Firma sľubuje vakcínu proti COVID-19 už na jeseň, testujú ju na ľuďoch

  • Testovania začínajú prebiehať už začiatkom budúceho týždňa
  • V Nemecku už prvé testovania na ľuďoch prebehli
vakcina (2)
TASR/AP: Ted S. Warren
  • Testovania začínajú prebiehať už začiatkom budúceho týždňa
  • V Nemecku už prvé testovania na ľuďoch prebehli

V laboratóriách americkej spoločnosti Pfizer sa začína testovať už budúci týždeň, oznámili to včera jej predstavitelia pre Wall Street Journal. V súčasnej situácii  na vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktoré rozpútalo globálnu pandémiu, všetci netrpezlivo čakajú. Jej vývoj začal prebiehať skôr, ako výskumníci a lekári očakávali. Ak sa poponáhľajú, používať na výnimočné prípady ju budeme môcť už túto jeseň.

V Nemecku už prvé testovania na ľuďoch prebehli. Spriatelená firma BioNTech dúfa, že čoskoro by sa mohlo začať testovať aj v Amerike. Spoločnosť plánuje do konca roka pripraviť stovky miliónov dávok, ktoré pomôžu všetkým v boji so šírením nákazy. 

kampan zadarmo od startitup

Hoci vývoj očkovacej látky za iných okolností prebieha oveľa dlhšie, niekedy dokonca roky, tentokrát je situácia uľahčená tým, že podobný typ vírusu tu už bol. Keďže na jeseň tohto roku očakávajú odborníci, epidemiológovia a analytici druhú vlnu nákazy, vakcína by padla absolútne vhod. Jeseň je preto pre výskumníkov konečným termínom, kedy by chceli vakcínu spustiť do obehu. 

Klinická testovacia fáza číslo 1 už prebehla. Mnohé biotechnologické laboratóriá po celom svete už vyvíjajú vakcíny. Vyzerá to, že sme na dobrej ceste. Aktuálne je známych približne 100 potenciálnych vakcín, z ktorých je predbežne 5 otestovaných.

ČÍTAJ TIEŽ >> Je vakcína proti koronavírusu na dosah? Testovanie na opiciach dopadlo nad očakávania

Zdroj: wsj.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech