Gastro je na Slovensku doslova v katastrofickom stave, práce je o 75 % menej

  • Gastro, cestovný ruch a hotelierstvo sú najviac zasiahnuté odvedie pandémiou koronavírusu
  • Potvrdzuje to aj pokles pracovných ponúk v tomto odvetí. Záujemcovia o prácu si mohli vybrať októbri iba z 283 pracovných ponúk
  • Celkovo druhá vlna pandémie koronavírusu zatiaľ výrazne nezasiahla trh práce. Nezamestnanosť opäť klesla
Kuchár
Unsplash/Louis Hansel
  • Gastro, cestovný ruch a hotelierstvo sú najviac zasiahnuté odvedie pandémiou koronavírusu
  • Potvrdzuje to aj pokles pracovných ponúk v tomto odvetí. Záujemcovia o prácu si mohli vybrať októbri iba z 283 pracovných ponúk
  • Celkovo druhá vlna pandémie koronavírusu zatiaľ výrazne nezasiahla trh práce. Nezamestnanosť opäť klesla

Gastro, cestovný ruch a hotelierstvo sú najviac zasiahnuté odvetvie pandémiou koronavírusu, čo potvrdzuje aj pokles pracovných ponúk v tomto odvetí.

Podľa analýzy pracovného portálu Profesia.sk predstavuje medziročný pokles pracovných ponúk v tomto odvetí až 75,6 %. Záujemcovia o prácu mali v októbri 2020 k dispozícii iba 283 príležitostí na novú prácu v tomto sektore. Vlani si mohli v rovnakom období vybrať z 1 158 inzerátov.

zdroj: Unsplash/ Michael Browning

V gastre môže dôjsť aj k ďalšej vlne prepúšťania 

Situácia v tomto sektore sa naďalej môže zhoršovať a môže dôjsť aj k ďalšiemu prepúšťaniu. V dôsledku prvej vlny pandémie na jar a nových obmedzení prijatých vládou v posledných týždňoch sú reštaurácie, kaviarne i pohostinstvá v kritickej finančnej situácii a bez perspektívy zlepšenia v dohľadnej dobe. V tomto období klesli tržby v gastro sektore až o 80 %.

Príbehy nočnej mory lockdownu: Predal auto, aby dokázal prežiť. Vládne opatrenia mnohým ruinujú životy

Otázne je aj ďalšie odškodnenie tohto sektora. Predseda vlády Igor Matovič odkázal majiteľom reštaurácií, nech ich odškodňuje minister hospodárstva Richard Sulík, s ktorým má opäť spor.

Najväčší týždenný pokles ponúk podľa dát portálu zaznamenali uchádzači o prácu na pozíciu kuchára, a to až 70,8 %. Ďalej office manager 63,1 %, asistent 61,3 % a recepčná 57,8 %.

zdroj: Unsplash/Bimo Luki

Počet ponúk klesol aj v administratíve a zákazníckej podpore

Koronakríza uškodila aj ďalším odvetviam, kde taktiež medziročne klesol počet ponúk, a to v administratíve 43,8 % a zákazníckej podpore 39,8%.

Druhá vlna sa zatiaľ na ostatných odvetviach a nezamestnanosti neprejavila. Za október spoločnosť zaznamenala 17 153 pracovných ponúk, čo je len mierny pokles oproti septembru, keď ich bolo 18 297. Počet pracovných ponúk ale stále nedosiahol úroveň minulého roka.

zdroj: reprofoto/profesia

Miera nezamestnanosti na Slovensku tretí mesiac po sebe klesla, na 7,35 %

Dobrou správou je aj vývoj nezamestnanosti na Slovensku. Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku tretí mesiac po sebe klesla. V októbri tohto roka sa oproti septembru znížila o 0,08 percentuálneho bodu na 7,35 %. V septembri tohto roka pritom miera nezamestnanosti medzimesačne klesla o 0,17 percentuálneho bodu a v auguste o 0,05 percentuálneho bodu.

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 201 281 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní so septembrom ide o pokles o 2 368 ľudí.

Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa neho sa ukazuje, že opatrenia voči koronakríze boli nastavené dobre. „Opatrenia, ktoré prijímame, fungujú,“ povedal. Od augusta si podľa neho našlo na Slovensku prácu 53-tisíc nezamestnaných.

Zdroje: SITA, Profesia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech