Facka pre Ľuboša Blahu. V spore s prezidentkou pohorel na Ústavnom súde SR

  • Ľuboš Blaha protiprávne zasahuje do práv prezidentky, rozhodol súd
  • Blaha tento zákaz nedostal len na sociálne siete, ale aj na verejné vystupovanie
Člen strany SMER-SD Ľuboš Blaha, prezidentka SR Zuzana Čaputová vystupuje s príhovorom pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, TASR/Jaroslav Novák
  • Ľuboš Blaha protiprávne zasahuje do práv prezidentky, rozhodol súd
  • Blaha tento zákaz nedostal len na sociálne siete, ale aj na verejné vystupovanie

Ľuboš Blaha na sociálnych sieťach zvykol vo svojich príspevkoch zverejňovať a šíriť teórie, že prezidentka SR Zuzana Čaputová je vlastizradkyňa a pôsobí tu ako americká agentka, agentka cudzích mocností. Ľubošovi Blahovi spoločnosť Meta zablokovala jeho fanstránku už v júni a niekoľko týždňov na to aj jeho osobný profil. Stránka mu bola zrušená pre opakované porušovanie pravidiel sociálnej siete.

Už v marci Okresný súd v Bratislave I v prípade Blahových verbálnych útokov na Zuzanu Čaputovú uznal, že Blaha už nemôže šíriť o prezidentke, že je agentka alebo vlastizradkyňa. Musí to vymazať aj zo svojich statusov.

„Výroky žalovaného, v ktorých obviňuje prezidentku z obzvlášť závažných trestných činov, a iné hanlivé obvinenia, pri ktorých je evidentná snaha žalovaného o vyvolanie silných negatívnych emócií u jeho priaznivcov voči prezidentke, nie sú obhájiteľné slobodou prejavu, pretože v nich absentuje vecná, racionálna argumentácia, prípadne akákoľvek snaha o vysvetlenie a preukázanie tvrdených skutočností. Jeho statusy majú útočnú povahu s cieľom vyvolávať a podnecovať silné negatívne emócie,“ cituje portál TV Noviny vyjadrenie okresného súdu.

Ako v marci uviedol Ján Lazura z advokátskej kancelárie Taylor Wessing zastupujúcej prezidentku, slovenské súdy potvrdili, že spôsob, akým Ľuboš Blaha vykonával slobodu prejavu, nebol súčasťou legitímneho politického dialógu a protiprávne zasahoval do práv prezidentky.

V lete aj krajský súd v plnom rozsahu potvrdil, že poslanec Ľuboš Blaha protiprávne zasahuje do práv prezidentky a je povinný sa zdržať ďalších verbálnych útokov a šírenia nepravdivých informácií.

Ako uviedol portál O médiách, ktorý sa odvoláva na advokátsku kanceláriu TaylorWessing, krajský súd len potvrdil, že Okresný súd Bratislava I odôvodnene nariadil poslancovi Ľubošovi Blahovi, aby sa zdržiaval zverejňovania a šírenia informácií o tom, že Zuzana Čaputová je agentka cudzích mocností, vlastizradkyňa, americká agentka a osoba ovládaná USA, ktoré sú, samozrejme, nepravdivé.

Blaha tento zákaz nedostal len na sociálne siete, ale aj na verejné vystupovanie.

Na základe týchto rozhodnutí súdu, poslanec Blaha podal sťažnosť aj na Ústavný súd Slovenskej republiky vo veci „vydaného neodkladného opatrenia“, ktoré hovorí o povinnosti zdržania sa šírenia výrokov a nepravdivých informácií o prezidentke SR.

Svojou sťažnosťou sa Blaha dožadoval uznania, že bolo porušené jeho právo na slobodu prejavu. Taktiež ústavný súd žiadal o zrušenie všetkých uznesení okresného a krajského súdu týkajúceho sa zákazu šírenia istých výrokov.

Štvrtý senát Ústavného súdu SR pred pár dňami, 25. októbra, odmietol a označil za neprípustnú už na predbežnom prerokovaní. Ako dôvod odmietnutia súd uviedol, že poslanec Blaha nevyužil všetky právne nástroje, ktoré mal k dispozícii na ochranu svojich práv. Sťažovateľ Blaha totiž pred tým, ako podal sťažnosť na Ústavný súd SR, nepodal v stanovenej lehote takzvané dovolanie na Najvyšší súd SR. 

Zdroje: O Médiách, TV noviny 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá