Ficove plány? Ako by ich jedna mater mala s tisíckami trollov, nešetril šéfa Smeru Klus

Martin Klus a Robert Fico
Startitup/Dominik Bízik, Juraj Pajdlhauser

Autor komentáru je bývalý štátny tajomník rezortu diplomacie.

Symbolicky 17. novembra, v deň sviatku Nežnej revolúcie, ktorú si predseda Smeru-SSD údajne nevšimol, sme sa v priamom prenose RTVS :24 dozvedeli, čo nás čaká a neminie, ak sa táto strana po 12 rokoch vládnutia dostane po prestávke mandát na ďalšie štyri roky. 

Čo Fico plánuje?

Stručne by sa to dalo popísať takto: v domácej politike môžeme očakávať nielen deštrukciu právneho štátu, ale aj osobnú vendetu voči komukoľvek, kto sa pokúsil za 12 rokov budovania mafiánskeho štátu zobrať kohokoľvek na spravodlivosť. 

Ešte omnoho závažnejšia bola časť o zahraničnej politike. Tá by pod taktovkou R. Fica & co. de facto kopírovala prístup Viktora Orbána. Nielen smerom k Bruselu, ale aj v rámci nulovej vojenskej podpory Ukrajiny a naopak, veľkorysým priateľským vzťahom s Ruskom.

Čo tam po nejakom medzinárodnom práve, kradnutí území iných štátov či vraždení, znásilňovaní a ničení všetkého hlava-nehlava v susednej krajine. Však „nás sa to netýka“. No a, samozrejme, nesmie sa zabudnúť na „zlých Američanov“, ktorých vlastne nepotrebujeme a ktorí na všetkom len zarábajú. 

Smeráci zasadali na sneme 17. novembra

Známe frázy

Že vám tieto nebezpečné plány, niečo pripomínajú? Veru áno, ako by ich jedna mater mala s tisíckami trollov či desiatkami konšpirátorov na pofidérnych weboch. Ich cieľom je dezorientovať našich občanov tak, aby nevedeli rozlišovať, čo sú záujmy Slovenska a pri čom naopak v Kremli otvárajú šampanské.

A na to evidentne stavil aj SMER-SSD. Ten sa pritom už ani netají tým, že má záujem aj o voličov, ktorí to v posledných dvoch voľbách bez ostychu hodili partii, ktorá sa vyžíva v neonacistickej symbolike a pred pár rokmi ešte mašírovala v uniformách a s fakľami v ruke po Zvolene. 

(Ne)naplnený plán

Každý jeden deň navyše, kedy sa tento plán nenaplní je dobrou správou nielen pre občanov Slovenska, ale aj pre našich spojencov a partnerov, vrátane nášho východného suseda.

Aj preto je riziko predčasných volieb omnoho vážnejšie ako sa zdá, a mrzí ma, ako sa ho mnohí snažia bagatelizovať jediným argumentom. Neskôr to bude ešte horšie. 

Zlá skúsenosť

Ja si to nemyslím a zopakujem v tejto súvislosti pár argumentov. Slovensko má len zlú skúsenosť s predčasnými voľbami. Po každých z nich sme tu mali len triumfálny príchod Vladimíra Mečiara a Roberta Fica. Je naivné si myslieť, že teraz to bude inak.

Okrem toho, polícia, prokuratúra aj súdy budú mať o pár mesiacov viac času riešiť „našich ľudí“ a možno nakoniec ozaj zarúbu aj podstatne vyššie. Vojna na Ukrajine sa môže skončiť a môžu nastať pozitívne zmeny v Kremli, ktorých výsledkom by bol aj zánik trollých fariem šíriacich nezmysly a propagujúcich radikálov.

A možno sa začnú meniť pomery aj na slovenskej politickej scéne, lebo všetci budú vidieť, že to ešte „stíhajú“. O to vrátane perspektívnych nových projektov, ktoré môžu zmysluplným postupom zvýšiť šancu na väčšinu, u ktorej sa nebudeme musieť obávať o zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska. 

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá