Fico prirovnal Naďa ku škriatkovi Dobbymu z Harryho Pottera. Tu už by krútil hlavou aj psychiater, zhodnotil pre Startitup politológ

  • Robert Fico si kopol do ministra Jaroslava Naďa poriadne svojským spôsobom
  • Obvinil ho, že sa teší z vojny, ktorá hrozí medzi Ruskom a Ukrajinou, a prirovnal ho k postave zo slávnej knižnej ságy
  • „Je to mix paranoje a nepríčetnosti," udrel politológ
pjimage (11)
TASR/MTI/Janos Vajda, Jaroslav Novák
  • Robert Fico si kopol do ministra Jaroslava Naďa poriadne svojským spôsobom
  • Obvinil ho, že sa teší z vojny, ktorá hrozí medzi Ruskom a Ukrajinou, a prirovnal ho k postave zo slávnej knižnej ságy
  • „Je to mix paranoje a nepríčetnosti," udrel politológ

Expremiér, poslanec národnej rady a šéf Smeru dnes opäť perlil. Na tlačovke sa zase raz podelil so svojím pohľadom na aktuálnu domácu, ale aj zahraničnú politickú situáciu.

Ani tentokrát sa neobišiel bez poriadnych lingvistických eskapád a dokonca využil aj referenciu na známu popkultúrnu ikonu.

Prirovnal Naďa k Dobbymu

Predsedu Smeru rozčarovala počas dnešnej tlačovky otázka redaktora televízie JOJ, ktorý sa pýtal Fica, ako hodnotí slová ministra Jaroslava Naďa, ktorý ho nedávno označil farizejom.

Šéf silového rezortu narážal na fakt, že americko-slovenskú obrannú zmluvu, ktorú v súčasnosti kritizuje Fico, „varila“ v minulosti práve aj jeho vláda.

„Mne je aj do určitej miery príjemné, že mi kladiete takéto otázky. Neviem, ako to mám inak povedať. Keď je pravda niekde inde, tak ju uverejnite. Ja som videl zmluvu raz na koaličnej rade, kde sme videli analýzu zmluvy. Zistili sme, že zmluva je nevýhodná pre Slovensko a nabúrava zvrchovanosť a suverenitu Slovenskej republiky a my sme ju odmietli, to je celé, čo môžeme k tejto veci povedať,“ reagoval svojsky Fico.

Ten pravý bizár mal z Ficovej strany ešte len prísť. Okrem toho, že ministra financií Igora Matoviča opäť označil za psychiatrického pacienta, poriadne sa obul aj do svojho „obľúbenca“ šéfa rezortu obrany Jaroslava Naďa.

O Naďovi sa radšej nebudem vyjadrovať. Naď je smiešny. Pozrite sa, ako sa teší. Mám vojnu, mám vojnu. Ako to bolo v tom filme Harry Potter, že mám ponožky?“ 

Obrátil sa s nezvyčajnou otázkou na kolegov, ktorí mu robili spoločnosť počas tlačovky. Jeden mu odpovedal, že jeho stranícky šéf myslí domového škriatka známej čarodejníckej série Dobbyho.

„Mám ponožku, tak už som spokojný. On má vojnu, tak už je spokojný. Však to je trápne,“ nič nedaroval v bizarnom prirovnaní ministrovi.

Mix paranoje a nepríčetnosti

Startitup oslovil k téme politológa Tomáša Koziaka. Zaujímalo nás, ako hodnotí Ficove slovné nuansy počas tlačovky a či ide u expremiéra o premyslenú stratégiu, alebo skôr o rétorickú neobratnosť.

„Jeho reakcie v poslednej dobe sú veľmi zvláštne. Je to mix, povedzme, paranoidného správania a mix možno až nepríčetného hodnotenia situácie. Môže to vychádzať aj zo strachu, ktorý má, inak si to neviem vysvetliť,“ zhodnotil Ficov výkon. 

Koziak tak naráža na fakt, že Ficovi blízki spolupracovníci či nominanti Smeru v štátnych funkciách čelia vyšetrovaniu mužmi zákona vo viacerých kauzách.

Napríklad len v prípade Očistec sú stíhaní bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, nitriansky biznismen Norbert Bödör, ale aj bývalý šéf policajtov Tibor Gašpar. 

Podľa Koziaka bolo za hranicou aj Ficovo obvinenie, keď médiá nazval organizovanou zločineckou skupinou. „Toto patrí do tej istej kategórie. Toto jednoducho je spôsob hodnotenia reality, pri ktorej si myslím, že môže aj psychiater krútiť hlavou,“ zaklincoval rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore.

Naď reaguje

Krátko po Ficovej tlačovke prehovoril k ľudu aj samotný minister obrany. Ten sa dotkol aj kritickej situácie medzi našim východným susedom a Ruskom. „Zároveň vám môžem povedať, že nie len na Slovensku, ale na celom svete sa veľmi pozorne sleduje situácia, ktorá na Ukrajine je,” uviedol Naď.

Zároveň podčiarkol, že na Ukrajine panuje mimoriadne krehká situácia. Taktiež dodal, že bludy ohľadom tejto témy šíri najmä naša opozícia.

Minister sa vyjadril aj k Ficovej kritike jeho osoby.

Robertovi Ficovi nikdy na obrane a bezpečnosti našej krajiny nezáležalo. Vždy ozbrojené sily dehonestoval, napríklad tým, že nevedia pochodovať, čo sú to za vojaci. Nezáležalo mu na ničom, pokiaľ sa to netýkalo jeho kamaráta Výboha a zlodejín, ktoré robili na ministerstve obrany – vtedy mu na tom záležalo veľmi. Jediné, čo ho na obrane tejto krajiny kedy zaujímalo, bolo, ako si ukradnúť nejaké peniaze z nejakých zákaziek,“ dodal minister.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá