Fico prerazil najhlbšie dno: Prezidentku Čaputovú prirovnal k potkanovi

  • Robert Fico počas dnešnej tlačovej konferencie kritizoval vládu
  • Prezidentku prirovnal k potkanovi
  • Politológ uviedol, že má slovník politika tretieho sveta
fico čaputová
Predseda strany SMER-SD Robert Fico a prezidentka SR Zuzana Čaputová, TASR/Pavol Zachar, Jakub Kotian
  • Robert Fico počas dnešnej tlačovej konferencie kritizoval vládu
  • Prezidentku prirovnal k potkanovi
  • Politológ uviedol, že má slovník politika tretieho sveta

K výsledku dnešného hlasovania parlamentu, ktorým sa rozhodlo o zmene Ústavy SR a skrátení volebného obdobia, sa vyjadrila na tlačovej konferencii aj strana SMER-SD.

Porušili sväté občianske právo

Dnes sme boli svedkami ďalšej etapy likvidácie demokracie na Slovensku,“ tvrdí šéf strany Robert Fico. „Je nevídané, je protiústavné, je nedemokratické, ako dnes strany bývalej vládnej koalície opľuli článok 2 a ako opľuli základný princíp, že suverénom štátnej moci je ľud, keď sa občanom rozhodli zobrať najvýznamnejší nástroj štátnej demokracie,“ dodal.

Fico ďalej skritizoval poverenú vládu a prezidentku SR Zuzanu Čaputovú za údajné „siahnutie na sväté právo občanov Slovenskej republiky“, ktorým mal na mysli „vyvolanie petičnej akcie a referenda“.

V tvrdej kritike následne pokračoval: „Dnes je nadovšetko jasné, prečo prezidentka zmarila referendum v roku 2021 a prečo robila všetko, aby zmarila referendum v roku 2023. Pretože je spolčená s týmito nedemokratickými zločincami, ktorí sedia vo vládnej koalícii. A má jasné pokyny, musí držať túto vládu pri moci. Ťažko by našli takú vládu, ktorá by s takou ľahkosťou posielala zbrane a robila všetky špinavosti, ktoré sa robiť dajú.

Tvrdé vyjadrenia

Predseda strany SMER-SD Zuzanu Čaputovú prirovnal k „potkanovi“ za to, že občanov nevyzvala k účasti na referende. „Namiesto toho sa 24 hodín pred referendom postavila a prečítala niečo, čo jej dali na americkej ambasáde. Slovensko nemá hlavu štátu, Slovensko má americkú spolupracovníčku,“ uviedol bývalý premiér.

Ako už Robert Fico naznačil, jeho strana zásadne nesúhlasí s avizovaným dátumom predčasných parlamentných volieb, a preto plánuje podať pozmeňujúci návrh. „Zajtra predkladáme pozmeňujúci návrh, aby sa parlamentné voľby konali 20. mája,“ uviedol predseda strany. Dodal však, že je ochotný zahlasovať aj za júnový termín. 

Prirovnať hlavu štátu k potkanovi je, pochopiteľne, značne kontroverzné. Startitup kontaktoval so žiadosťou o vyjadrenie politológa a rektora Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore Tomáša Koziaka.

Nižšie sa klesnúť nedá

Nenazvem to nijako inak než totálnym poklesom politickej kultúry,“ reagoval prekvapene Koziak. „Takýmto spôsobom sa nazývajú politickí oponenti v krajinách s najnižšou politickou kultúrou. A Robert Fico s takýmto slovníkom patrí do tretieho sveta,“ dodal ďalej.

Je to najnižšie dno. Neviem si predstaviť, kam by mohol ešte Robert Fico klesnúť,“ myslí si politológ. Pripomína však, že vybraný slovník zapadá do politickej rétoriky SMER-u.

Stačí, keď si spomenieme na pamätnú demonštráciu, kde Ľuboš Blaha vyprovokoval dav, aby kričali o pani prezidentke, že je americká…,“ uviedol Koziak na margo protestu v Nitre, o ktorom sme ťa toho času informovali tu.

protest v nitre
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Keď na pôde parlamentu toto povie predseda jednej z najvplyvnejších politických strán a niekoľkonásobný bývalý premiér o hlave štátu, ktorá je ešte okrem toho aj žena, tak by som to inak ako slovníkom nejakého politika s diktátorskými sklonmi nenazval,“ krúti hlavou politológ.

Koziak upozorňuje aj na implikáciu daného vyjadrenia: „Ak sa takýto politik dostane k moci, tak čo môžeme očakávať, čo urobí s potkanom alebo americkou kolaborantkou?

Zároveň dodáva, že Fico podobnými vyjadreniami útočí na najnižšie emócie ľudí. „Skutočne to môže smerovať až k vyzývaniu na fyzickú likvidáciu. Od toho nás delí už len krok,“ zakončil.

Zdroje: TB/SMER-SD, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá