„Fluronou“ sa mohlo nakaziť veľké množstvo ľudí. Kombinácia covidu a chrípky sa najnovšie objavila v Izraeli

  • Tehotná žena v Izraeli sa infikovala ochorením COVID-19 a chrípkou zároveň
  • Mala mierne príznaky, vo štvrtok ju prepustili z nemocnice
Covid ľudia
SITA/AP, Andrew Medichini
  • Tehotná žena v Izraeli sa infikovala ochorením COVID-19 a chrípkou zároveň
  • Mala mierne príznaky, vo štvrtok ju prepustili z nemocnice

Pacientka v Izraeli sa nakazila chrípkou a ochorením COVID-19 súčasne, informuje o tom portál Times of Israel. Krajina v poslednom období zaznamenáva prudký nárast infikovaných sezónnou chrípkou, u viacerých nakazených bolo podozrenie na „fluronu“.

„Flurona“ sa potvrdila u tehotnej ženy. Tá nebola zaočkovaná, dopĺňa Times of Israel. Mala mierne príznaky a vo štvrtok ju prepustili z nemocnice „v dobrom stave“.

I keď niektoré správy hovorili o tom, že ide o prvý prípad nakazenia sa Covidom a chrípkou súčasne, táto informácia bola nepravdivá. Ako vysvetľuje Times of Israel, prípady sa objavili v USA ešte v roku 2020.  

Zdravotníci však upozornili na to, že počet ľudí, ktorí sa nakazili oboma chorobami, môže byť väčší. Ministerstvo zdravotníctva v Izraeli prípad dvojitej nákazy podrobne skúma. 

„Na chrípku aj Covid-19 totiž môžeme ochorieť súbežne. Pri ochorení spôsobeným jedným vírusom sa dokonca zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia sa ďalším vírusom alebo baktériou,“ uviedol v minulosti Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR).

Nepodceňujme ani chrípku

Ešte v októbri 2021 sme ťa informovali o tom, že Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo varovanie pred ťažkou chrípkovou sezónou. Opatrenia, ktoré boli kvôli COVID-19 zavedené v chrípkovej sezóne 2020/2021, zrazili výskyt chrípky o 99 %, tento rok však nemusíme mať dostatočnú imunitu. 

Aj chrípka môže mať komplikovaný priebeh, choroba môže spôsobiť trvalé následky až smrť. „Ochorenia môžu viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca. Pacientom sa v dôsledku vírusovej infekcie môžu zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti alebo ich môže postihnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne,“ opisuje ÚVZ SR.

Účinnú zbraň proti chrípke, rovnako aj proti COVID-19, predstavuje očkovanie. 

Zdroje: Times of Israel, https://www.startitup.sk/odbornici-varuju-pred-tazkou-chripkovou-sezonou-nasli-typ-virusu-ktory-je-odolnejsi-voci-vakcine/, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie