Frederika si myslela, že jej písmo nebude nikoho zaujímať, teraz ju živí

  • Frederika Fačkovcová je grafička a čerstvo vyštudovaná architektka s vášňou pre kaligrafiu a ilustrácie
  • Pred pár rokmi  začala vyrábať zápisníky pre radosť a povzbudenie jej blízkych
  • Tí ju dostali k ich predaju, až sa postupne jej sortiment rozširuje pod vlastnou značkou Ellajohnes
lucphotography
  • Frederika Fačkovcová je grafička a čerstvo vyštudovaná architektka s vášňou pre kaligrafiu a ilustrácie
  • Pred pár rokmi  začala vyrábať zápisníky pre radosť a povzbudenie jej blízkych
  • Tí ju dostali k ich predaju, až sa postupne jej sortiment rozširuje pod vlastnou značkou Ellajohnes

Frederike sa vždy páčilo umenie a od malička kreslí. Kaligrafia je však výnimkou – až do jej 20-tich rokov verila tomu, že jej rukou-písané písmo nestojí za nič.

“Myslela som si, že je mojím trápením, lebo nikdy nebolo rovnaké, vedela som ho na jednej stránke textu obmeniť asi osemkrát a úprimne – celkom som bola presvedčená, že ak ma raz niekto pošle grafológovi, zistí sa, že som schizoš ,” smeje sa Frederika.

zdroj: lucphotography

Až v posledných rokoch zistila, že to je vlastne jej tajná zbraň. “V kaligrafii je podľa mňa nuda, ak všetky texty vyzerajú na jedno kopyto a keď som sa začala učiť krasopísmo zistila som, že moja tvorba je vlastne o toľko bohatšia, o koľkokrát sa pomýlim a vytvorím niečo nové,” hovorí Frederika.

Môže sa však umeniu krasopisu naučiť každý? Frederika je presvedčená, že áno. “Verím, že schopnosť vidieť a tvoriť peknotu je v každom z nás.  Mne osobne pomohlo, keď som uverila tomu, že môj rukopis nie je zlý ani dobrý – ale je proste môj a ja sa s ním môžem hrať. Môžem veci skúšať, experimentovať, učiť sa. Pomohla mi hlavne to oslobodenie od vety “to je špatné”, ktorá hučala v mojej hlave tak dlho. Našťastie, keď počujem ten protivný hlas v mojej hlave dnes, viem , že už ma nezastaví. A nezastaví ani nikoho z vás,” hovorí mladá kaligrafka pre Startitup.

zdroj: lucphotography

Frederika odporúča všetkým tým, ktorí chcú začať s kaligrafiou, aby si v prvom rade zadovážili trošku trpezlivosti a vyhodili pochybnosti o tom či “môžeš”  a “vieš.”

Avšak vec, ktorá jej tvorbu a schopnosti posunuli na nový level, boli kvalitné pomôcky. Tým na začiatku neprikladala až takú váhu, ale keď ich vyskúšala a našla svojich obľúbencov, mala  pocit, že píšu za ňu.

“Veľmi túžim po tom, aby ľudia mali príležitosť začať a učiť sa tomu, čo ich priťahuje a tak som spísala všetky svoje skúsenosti, dala dokopy svoje najobľúbenejšie pomôcky a v ellajohnes teraz predávam kaligrafický balíček. Teším sa z neho ako malá, a je ohromné vidieť, ako ľuďom naozaj pomáha s krasopísmom,” hovorí Frederika o svojej tvorbe.

Kaligrafický set pomôcok začala Frederika predávať len pred mesiacom, vyrobila  najskôr len pár desiatok ako test, či oň bude dostatočný záujem. Verila však, že bez reklamy predá aspoň 50 kusov za rok. Všetko však vypredala za menej ako 2 týždne.

“Nie sú to zatiaľ obrovské čísla, ellajohnes je zatiaľ len maličká hand-made výroba, ale pre mňa to bolo ako blesk z neba. Momentálne na balíčky hľadám predajné spolupráce, keďže je oň taký záujem a objednávky neprestávam odosielať,” hovorí Frederika.

zdroj: pexels.com

Pod ellajohnes Frederika funguje hneď v troch oblastiach – venuje sa primárne grafickému dizajnu, potom kaligrafii(kurzom, balíčkom) a papierovej výrobe zápisníkov, diárov.

“Dnes je v ellajohnes mojou prioritou slúžiť svojmu okoliu – podporovať začínajúcich umelcov, učiť ľudí písať, organizovať a snívať na papieri a hlavne povzbudzovať ľudí,” hovorí Frederika.

O jej kurzy kaligrafie je momentálne veľký záujem. Zväčša sú ladené vo forme workshopov – prídeš, naučíš sa, vyrobíš si niečo praktické a pekné. Témy sa líšia, základ je však kombinácia kaligrafie štetcom a akvarelu.

Takéto eventy Frederika zatiaľ plánuje v seredskom KC Priestor, aj v Ateliéri Papaver v Bratislave. Chystá sa tiež na prípravu intenzívnych kurzov modernej kaligrafie špicatým pierkom.  Záujemcovia si tu prejdú všetkým od A po Zsi vycibria detaily.

A aké sú Frederikiné plány do budúcna? “Och, je ich asi milión! Od kolaborácií s inými kamošmi umelcami, cez tvorbu nových produktových kolekcií, až po kaligrafické kurzy a spolupráce s firmami. Pri každom jednom pláne u mňa však platí staré známe “človek mieni, PánBoh mení. Priorita však zostáva – osobným a úprimným spôsobom hovoriť a pracovať na Dobrom dizajne, ktorý ovplyvňuje svoje okolie k lepšiemu a vytvárať jeho praktické aplikácie v každodennom živote,” dodáva Frederika.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech