Fico: V živote ma nikto nežiadal o pomoc pre Vadalu alebo kohokoľvek iného

  • Poslanci strany Smer-SD napadli zákon o zbere dát z mobilných telefónov kvôli koronavírusu na Ústavnom súde
  • Súd pozastavil účinnosť zákona, strana Smer to vníma ako najväčší úspech, odkedy je v opozícii
fico
FOTO: TASR/Jaroslav Novák
  • Poslanci strany Smer-SD napadli zákon o zbere dát z mobilných telefónov kvôli koronavírusu na Ústavnom súde
  • Súd pozastavil účinnosť zákona, strana Smer to vníma ako najväčší úspech, odkedy je v opozícii

Pozastavenie novely telekomunikačného zákona je zatiaľ najvýraznejší úspech opozičnej politiky Smeru-SD. Uviedol to poslanec Národnej rady SR a predseda Smeru-SD Róbert Fico v stredu na tlačovej konferencii. Reagoval tak na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý účinnosť zákona pozastavil.

Smer-SD namietal, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR má bez akejkoľvek kontroly prijímať informácie o ľuďoch. Strana tiež namietala, že ľudia, ktorí pracujú na úrade, nemajú žiadnu kvalifikáciu na spracovávanie takýchto údajov, a že v zákone nebola nejaká časová os, ktorá by stanovovala, odkedy dokedy sa budú údaje zbierať, približuje Fico. Namietal aj, že neexistuje žiadna kontrola zákona.

„Vo všetkých našich námietkach ÚS dnes povedal, že majú svoje opodstatnenie a na základe toho rozhodol o pozastavení tohto zákona,“ povedal poslanec.

ČÍTAJ TIEŽ >> Politici sa nevedia zhodnúť, či budú v nedeľu obchody otvorené. Matovič Sulíkovi sľúbil, že ich otvoria

Fico chce navštíviť aj šéfa ÚVZ vo štvrtok (14. 5.) alebo piatok (15. 5.), aby strana zistila, od koľkých ľudí boli informácie už získané.

ÚS v stredu rozhodol o pozastavení účinnosti časti novely telekomunikačného zákona, ktorá v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu umožnila sprístupňovanie dát od telekomunikačných operátorov ÚVZ SR.

Rozhodnutie ÚS sa týka ustanovení, ktoré boli príliš neurčité alebo nateraz neposkytovali dostatočné záruky proti možnému zneužitiu osobných údajov orgánmi štátnej moci. Právnu úpravu napadla na ÚS opozičná strana Smer-SD.

Otázky o Vadalovi

Robert Fico odmietol, že by mal nejaký kontakt s Antoninom Vadalom. „Žiadneho Vadalu nepoznám, v živote som s ním nehovoril. V živote ma nikto nežiadal o pomoc pre Vadalu alebo kohokoľvek iného,“ vyhlásil.

Denník Sme včera informoval, že správy, ktoré zachytili slovenskí policajti v telefóne Antonina Vadalu pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ukazujú, že s ním Mária Trošková ako hlavná štátna radkyňa neriešila len súkromné témy. Od 1. marca 2015 začala Trošková pracovať pre Fica (Smer-SD) na Úrade vlády SR. Po Kuciakovej vražde na úrade vlády skončila.

troskova
zdroj: TASR/Branislav Račko

„Siska ma eviduje ako tvojho bieleho koňa ty ch..j a mam to od najvyššieho človeka,“ písala podľa Sme Trošková Vadalovi.

Šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský po rokovaní parlamentného výboru na kontrolu SIS dnes povedal, že nevie, koho myslela Trošková ako „najvyššieho“ a či to mal byť Robert Fico.

„Predseda vlády žiadnu informáciu týkajúcu sa Márie Troškovej nikdy nedostal,“ uviedol Pčolinský. Celý problém by podľa šéfa SIS neexistoval, ak by vedúci úradu, kde Trošková pracovala, požiadal o bezpečnostnú previerku tejto osoby a aj ďalších ľudí, ktoré boli v okolí premiéra.

Zdroje: TASR, SITA, sme

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech