Generálovi Pavlovi pomohol vyhrať voľby Slovák. Do paláca dostal aj Zuzanu Čaputovú

  • Po novom sa stal českým prezidentom Petr Pavel
  • Zaujímavosťou je, že mu k víťazstvu dopomohol človek, ktorý bol aj v tíme Zuzany Čaputovej
Zuzana Čaputová a Petr Pavel
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • Po novom sa stal českým prezidentom Petr Pavel
  • Zaujímavosťou je, že mu k víťazstvu dopomohol človek, ktorý bol aj v tíme Zuzany Čaputovej

Naši západní susedia majú za sebou prezidentské voľby a na čele republiky Miloša Zemana ako hlavu štátu vystrieda generál Petr Pavel. Ten v druhom kole volieb zápasil o lukratívny post s českým expremiérom Andrejom Babišom. 

Kuriozitou je, že po zverejnení včerajších výsledkov prišla podporiť generála Pavla aj nečakaná návšteva zo Slovenska. Osobne totiž novému prezidentovi pogratulovala slovenská hlava štátu Zuzana Čaputová.

Slovenskú hlavu štátu a tú novozvolenú českú spája aj ďalšia zaujímavá okolnosť, a to personálne obsadenie Pavlovho a Čaputovej tímu. Jeden z členov tímu, ktorý v minulosti pôsobil práve u slovenskej prezidentky, dopomohol k prezidentskému víťazstvu Petrovi Pavlovi.

Vallo, Progresívne Slovensko, ale aj Čaputová

Na prvý pohľad ide o nenápadného mladíka Martina Burgra. Ten stál pri založení Akadémie kritického myslenia, za ktorou stojí aj exsaskár Martin Poliačik. Burgr taktiež radil aj Progresívnemu Slovensku a v minulosti podal pomocnú ruku aj súčasnému primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi v jeho predvolebnej kampani.

Burgr vyštudoval politológiu na Masarykovej univerzite v Brne, vypomáhal ako asistent Martinovi Poliačikovi a svoje schopnosti využil aj v kampani Zuzany Čaputovej v roku 2019, a teda v čase, keď sa usilovala o prezidentský post. Burgr v tom čase u Čaputovej šéfoval sfére komunikácie a bol stratégom kampane.

Po zvolení Čaputovej za prezidentku sa po nejakom čase do jej tímu Burgr opäť vrátil ako poradca pre komunikáciu. Po tomto comebacku ale minulý rok Burgr ohlásil zaujímavú novinu, pobalil si kufre a odskočil si k ďalšiemu prezidentskému kandidátovi, tentokrát do Českej republiky.

Poruke generálovi

Burgr tak prijal ponuku Petra Pavla, aby mu vypomáhal počas už uplynulej predvolebnej kampane, a zdá sa, že úspešne. Burgr u Pavla pôsobil ako špecialista na sociálne siete a objavil sa aj na pódiu vo volebnej centrále nového prezidenta v hale Forum Karlín. Toho uviedol samotný Pavel, keď predstavil na pódiu svoj predvolebný tím.

„Burgi je pracovitý, skromný a od srdca dobrý človek. Za posledné roky vyrástol na profíka, ktorý sa minimálne na európskej úrovni už nestratí. Rozumie dnešným komunikačným kanálom a vie ich využiť pre dobrú vec. Aby dobrí politici mohli vyhrávať voľby, potrebujú presne takýchto ľudí,“ napísal na adresu Martina Burgra aj člen Progresívneho Slovenska Martin Poliačik.

Prezidentkina iniciatíva

Zaujímavou kapitolou samou osebe bolo aj vystúpenie Zuzany Čaputovej v Pavlovej predvolebnej centrále.

„Najkrajšia bola gratulácia od slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Jej prítomnosť vo volebnom štábe bola krásnym zážitkom, ktorý si budem dlho pamätať. Prišla len kvôli tomu,“ uviedol Pavel.

Podľa jeho slov Čaputová počítala aj s možnosťou, že voľby vyhrá expremiér ČR Andrej Babiš. V tom prípade by to mala ako taký inkognito výlet do Prahy,“ dodal.

Zároveň nepredpokladá, že by v prípade opačného výsledku zamierila do štábu k Babišovi. Týmito slovami tak poprel vyjadrenie dosluhujúceho prezidenta ČR Miloša Zemana. Ten totiž v sobotu povedal, že verí, že by prezidentka SR išla zagratulovať aj Babišovi.

Zaujímavé bolo, že prezidentkina návšteva Prahy nie u všetkých vyvolala pozitívnu reakciu. Napríklad aj počas dnešnej diskusnej nedele nad návštevou prezidentky krútili hlavou aj niektorí slovenskí politici. Lídrovi strany HLAS-SD Petrovi Pellegrinimu iniciatíva prezidentky čiastočne prekážala a neštandardnou ju nazval aj Boris Kollár, no zároveň dodal, že bola milá.

Zdroje: TASR, Facebook, Facebook, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá