Forbes zostavil rebríček najbohatších ľudí sveta: Na špičke je Jeff Bezos, medzi miliardármi je aj Slovák

  • Prestížny magazín Forbes aktualizoval svoj rebríček najbohatších ľudí planéty
  • Na prvú priečku sa dostal Jeff Bezos, ostrieľaný podnikateľ a majiteľ Amazonu
  • V rebríčku však nájdeme aj Slováka Ivana Chrenka a politika Andreja Babiša
6629282_243cd68476_o
Flickr.com/james duncan davidson
  • Prestížny magazín Forbes aktualizoval svoj rebríček najbohatších ľudí planéty
  • Na prvú priečku sa dostal Jeff Bezos, ostrieľaný podnikateľ a majiteľ Amazonu
  • V rebríčku však nájdeme aj Slováka Ivana Chrenka a politika Andreja Babiša

Forbes zverejnil najnovší rebríček najbohatších ľudí sveta. Celkovo v ňom figuruje viac ako 2 200 mien miliardárov z celého sveta, no všetkých samozrejme najviac zaujímajú tie najvyššie priečky.

Na prvom mieste sa s majetkom neuveriteľných 112 miliárd dolárov umiestnil Jeff Bezos, o ktorého obrovskom kapitále médiá píšu už mesiace. Majiteľ spoločnosti Amazon a kráľ e-commerce svojim príbehom dodáva odvahu všetkým startupom. Ako mnohé iné svetové firmy, aj Amazon vznikol na predmestí veľkomesta, na kolene, v garáži. Dnes má Bezos vlastnú veternú farmu, vlastní leteckú spoločnosť Blue Origin alebo americký denník Washington Post. O tom, že po niekoľkých rokoch vystriedal na prvej priečke Billa Gatesa a stal sa najbohatším človekom sveta v dejinách, médiá informovali už na začiatku roka (celý článok si môžeš prečítať TU).

Na druhom mieste sa údajne aj vďaka svojej štedrosti, umiestnil Bill Gates, predseda predstavenstva Microsoft Corporation, ktorý tento gigant založil spolu s Paulom Allenom už v roku 1975. Prvú zarobenú miliardu dnes už 62-ročný vizionár prekročil krátko po svojej tridsiatke a dnes je podľa Forbes na jeho účte už 90 miliárd. Okrem svojho biznisu v Microsofte sa venuje aj so svojou manželkou primárne charite a spolu vedú najväčšiu súkromnú charitatívnu organizáciu s názvom Nadácia Billa a Melindy Gatesových. Okrem toho prispieva do inovácií v oblasti čistej energie (viac si prečítaš TU) aj na výskum mnohých chorôb, napríklad obrny (viac sa dozvieš TU).

Bronzovú priečku tentokrát obsadil už takmer deväťdesiatnik Warren Buffett so svojím skromným majetkom 84 miliárd dolárov. Vďaka jedinečnej intuícii a obchodným skúsenostiam dostal prezývku „veštec z Omahy“ po tom, ako dokázal veľmi presne predpovedať, kam a kedy investovať. Svoje prvé akcie údajne kúpil už ako jedenásťročný a odvtedy mal na svojom konte nekonečné množstvo správnych rozhodnutí. V súčasnosti aj napriek vysokému veku spravuje spoločnosť Berkshire Hathaway, medzinárodný konglomerát, ktorý pod svojimi krídlami sústreďuje dokopy 60 spoločností. Okrem toho sa významne venuje filantropii a až 99% svojho majetku sa rozhodol venovať charite.

Na štvrtom mieste sa umiestnil s majetkom 72 miliárd dolárov najbohatší Európan a majiteľ značiek, ako Christian Dior, Sephora alebo Louis Vuitton, Bernard Arnault. Na piatom mieste je ikona všetkých startupistov, 33-ročný Mark Zuckerberg so 71 miliardami dolárov, nasleduje Amancio Ortega, zakladateľ značky Zara (70 miliárd), Mexičan Carlos Slim Helu (67,1 miliardy), Charles Koch a David Koch (60 miliárd) a prvú desiatku uzatvára s majetkom 58,8 miliardy dolárov spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti Oracle, Larry Ellison.

Minulý rok sa v rebríčku prvýkrát objavil aj Slovák Ivan Chrenko, ktorý si svoj súčasný majetok 1,3 miliardy dolárov zarobil v oblasti realít a ako súčasť realitnej skupiny HB Reavis má na svedomí niekoľko známych projektov – Aupark alebo napríklad Twin City (viac si prečítaš TU). V súčasnosti je na 1756. mieste a oproti minulému roku si polepšil o celých 39 miest. Andrej Babiš, súčasný premiér Českej republiky, pôvodom zo Slovenska, sa s majetkom 4,6 miliardy dolárov objavil na 456. priečke a na 88. mieste sme našli aj najbohatšieho Čecha, Petra Kellnera, s majetkom 15,5 miliardy dolárov.

Zdroj: Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech