Fico láka Pellegriniho, aby sa k nemu vrátil. Spolu môžeme mať vo voľbách až 40 percent, hovorí

  • Fico vyzval Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o spolupráci,hovorí o spájaní
  • Do volieb by mohli ísť spolu, alebo vytvoriť po voľbách koalíciu
  • Šéf Smeru nechce, aby po voľbách vládol zlepenec strán na jedno použitie
fico pellegrini smer
TASR/Martin Baumann
  • Fico vyzval Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o spolupráci,hovorí o spájaní
  • Do volieb by mohli ísť spolu, alebo vytvoriť po voľbách koalíciu
  • Šéf Smeru nechce, aby po voľbách vládol zlepenec strán na jedno použitie

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Rokovaniami chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent.

Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce, ktorá zabezpečí, že prirodzený blok Smeru a Hlasu, či už ako jedna strana, alebo dvojkoalícia, bude mať schopnosť dosiahnuť výsledok na úrovni 35 až 40 percent, čo je úplne reálne. Pokiaľ sa bude Hlas viac orientovať na spoluprácu s liberálnymi stranami, ako je to dnes zrejmé, zabudnime na to, že Slovensko môže mať po voľbách silnú a stabilnú sociálno-demokratickú vládu,“ uviedol v stanovisku Fico.

Zlepenec nikto nechce

Fico vyzval politikov Hlasu na okamžité otvorenie takýchto rozhovorov, „pretože to je nielen logické a prirodzené, ale sa to od nás aj očakáva“. Spomenul „očividnú“ nervozitu vo vyhláseniach nezaradených poslancov okolo lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho na adresu Smeru-SD. „Obavám sa, že keď to takto bude pokračovať, tak terčom politiky Hlasu nebude súčasná vládna koalícia, ale Smer – sociálna demokracia,“ povedal s tým, že by bolo nešťastné, keby Hlas ponúkal verejnosti ako alternatívu hašterenie sa s ostatnými opozičnými subjektmi.

Komu z týchto politikov dôveruješ najmenej?

Fico pripomenul, že politici Hlasu zdieľajú so Smerom-SD rovnakú minulosť. „Všetko, čo dosiahli, dosiahli vďaka Smeru a nemôžu sa tváriť, že nemajú nič spoločné s ťažkými chvíľami, ktorými Smer musel prejsť a ktoré nakoniec aj úspešne zvládol,“ dodal.

Šéf Smeru-SD si myslí, že krajina smeruje k predčasným voľbám. Pripomína chaos a rozklad v polícii, verejných financiách či v boji s pandémiou. „Dobrou alternatívou pre Slovensko však nemôže byť ďalší vládny zlepenec, koalícia vytvorená zo strán na jedno použitie,“ skonštatoval s tým, že musí ísť o stabilnú vládu postavenú na základe skúsených politikov a stabilných politických štruktúr.

Rozchod po 20 rokoch

Peter Pellegrini odišiel zo Smeru v júni 2020. Odmietol ponuku stať sa nástupcom Roberta Fica v čele strany Smer, písal vtedy Denník N. Na tlačovej besede v Banskej Bystrici oznámil, že po dvadsiatich rokoch odchádza zo strany Smer. Podpredseda parlamentu mal s Robertom Ficom dlhodobo spory najmä po neúspešných voľbách v roku 2020. Pellegrini dokonca verejne vyzval predsedu Smeru, aby dobrovoľne odstúpil z funkcie.

Keď Pellegrini spolu s ďalšími ľuďmi zo Smeru odchádzal, uviedol, že ďalšiu spoluprácu si nevie predstaviť. „Ja si ďalej neviem predstaviť politickú budúcnosť v tandeme alebo spolupráci s Robertom Ficom v nejakom spoločnom projekte, hoc aj za iných podmienok s tým, že by sme mali stále rozhodovať spolu o tom, ako by mala vyzerať budúcnosť sociálnej demokracie na Slovensku,“ uviedol. Dokončiť chce svoj sľub voličom o zodpovednej zmene. 

Zdroje: TASR, DenníkN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá