FLOWii: Neobjavili sme koleso, skĺbili sme entuziazmus a možnosti doby

  • Na prvý pohľad malá spoločnosť zo Žiliny. Na druhý pohľad sa v tíme stretlo jedenásť ľudí a každý má čo robiť. Prináša zaujímavé riešenia každodenných situácií menších i väčších firiem a freelancerov. Handrkujú sa len pracovne a stierajú rozdiely medzi prácou a súkromím. Ak prídete do ich priesotorov, pravdepodobne zakopnete o bicykel. To je FLOWii.
image_1397136691.jpeg
  • Na prvý pohľad malá spoločnosť zo Žiliny. Na druhý pohľad sa v tíme stretlo jedenásť ľudí a každý má čo robiť. Prináša zaujímavé riešenia každodenných situácií menších i väčších firiem a freelancerov. Handrkujú sa len pracovne a stierajú rozdiely medzi prácou a súkromím. Ak prídete do ich priesotorov, pravdepodobne zakopnete o bicykel. To je FLOWii.

 

Ako vyzerá startupová práca zo Žiliny? Predsa len to nie je hlavné mesto.

Myslím si, že v oblasti vývoja cloudových aplikácií veľký rozdiel medzi Blavou a iným mestom nie je. Kancelária, zopár počítačov, chladnička a popolník sa dá ľahko zohnať aj v Žiline (smiech).

 

Máte vlastné kancelárie alebo fungujete v coworkingu?

V tomto smere patrí určite veľké plus práve Bratislave. Coworkingové aktivity ako sú workshopy a networkingové eventy v Žiline veľmi chýbajú. Hoci sú tu coworkingové priestory, nie sú až tak populárne. Čosi sa už o novom coworkingovom centre v Žiline pošuškáva, takže sme zvedaví,  ako to dopadne. Každopádne, budeme len radi.

FLOWii ako projekt funguje “pod krídlami” spoločnosti ESSTAR, ktorá sa venuje účtovníctvu na kľúč. Takže v tomto máme veľkú výhodu – priestory zdieľame s nimi. Miestnosť však máme vlastnú.

 

Akú máte tímovú pikošku posledných dní? :) 

Tímovú pikošku? Ich nedostatkom veru netrpíme. Často sme vystavení nejakej zaujímavej téme či humornej situácii. Práve teraz máme také “ruletové obdobie”. Ako ju prekuknúť a vyhrať? Tejto téme sme už venovali nejeden z teambuildingových večerov. Dokonca sme si naše hypotézy boli vyskúšať aj v praxi. Bohužiaľ, tajomstvo rulety sme neodhalili, takže pracujeme na FLOWii ďalej (smiech).

 

Prejdime k vášmu produktu – FLOWii. Ako rád hovoríš, je to taký virtuálny manažér. Aké konkrétne aplikácie má FLOWii k dispozícii?

S FLOWii môžete vystaviť svoje faktúry či cenové ponuky vďaka trom klikom. Bez námahy rozpošlete hromadný mail vami definovaným skupinám zákazníkov. S aplikáciou plánovania úloh zase rozdelíte úlohy medzi svojich zamestnancov a ich vývoj monitorujete 24 hodín. Súčasťou je aj špeciálna aplikácia Dochádzkový terminál, vďaka ktorej spravíte terminál z firemného tabletu. Pre tých, čo chcú mať pod kontrolou svoju finančnú situáciu má FLOWii výbornú aplikáciu Príjmy a výdavky. FLOWii sa tiež stará o zákazníkov. S FLOWii CRM máte online a pod palcom všetky kontakty, obchodné aktivity aj predajný cyklus.

 

zdroj: flowii.com

 

Pravdepodobne fungujete na princípe cloudu, keďže nie je potrebná žiadna inštalácia. Je to tak? Prečo?

Áno, FLOWii funguje na báze cloud computing. Pokúsim sa v skratke vystihnúť, prečo sme zvolili cloud a nie klasické desktopové riešenie.

Výhody cloud computingu sú pre zákazníkov zrejmé a už tisíckrát omieľané – žiadna inštalácia, online prístup 24/7, možnosť rýchlo meniť služby, ktoré chce klient využívať, ale aj nízke (ak nie nulové) náklady na IT oddelenie. Dalo by sa samozrejme nájsť množstvo ďalších výhod, o ktorých sa desktopovým riešeniam môže len snívať. Je toho plný web.

Druhým dôvodom, tým podstatnejším, bola naša obrovská chuť pomôcť firmám, živnostníkom, či rozbiehajúcim sa projektom (startupom) v oblasti efektívneho riadenia marketingu, práce ľudí, či financií. Práve oni potrebujú rýchle, praktické a cenovo dostupné riešenia. Veľké firmy riadia svoj biznis prostredníctvom komplikovaných a často drahých softvérov, ktoré si menšia firma v žiadnom prípade nemôže dovoliť. My sme chceli toto privilégium preniesť aj do prostredia malého podnikania.

 

Neobjavili sme koleso, iba sme skĺbili náš entuziazmus a možnosti dnešnej modernej doby.

 

Ako ste sa dostali k myšlienke FLOWii?

Jednoducho. Všimli sme si, že takmer každá firma dookola rieši tie isté problémy a veľakrát nevie, čo s tým. Organizácia práce, evidencia financií, sledovanie dochádzky, vzťahy s partnermi, atď. Nie je jednoduché udržať si vo všetkom poriadok. Veľa firiem tieto problémy nerieši vôbec, iné sa o to len bezúspešne snažia. Tak sme im chceli pomôcť.

 

Čo ten názov – Flowii? Ako k nemu došlo?

S projektom Flowii máme v pláne letieť do sveta, preto sme sa nechceli obmedziť na slovo, ktoré si ľudia už s niečím spájajú. Namiesto toho sme vykreovali úplne nové slovo, ktoré je unikátne a nezameniteľné. Jadrom slova je anglické “flow”, čiže prúd, ktoré s trochou nadhľadu vystihuje podnikateľskú činnosť. Tie dve “ii” predstavujú dvakrát slovko “information”, čiže dokopy to dáva niečo ako “silný prúd informácií”. A čo viac si môžeme pri podnikaní priať, však? Ale podaktorí si slovko FLOWii aj tak prekladajú po svojom. Nedávno som započul, že znamená niečo ako “dávka ľahkosti a optimizmu” (smiech). No čo už – sto ľudí, sto chutí. Takže nech si každý vyberie, čo mu najviac chutí.

 

zdroj: flowii.com

 

Ak nejde vyslovene o ekologický startup, nie je také časté, že by sa poukazovalo na ekologický prístup. Vy to na vašom webe spomínate. Prečo? 

Naše riešenie je ekologické v tom zmysle, že odbúrava administratívnu záťaž a s tým súvisiacu zbytočnú archiváciu papierových dokumentov. Ekológiu spomíname aj z toho dôvodu, že nie je výhradne záležitosťou ekologických organizácii a produktov, ale každého z nás. Chceli sme to ľuďom na webe trocha pripomenúť.

Z tohto dôvodu FLOWii prezentujeme ako ekologické riešenie. FLOWii používame už 2 roky a za ten čas sme neminuli snáď ani 1/2 balenia toho malého balíčka papierov A4. Môžeme sa pochváliť aj tým, že v našej kancelárii nájdete len jedinú plastovú fľašu – tú, s ktorou polievame kvety. Tiež u nás ľahko zakopnete o hromadu odparkovaných bicyklov (smiech).

 

Kto stojí za týmto projektom?

S chuťou pustiť sa do vlastného podnikania či startupu sme prišli dvaja. Avšak som veľmi rád, že dnes za FLOWii stojí 11 kreatívnych ľudí. Niektorí skúsenosťami bohatší, iní menej, no s o to väčšou chuťou pracovať a učiť sa. Náš tím tvorí pestrá kombinácia programátorských, podnikateľských a obchodných skúseností. Dokonca niektorí z nás sa na tvorbe softvérov pre malé firmy už podieľali, čiže máme na čom stavať.

 

Hovoríš, že vás je v tíme jedenásť. To je pomerne dosť. Nehádate sa?

Ale áno, “handrkujeme” sa dosť často :). Našťastie vždy len pracovne. Po vyriešení daného problému sme všetci opäť v pohode. Inak by to ani nešlo, keďže spolu zdieľame aj množstvo súkromného času. Vieš, jedným z vnútorných cieľov našej firmy je aktívne roztápať hranicu medzi “životom v práci” a “životom po práci”. Veríme, že firma nám bude výborne fungovať len dovtedy, pokým sa v nej budú výborne cítiť všetci ľudia. Takže humor a dobrá nálada je každodenným chlebíčkom nášho pracovného života.

 

 

zdroj: flowii.com

 

Startupy nemajú veľmi vo zvyku písať na web svoju víziu a filozofiu. Prečo ste sa na to dali?

V čase, keď sme firmu zakladali, a stále tomu tak je, nebolo naším zámerom prispieť len k efektívnemu riadeniu malého podnikania. Chceli sme tiež vytvoriť firmu, v ktorej zamestnanci radi pracujú, majú svoju slobodu a možnosť sebarealizácie. Hneď v úvode sme si povedali, že tu nebude vyhrávať len zákazník a vrecko majiteľa, ale aj vzťahy a ľudia, ktorí v nej pracujú. Spoločná vízia je náš najdôležitejší faktor tímovej motivácie. Keď sa náhodou zamotáme, čo sa občas stáva, vízia nám vždy ukáže správny kurz. Filozofia nám zas hovorí, akým spôsobom chceme do cieľa prísť. Z týchto dvoch dokumentov vychádza každý náš krok a výsledok našej práce.

 

Predsa len – takto spísané dokumenty mi skôr pripomínajú korporácie ako startupové začiatky. Ako ste dávali víziu a filozofiu “na papier”? Kto na tom pracoval?

Tieto papierovačky som si vzal na starosti ja. Ako skúsenosťami tak aj vekom najstarší som si mal možnosť odžiť fungovanie menšej i väčšej firmy. Viem, ako veľká spoločnosť zbytočnými smernicami a tou internou byrokraciou môže ľudí znechutiť. Sloboda malej firmy je oveľa príjemnejšia.  Ak však máme spolu tvoriť a pracovať, potrebujeme poznať náš cieľ aj dôvod, prečo sme tu a ako to chceme robiť. Tak som si dovolil spísať tieto dva dokumenty. Má ich každý z nás. Keď pred nami stoja nejaké strategické rozhodnutia, aj vďaka nim vieme povedať áno či nie.

 

Aké sú najbližšie plány startupu Flowii?

Fuuuu, plány máme veľké, až celosvetové. Čo nás však čaká v najbližšej dobe je intenzívna komunikácia a práca s našimi zákazníkmi. Chceme im FLOWii čo najviac prispôsobiť. Na niektorých zlepšeniach už intenzívne pracujeme, menšie uvidíte čoskoro, väčšie na prelome mája a júna. Čo však budete môcť zachytiť ešte skôr je fakt, že sa chystáme na český trh, a to už začiatkom apríla.

 

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor zakladateľovi spoločnosti Martinovi Tinkovi.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK