Futurista Martin Spano: Osídľovanie Marsu je blbosť, Musk si chce len postaviť pomník

  • Ako sa bude v budúcnosti cestovať vesmírom? To ti povie hosť rozhovoru futurista Martin Spano
  • Prečo je dôležité hovoriť o hoaxoch a fake videách? Technológia deepfake oklame aj profesionála
spano1
  • Ako sa bude v budúcnosti cestovať vesmírom? To ti povie hosť rozhovoru futurista Martin Spano
  • Prečo je dôležité hovoriť o hoaxoch a fake videách? Technológia deepfake oklame aj profesionála

Šimon Žďársky sa tentokrát v Diskusnom klube porozprával s Martinom Spanom. Informatik a futurista stojí za deepfake videom, ktoré pred časom doslova obletelo Slovensko. Kampaň od O2, kde Zlatica Puškárová hovorí veci, ktoré nikdy nepovedala, poukazuje na hoaxy na internete. Rovnako tiež vyvoláva debatu, ako bude vyzerať budúcnosť čo sa týka konšpirácií.

O potrebe overovať si informácie sa dnes hovorí takmer denne, pandémia skutočne poukázala na fakt, že Slováci nevedia rozlišovať pravdu od lži. Deepfake video so Zlaticou Puškárovou však skutočne pootvorilo dvere do budúcnosti a kampaň ukázala, že by sme si mali dávať ešte väčší pozor.

Aké ťažké je vytvoriť takéto video? „Najskôr sme museli nájsť vhodnú obeť, to je Zlatica Puškárová, potom spolupáchateľku, teda Kristínu Tormovú. My sme to robili metódou, kedy sme urobili projekciu tváre Zlatice Puškárovej na Kristínu Tormovú,“ opisoval Spano. Zvuk zase upravili tak, že „pozliepali“ jednotlivé slová, ktoré skutočne Puškárová povedala. Zvukár ich následne intonačne upravil.

Podľa neho sa dá takéto video v dnešnej dobe bez problémov spraviť doma. Človek potrebuje výkonnú grafiku a aplikáciu, vďaka ktorej zamení tvár. Cena takejto kampane sa pohybuje v desaťtisícoch eur.

Podľa neho kampaň upozornila na dôležitý fenomén v spoločnosti, ktorého dôležitosť počas posledného obdobia ešte narástla. „Informácie majú za normálnych okolností cenu zlata, počas pandémie majú cenu zdravia a ľudských životov,“ povedal Spano.

Ako odhaliť pravdu?

Ich cieľom bolo upozorniť na dôležitý problém, nie navádzať ľudí na tvorbu vlastných deepfake videí. „Tisíce rokov, až do príchodu informačných technológií, sme si dávali pozor, kto čo hovorí, overovali sme si to,“ vysvetľoval Spano pôvod hoaxov. Podľa neho sme s príchodom audiovizuálnych diel začali všetko, čo vidíme v TV alebo online vnímať ako pravdu. Kritickému mysleniu sa musíme učiť.

Ako Spano vysvetlil, ľahšie uveríme videu, ako písanému textu či zvuku. Podľa neho to súvisí s faktom, že pri čítaní textu sa nad ním zamýšľame.

Podľa hosťa Diskusného klubu treba myslieť aj na ďalšiu funkciu sociálnych sietí. Tou je akési uzatváranie používateľov do bublín. Algoritmus sociálnych sietí sa nám snaží dať to, čo sa nám páči a tak sa po istom čase stane, že používateľovi sa ukazujú najmä správy, ktoré potvrdzujú jeho svetonázor. Žiť vo svete bez plurality názoru je veľmi nebezpečné.

Podľa Spana môže budúcnosť vyzerať aj tak, že deepfake video, ktoré vytvorili, zvládne urobiť každý doma na svojom mobile. Podľa neho to môže mať v budúcnosti vplyv aj na samotnú demokraciu. Ako príklad uviedol hypotetickú situáciu, kedy by deň pred voľbami vyšlo video z politikom, na základe ktorého by prehral voľby. Ak by sa aj deň po tom na podvod prišlo, voľby by boli ukončené. Dnes je podľa neho možné relatívne ľahko deepfake odhaliť, v budúcnosti to však môže byť problém.

Technológovia sa tak budú musieť zaoberať aj spôsobmi, ako odhaliť pravosť videa. Už dnes sa o nejakých riešeniach hovorí, ide napríklad o „neviditeľné“ vodoznaky. Ako bude svet vyzerať v budúcnosti? „O 2O rokov bude na svete populárne niečo, o čom dnes netušíme, že potrebujeme,“ tvrdí Spana.

Šok z budúcnosti

Spomenul tiež fenomén „šok z budúcnosť“, ktorý vznikol kvôli dnešnej veľmi rýchlej dobe. Ten nastáva, keď človek na chvíľu „zabudne“ sledovať trendy a zrazu zistí, že sa svet okolo neho zmenil.

V Diskusnom klube sa spomínal aj Elon Musk. „Dlho som nevedel, že čo si mám o ňom myslieť. Ale on nie je technológ, on je manažér, vie prilákať najlepších ľud na svete,“ povedal. Podľa neho je jeho cieľom vzbudiť pozornosť.

Podľa Spana chce Musk po sebe zanechať „stopu“, pretože už dosiahol kariérny aj finančný vrchol. Jeho vízie sú podľa futurológa často veľmi nafúknuté.

Reč bola aj o cestovaní vesmírom. Hoci ide o hudbu budúcnosti, podľa hosťa je budúcnosťou teória relativity, ohýbanie časopriestoru alebo červie diery. Cestovanie vesmírom tak, ako ho poznáme dnes, podľa neho naráža na limity.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá