Generál Armagedon: Ruská „vojenská mŕtvola“ si má založiť vlastných wagnerovcov

  • Sergej Surovikin alias generál Armagedon sa zdržiava v Alžírsku
  • Bol Prigožinovým spojencom
  • Ukrajinské zdroje naznačujú, že by si mal zakladať vlastné komando
Sergej Surovikin
Reprofoto: X/Sprinter
  • Sergej Surovikin alias generál Armagedon sa zdržiava v Alžírsku
  • Bol Prigožinovým spojencom
  • Ukrajinské zdroje naznačujú, že by si mal zakladať vlastné komando

Ruský generál Sergej Surovikin sa môže stať významnou osobnosťou pre všetkých žoldnierov z Wagnerovej skupiny, ktorí po smrti ich šéfa Jevgenina Prigožina ostali bez práce. Ako totiž informuje ukrajinské Centrum národného odporu, Rusi vytvorili novú súkromnú armádu, do ktorej môžu nalákať práve týchto bojovníkov. Za ňou má stáť istý generál Armagedon.

Súkromnú vojenskú spoločnosť má podľa zdrojov ukrajinskej vládnej organizácie kontrolovať priamo ruské ministerstvo obrany.

Rezort už vraj vysiela svojich emisárov do Bieloruska, ale aj afrických krajín, najmä do Alžírska, Mali a Sudánu. Práve tam sa totiž viacerí wagnerovci dlhodobo alebo po novom zdržiavajú. Cieľom týchto poslov je presvedčiť čo najviac žoldnierov, aby podpísali zmluvu s touto novou súkromnou vojenskou spoločnosťou.

Zaujímavé je, že Rusi sa rozhodli poveriť vytvorením tohto komanda neslávneho generála Sergeja Surovikina. Ten, ako píše agentúra Reuters, je známy aj pod prezývkou generál Armagedon. Momentálne sa nachádza v Alžírsku, vyplýva z informácií dostupných k piatku (15. 9.).

Do krajiny pricestoval ako súčasť delegácie ministerstva obrany. Reuters podotýka, že Surovikin bol predtým podozrivý z účasti na vzbure Prigožinovho komanda. Keď wagnerovci koncom júna pochodovali na Moskvu, objavil sa na videu. Vyzeral utrápene a držiac na kolenách pušku a vyzýval žoldnierov na ústup.

Generál Armagedon

Túto prezývku si vyslúžil pre svoje využívanie kobercového bombardovania. Dialo sa tak počas ruskej intervencie v občianskej vojne v Sýrii. 

Minulý rok sa dokonca na krátko stal šéfom ruskej invázie na Ukrajinu. V januári ho však degradovali. S Prigožinom si rozumel celkom dobre. Taktiež bol totiž otvoreným kritikom ruských taktík v súčasnej vojne. Nebohý šéf wagnerovcov ho tiež verejne chválil.

Po pochode na Moskvu však „Armagedon“ na istý čas zmizol. Rôzne médiá informovali, že sa dostal do nemilosti Kremľa. Údajne ho tiež vyšetrovali pre podozrenie zo spoluúčasti. Štátna tlačová agentúra RIA Novosti minulý mesiac uviedla, že ho Kremeľ odvolal z funkcie veliteľa vzdušných síl.

Kremeľ sa k súčasnému statusu Sergeja Surovikina odmieta vyjadriť.

Pôsobenie v Afrike

Generál Armagedon sa teda zdržiava v Afrike, naposledy ho videli v Alžírsku. Podľa nepotvrdených správ z tohto mesiaca ho dokonca vymenovali za šéfa výboru protivzdušnej obrany takzvaného „Spoločenstva nezávislých štátov“. Ide o zoskupenie Ruska a ôsmich ďalších bývalých sovietskych štátov.

Zatiaľ čo ukrajinské Centrum národného odporu teda uvádza, že Surovikin sa stal šéfom nového ruského komanda, analytici Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) vidia aj jeho úžitok v Afrike. A práve v mnohých afrických oblastiach pod sférou ruského vplyvu sa wagnerovci už dlhodobo zdržiavajú.

Ak by generál Armagedon skutočne dostal nové úlohy v Afrike, bolo by to v súlade s predchádzajúcimi modelmi ruského vojenského vedenia. To má totiž vo zvyku presúvať znevážených a neefektívnych veliteľov na okrajové pozície ďaleko od Ukrajiny namiesto toho, aby ich úplne prepustilo z armády.

Práve to by mohli dokazovať napríklad v piatok a sobotu uverejnené fotografie Surovikina. Ten sa v Alžírsku pohybuje bez vojenských odznakov.

Zdroje: Centrum národného odporu – Ukrajina, Reuters, X/Sprinter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá