Fantastická správa: Vakcína od Pfizer/BioNTech zrejme účinkuje aj na juhoafrickú mutáciu vírusu

  • Vakcína od Pfizer/BioNTech je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike
  • Naznačujú to výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory
vakcina, koronavirus
TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool
  • Vakcína od Pfizer/BioNTech je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike
  • Naznačujú to výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory

Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu, ktoré nedávno objavili v Británii a Juhoafrickej republike. Naznačujú to výstupy z predbežnej štúdie zverejnenej v databáze americkej vedeckej inštitúcie Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL), píše agentúra AP a denník The Guardian.

Nové varianty vírusu SARS-CoV-2, predovšetkým ten nákazlivejší, ktorý sa koncom minulého roka objavil na juhu Anglicka, vzbudzujú obavy na celom svete.

Oboje obsahujú mutáciu nazvanú N51Y, ktorá predstavuje malú zmenu ‚spike proteínu‘ (glykoproteínového hrotu, ktorý umožňuje vstup vírusu do bunky). Ide o zmenu, vďaka ktorej sa podľa odborníkov vírus šíri rýchlejšie, píše agentúra AP.

BioNTech tvrdí, že Európska únia pri nákupe vakcín totálne zlyhala. Je to naozaj pravda?

Väčšina vyvíjaných a distribuovaných vakcín sa pokúša vyvolať v ľudskom tele reakciu, vďaka ktorej je tento spike proteín rozpoznaný a imunitný systém s ním tak dokáže bojovať.

Tím vedcov z Pfizer-u a Texaskej univerzity sa prostredníctvom laboratórnych testov pokúšal zistiť, či mutácia ovplyvnila schopnosť ich vakcíny tak urobiť.

Mutácia sa nezdá byť problémom pre účinnosť 

Vedci zhromaždili údaje z analýz vzoriek krvi odobratých 20 osobám, ktoré už dostali vakcínu od konzorcia Pfizer-BioNTech. Protilátky vytvorené u týchto ľudí ich pred vírusom v laboratórnych podmienkach úspešne ochránili, píše sa v štúdii.

očkovanie oxfordská vakcína
zdroj: TASR/University of Oxford via AP

Ako pripomína The Guardian, štúdiu pred jej publikovaním ešte musia posúdiť ďalší experti, čo je pri podobnom type výskumu kľúčovou podmienkou.

Podľa hlavného vedeckého pracovníka spoločnosti Pfizer Philipa Dormitzera je však „veľmi upokojujúce zistenie“, že prinajmenšom táto mutácia, ktorá medzi ľuďmi spôsobila najväčšie obavy, sa v súvislosti s účinnosťou vakcíny nezdá byť problémom.

Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je prvou, ktorú na používanie schválili v EÚ – 21. decembra tak urobila Európska agentúra pre lieky (EMA). Už skôr ju na používanie schválili iné krajiny vrátane USA a Spojeného kráľovstva.

Ako druhú v poradí EMA v stredu schválila vakcínu vyvinutú spoločnosťou Moderna.

Zdroje: the Guardian, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech