkou“ sa lúčia >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, oPeniazoch, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá