Predčasné voľby by mohli byť už v júni. Naznačujú to Kollár aj Sulík

  • O aktuálnych témach debatovali Boris Kollár a Peter Pellegrini
  • Na témy ako predčasné voľby si posvietili v relácii RTVS O 5 minút 12
Pellegrini a Kollár
TASR/Martin Baumann, TASR/Jakub Kotian
  • O aktuálnych témach debatovali Boris Kollár a Peter Pellegrini
  • Na témy ako predčasné voľby si posvietili v relácii RTVS O 5 minút 12

Počas „diskusnej“ nedele vo verejnoprávnej RTVS vystúpili v diskusnej relácii O 5 minút 12 aj bývalý premiér a predseda strany Hlas–SD Peter Pellegrini, ale aj šéf parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár. 

V úvode relácie sa známe tváre politiky dotkli aj sobotňajších prezidentských volieb u našich západných susedov. Pellegrinimu čiastočne prekážalo, že víťazovi volieb prišla zagratulovať slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Kollár síce priznal, že jej iniciatíva bola neštandardná, ale nazval tento krok milým.

Predčasné voľby

Hlavnou témou diskusie sa tak stali predčasné voľby, ktoré už doslova klopú na dvere. „Veľmi dôležité je, že sme prijali ústavný zákon a že si môžeme skrátiť volebné obdobie,“ povedal k téme volieb Kollár. Podľa šéfa parlamentu je dôležité, aby boli čo najskôr predčasné voľby.

„Nie, aby sa tu naťahoval nejaký divný politický patvar, ktorý aj je a aj nie je koaličný,“ skritizoval Kollár. Ten podčiarkol, že treba odklepnúť čo najskorší termín volieb. „Sme za máj aj za jún,“ dodal. No zároveň poznamenal, že deväťdesiatka hlasov v parlamente sa nakoniec nájde až na septembrový termín.

Stretne sa so Sulíkom?

„Chcem pripomenúť, že to trvalo rok a pol, čo sa zmenila ústava,“ povedal k aktuálnej problematike Pellegrini. Podľa expremiéra sa koalícia dohodla na zmene ústavy až po nedávnom referende. Pellegrini kritizuje, že sa predčasné voľby udejú až celé mesiace po páde vládneho kabinetu.

„Nikdy v histórii po páde vlády na Slovensku sa žiadna vláda nerozhodla, že ešte deväť mesiacov v danom roku bude vládnuť v tomto marazme s obmedzenými kompetenciami, ako sa chcú rozhodnúť oni,“ poznamenal bývalý predseda vlády. Dodal, že nerozumie postoju strany Sloboda a Solidarita.

„Verejne sa SaS pýtam, prečo do 30. 9. musia ešte zostať pri moci Igor Matovič a Eduard Heger, a toto torzo padnutej vlády. Chcem sa ešte so Sulíkom do utorka do 17:00 stretnúť. Uvidím, čo mi na to odpovie,“ povedal Pellegrini. Chce sa s lídrom SaS baviť o termíne predčasných volieb.

Strana SaS neskôr v stanovisku pre médiá vyvrátila, že je proti skoršiemu termínu volieb.

„My rešpektujeme dohodu, ktorá vznikla na úrovni bývalých koaličných partnerov. Termín 30. september bol kompromisom, s ktorým súhlasila aj pani prezidentka a všetci partneri. Preto budeme hlasovať za septembrový termín. Ak však vznikne dohoda všetkých partnerov na júnovom termíne, budeme s takouto dohodou súhlasiť.“

„Vyzývame preto Borisa Kollára, ktorý najskôr súhlasil so septembrovým termínom a teraz dáva najavo svoju nespokojnosť, aby namiesto nariekania v médiách inicioval rokovania na zmenu termínu. SaS je na takéto rokovania pripravená,“ pripomenul predseda SaS Richard Sulík.

Očakávaný utorok

Na tohtotýždňovom rokovaní Národnej rady SR totiž poslanci odklepli zmenu ústavy potrebnej k usporiadaniu práve predčasných volieb.

Rozprava k voľbám odštartovala tento štvrtok a s búrlivými prejavmi v jej úvode vystúpil napríklad šéf SMER-u Robert Fico či Igor Matovič, ktorého musel pre jeho slovník zahriaknuť aj podpredseda parlamentu Peter Pčolinský, ktorý práve viedol schôdzu.

Matovič totiž rad radom kritizoval najmä rady SMER-u Roberta Fica a odskákala si to aj bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská. Tú šéf Obyčajných ľudí nazval „kravou“.

Rozprava týkajúca sa stanovenia termínu volieb vyvrcholí hlasovaním budúci týždeň v utorok o 17:00. Hlasovať sa tak bude o troch termínoch. V hre je 27. máj, 24. jún a 30. september.

Práve posledný termín vyhovuje najmä koalícii a skoršie termíny navrhujú opozičné strany. Koaličná Sme rodina ale pripustila, že nebude robiť rozdiely. Zahlasuje za každý z možných termínov.

Zdroj: RTVS/O 5 minút 12

Najnovšie videá

Trendové videá