Fico a extrémisti Zelenského prejav odignorovali. Ukázali, že sú na strane agresora, hovorí politológ

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prehovoril k slovenským poslancom
  • Veľká časť opozície na schôdzi chýbala
Robert Fico a Marian Kotleba
TASR/Martin Baumann
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prehovoril k slovenským poslancom
  • Veľká časť opozície na schôdzi chýbala

Robert Fico, ale aj väčšina opozície zase raz museli „ísť hlavou proti múru“. Dnes ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj prehovoril k slovenským poslancom a verejnosti cez telemost v národnej rade.

Napriek tomu, že poslanci prejav odklepli minulý piatok, nie všetci zákonodarcovia sa v pléne počas prejavu objavili. Jedným z nich bol aj predseda strany Smer-SD Robert Fico, ale aj poslanci z extrémistického opozičného krídla.

Zelenského prejav

Zelenskyj počas prejavu v slovenskom parlamente cez telemost spomenul viacero pálčivých súčasných tém. Dôvodom emotívneho prejavu bola ruská agresia u nášho východného suseda. 

„Tyrani hovoria len o tom, že oni sú nad a chcú pokoriť nás všetkých,“ povedal ukrajinský prezident.

Zelenskyj podotkol, že ak sa Rusi nezastavia, tak to, čo sme mohli vidieť napríklad v Buči, sa môže dostať aj na územie Slovenska. „Ukrajinci budú stále pamätať na to, ako Slovensko poskytlo, čo sme potrebovali,“ povedal Zelenskyj.

Viac sa dočítaš v tomto článku.

Opozícia strečkovala

Ako sa dalo čakať, dôležitého prejavu sa nezúčastnili všetci poslanci. Išlo najmä o zákonodarcov z opozičného tábora. Chýbala tak väčšina smerákov na čele s Robertom Ficom.

V pléne sa nenachádzali ani exkotlebovci z Republiky, ktorá sa odštiepila od ĽSNS. Hnutie Milana Uhríka sa tak prejavu nezúčastnilo, no poslanci Mariana Kotlebu zase z pléna odišli demonštratívne počas prejavu.

Avizovali neúčasť dopredu

Za Zelenského vystúpenie hlasovali zákonodarcovia už minulý piatok. Za bolo 101 zo 115 hlasujúcich poslancov. 

Napriek tomu, že za hlasoval aj šéf smerákov Robert Fico, tak už dopredu avizoval, že sa prejavu ukrajinského prezidenta nezúčastní. Exkotlebovec Milan Uhrík zo spomínanej Republiky ignorovanie prejavu vopred ohlásil aj na sociálnej sieti.

Marian Kotleba
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ukázali pravú tvár

Politológ Radoslav Štefančík si o absencii či o postupnom odchode z pléna niektorých opozičníkov myslí svoje. Podľa jeho názoru týmto gestom ukázali, na koho strane stoja.

„Nie na strane utláčaného, prepadnutého, drancovaného, ale na strane agresora,“ povedal pre Startitup Štefančík.

Podľa odborníka táto časť politikov premrhala šancu ukázať, že ich predošlá komunikácia navonok je len súčasťou sofistikovanej marketingovej stratégie.

„Opoziční politici mali príležitosť ukázať, že všetky tie vulgarizmy na adresu novinárov, mimovládnych organizácií či prezidentky, sú len prejavom pragmatickej komunikačnej stratégie a kdesi vo vnútri možno v nich predsa len drieme charakter s pozitívnym vzťahom k princípom liberálnej demokracie,“ zhodnotil s nadsádzkou politológ. 

Realita ale podľa všetkého ukázala pravý opak. „Ale oni ukázali, že autoritársky vodca a vojnový zločinec na čele Ruska im je hodnotovo bližší, ako prezident, ktorý urputne bráni svoju krajinu pred ruskými zločincami,“ podčiarkol ostro.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá