„Rozprávate hlúposti.“ Cigániková sa pustila do Ficovho poslanca. „Trochu slušnosti,“ reagoval

  • V relácii TV Markíza Na telo bolo opäť raz horúco
  • Svoje si v šou povedali Jana Bittó Cigániková, Gábor Grendel, ale aj Ján Podmanický
Jana Bittó Cigániková
TASR/Martin Baumann
  • V relácii TV Markíza Na telo bolo opäť raz horúco
  • Svoje si v šou povedali Jana Bittó Cigániková, Gábor Grendel, ale aj Ján Podmanický

V debatnej šou televízie Markíza bolo opäť raz poriadne horúco. Postarali sa o to hostia na čele s podpredsedom parlamentu za OĽANO Gáborom Grendelom. Spolu s ním diskutovali Jana Bittó Cigániková zo SaS a Ján Podmanický zo SMER-u.

Predčasné voľby

Leitmotívom diskusie Na telo sa stali predčasné voľby, ktoré sú už doslova na spadnutie. Téma tak v úvode padla na pozmeňovák Márie Kolíkovej týkajúci sa zmeny Ústavy SR. Po jeho odklepnutí sa volebné obdobie vlády nemôže skrátiť referendom. To spustilo vlnu kritiky najmä zo strany opozície. 

„Hnutie Nova je vždy za to, aby sa referendum spájalo s inými voľbami, napríklad parlamentnými,“ myslí si Gábor Grendel, ktorý vedie hnutie Nova (súčasť klubu OĽANO).

Moderátor pripomenul, že Robert Fico bol v minulosti výrazne proti predčasným voľbám. „Tento výrok Roberta Fica bol v úplne v inej situácii a kontexte,“ poznamenal Podmanický. Podľa neho Ficove slová smerovali k protestom Za slušné Slovensko, keď šéf SMER-u vraj nechcel, aby došlo k vládnemu prevratu spôsobeného ulicou.

Volebné termíny

Na tohtotýždňovom rokovaní Národnej rady SR totiž poslanci odklepli zmenu ústavy potrebnej k usporiadaniu práve predčasných volieb. Rozprava k voľbám odštartovala tento štvrtok a s búrlivými prejavmi v jej úvode vystúpil napríklad šéf SMER-u Robert Fico či Igor Matovič, ktorého musel pre jeho slovník zahriaknuť aj podpredseda parlamentu Peter Pčolinský, ktorý práve viedol schôdzu.

Rozprava týkajúca sa stanovenia termínu volieb vyvrcholí hlasovaním budúci týždeň v utorok o 17:00. Hlasovať sa tak bude o troch termínoch. V hre je 27. máj, 30. jún a 30. september. Práve posledný termín vyhovuje najmä koalícii a skoršie termíny navrhujú práve opozičné strany.

Koaličná Sme rodina ale pripustila, že nebude robiť rozdiely a zahlasuje za každý z možných termínov. „Budeme hlasovať za septembrový termín, tak ako sme sa dohodli v koalícii,“ podčiarkla zase Cigániková za stranu SaS.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Poslanecký slovný pingpong

Moderátor sa opýtal Grendela, či má koalícia už 90 hlasov na odklepnutie septembrového termínu. „Pozrite sa, tá otázku tu bola v parlamente už pri novele ústavy a nakoniec hlasovalo 92 poslancov,“ poznamenal Grendel. „Uvidíme,“ podotkol.

Podmanický vylúčil, že by podporili septembrový termín volieb. „Podporíme májový, prípadne júnový termín,“ podčiarkol.

Podmanický adresoval Cigánikovej, že ak SaS dá svoje hlasy septembrovému dátumu, preberie tak podľa smeráka všetky kroky súčasnej vlády. „Navyše…,“ pokračoval Podmanický, no vtom mu do reči skočila Cigániková: „My sme z tejto vlády odišli, na rozdiel od vás, ktorí ste zostali pri Ficovi.“

Podmanický sa tak nedal a poznamenal, aby mu poslankyňa neskákala do reči. „Rozprávate hlúposti. Keď nebudete rozprávať hlúposti, nebudem vám skákať do reči,“ pokračovala Cigániková. Vtom už zasiahol aj moderátor a poslankyňu upozornil, aby hosťa nechala dohovoriť.

„Ja si nedovolím o vašich názoroch hovoriť, že rozprávate hlúposti,“ hovoril ďalej Podmanický.

„Pretože nerozprávam,“ zaklincovala politička.

„Pani poslankyňa, trochu slušnosti by som poprosil,“ snažil sa ukočírovať ešte verbálnu šarvátku smerák.

Zdroje: TV Markíza/Na telo, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá