Firmy na Slovensku držia kapitál v sume 75 miliárd eur. Krajiny s najvyšším kapitálom v našich firmách sú Holandsko, Česko a Cyprus

  • 60 % slovenského kapitálu pochádza k rôznych kútov sveta, 40 % je od nás
  • Holanďania držia imanie v hodnote 6,4 miliárd eur, nasleduje Česko a Cyprus
práca, peniaze
Unsplash/Lilzi Designs
  • 60 % slovenského kapitálu pochádza k rôznych kútov sveta, 40 % je od nás
  • Holanďania držia imanie v hodnote 6,4 miliárd eur, nasleduje Česko a Cyprus

Spoločnosti na Slovensku držia kapitál v celkovom objeme 75 mld. eur.

Ako ďalej vyplýva z analýzy poradenskej firmy Dun & Bradstreet, aktuálne na trhu podniká 319 525 slovenských kapitálových spoločností, ako akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorých kumulované imanie sa každý rok postupne zvyšuje. Zo Slovenska pritom pochádza až 40 % kapitálu, zvyšok z rôznych kútov sveta.

Kapitálových firiem, ktoré podnikajú s domácim kapitálom, je na našom území cez 266-tisíc a ich základné imanie dosahuje 29,5 mld. eur. Zvyšných cez 53-tisíc firiem podniká s kapitálom, ktorý pochádza zo zahraničia a jeho objem predstavuje výšku 45,5 mld. eur.

Tieto štáty majú v našich firmách najviac kapitálu

Takmer polovica kapitálu mimo hraníc Slovenska sa sústredí v prvej desiatke krajín. Medzi top tri krajiny, ktoré majú v našich firmách najviac kapitálu, patria Holandsko, Česká republika a Cyprus. Tieto štáty sa zároveň nachádzajú aj medzi vlastníkmi najväčšieho počtu našich podnikov,“ uvádza analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Holanďania držia imanie v hodnote 6,4 mld. eur v 923 firmách, Česi 2,8 mld. eur v 12,6-tisícoch firiem a Cyperčania 1,8 mld. eur v 761 spoločnostiach.

Do top krajín s najvyšším kapitálom patria aj Nemci, Maďari, Rakúšania, Luxemburčania a Briti. Všetci podnikatelia s týmto občianstvom zainvestovali do našich subjektov cez jeden milión eur. Prvú desiatku uzatvárajú Taliani a Kórejci s kapitálom tesne pod miliónom eur.

Medzi krajiny na konci rebríčka, a teda tie, z ktorých podnikatelia majú v našich firmách zainvestovaného najmenej kapitálu, patrí podnikateľ z Kolumbie so sumou 1 250 eur, zo Zimbabwe s objemom 1 200 eur a z Uruguaya pri sume 750 eur.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá