„Dnes si úvod politici nezaslúžia,“ udrel nečakane moderátor v relácii. Otvoril dôležitejšiu tému

  • Sily si dnes v relácii TA3 V politike zmerali známe mená opozície a aj koalície
  • Na pretras sa tak dostali ostro sledované témy ako predčasné voľby
Pčolinský sa smeje do kamery
Peter Pčolinský, TASR/Jaroslav Novák
  • Sily si dnes v relácii TA3 V politike zmerali známe mená opozície a aj koalície
  • Na pretras sa tak dostali ostro sledované témy ako predčasné voľby

Dnes sa v debatnej relácii TA3 V politike stretlo bohaté zastúpenie politikov naprieč opozičným aj koaličným parlamentným spektrom. Sily si tak zmeral podpredseda parlamentu za Sme rodina Peter Pčolinský so šéfom klubu OĽANO Michalom Šipošom, SaS-kárkou Annou Zemanovou a Richardom Takáčom zo SMER-u.

Moderátorov nečakaný úvod

Moderátor sa ihneď „zaťal do živého“ a prekvapil poriadne nečakaným úvodom. „Dnes si úvod politici nezaslúžia,“ prekvapil úvodnými slovami moderátor Rastislav Iliev v relácii TA3.

„Pozornosť si zaslúži spomienka na 17 miliónov obetí holokaustu. Medzi nimi Židia, Rómovia, homosexuáli, politickí väzni, sovietski civilisti, Poliaci, Slováci a mnohí ďalší. Nacisti ich počas 2. svetovej vojny vraždili v koncentračných táboroch úplne nezmyselne.“

„Najväčší komplex nemeckých koncentračných a vyhladzovacích táborov bol v poľskom Osvienčime. Do Auschwitz-Birkenau odvliekli z dnešného územia Slovenska presne 65 692 osôb,“ povedal na začiatok debatnej relácie moderátor.

Medzinárodnému dňu pamiatke obetiam holokaustu bol venovaný práve 27. január. Pamätný deň si pripomínali posledné dni nielen inštitúcie, ale aj politici. Bratislavský hrad bol napríklad 27. januára tematicky nasvietený vo večerných hodinách a odkazoval na pamätný deň.

Moderátor poznamenal, že práve spomínaný koncentračný tábor pred rokmi oslobodila Červená armáda. „Armáda, ktorá bojovala proti skutočným nacistom. O to viac je zarážujúce, keď dnes Vladimir Putin už takmer rok pustoší Ukrajinu pod zámienkou boja proti neonacistom. Neverte tomu. Je to len propaganda,“ uviedol rázne moderátor.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Téma predčasných volieb

Moderátor relácie ihneď premostil k aktuálnej situácii v politike a opýtal sa na jednu z ostro sledovaných tém posledných dní. Počas tohtotýždňového rokovania sa totiž zmenila ústava a vďaka jednému z „pozmeňovákov“ bude možné okresať funkčné obdobie vlády len parlamentom a nie referendom.

Podľa Anny Zemanovej zo SaS poslanci takéto právo ľuďom nevzali.

Referendum je najvyššia demokracia, v ktorej sú presne zadefinované okruhy, na ktoré sa referendum nedá použiť, respektíve na ktoré sa dá použiť. Teraz sme zadefinovali dohodou viac ako 90 poslancov, ústavnou väčšinou, že situáciu, keď by mohlo dôjsť k rozpusteniu národnej rady, tak to je možné len uznesením…“ vysvetľovala poslankyňa.

Moderátor sa ale nedal a zopakoval otázku.

„Nie, nezobrali sme, toto v ústave zadefinované nebolo, tak ústavná väčšina sa takto dohodla,“ podčiarkla poslankyňa.

Peter Pčolinský dodal, že predloženou novelou ústavy v utorok sa bude rokovať o vrátení možnosti skrátiť volebné obdobie vlády aj referendom. Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš z klamstva obvinil Roberta Fica.

Lož sa podľa neho nachádza aj na smeráckych bilbordoch, kde stojí, že referendum je jediná cesta k predčasným voľbám. „Je to klamstvo. Budúci týždeň v parlamente rozhodneme o predčasných voľbách. Čo sa týka referenda, tak Robert Fico sa k nemu utieka, len keď je v opozícii,“ myslí si Šipoš.

K téme sa vyjadril aj kritik zmeny ústavy a obídenia referenda po nedávnom hlasovaní parlamentu Richard Takáč za SMER. „Referendum je najvyššia forma demokracie a tuto predstavitelia si pošliapavajú po vlastných jazykoch, najmä pán Šipoš,poznamenal.

Predčasné voľby

Hlavnou témou diskusie sa tak stali predčasné voľby, ktoré už doslova klopú na dvere. Na tohtotýždňovom rokovaní Národnej rady SR totiž poslanci odklepli zmenu ústavy potrebnej k usporiadaniu práve predčasných volieb.

Rozprava k voľbám odštartovala tento štvrtok a s búrlivými prejavmi v jej úvode vystúpil napríklad šéf SMER-u Robert Fico či Igor Matovič, ktorého musel pre jeho slovník zahriaknuť aj podpredseda parlamentu Peter Pčolinský, ktorý práve viedol schôdzu.

Rozprava týkajúca sa stanovenia termínu volieb vyvrcholí hlasovaním budúci týždeň v utorok o 17:00. Hlasovať sa tak bude o troch termínoch. V hre je 27. máj, 30. jún a 30. september. Práve posledný termín vyhovuje najmä koalícii a skoršie termíny navrhujú opozičné strany. Koaličná Sme rodina ale pripustila, že nebude robiť rozdiely. Zahlasuje za každý z možných termínov.

Utorkový program aj novela ústavy

Okrem toho by sa mala v utorok popoludní o 13:00 h začať aj ďalšia riadna schôdza. Jej program tvorí viac ako 100 bodov. Rozhodnúť by na nej poslanci mali napríklad o novele exekučného poriadku či o vládnej novele zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia.

Venovať by sa mali aj viacerým legislatívnym zmenám, ktoré vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Medzi nimi napríklad zákon o ochrane ovzdušia či novele cestného zákona. Na opätovné prerokovanie vrátila aj zákon o dani z osobitnej stavby, ktorým sa má zdaniť tranzitný plynovod spoločnosti Eustream sadzbou 6 000 eur za kilometer.

Na utorkovej schôdzi by sa mala prerokovať aj novela ústavy, s ktorou prišiel práve Pčolinský. Týka sa skrátenia volebného obdobia parlamentu, ráta aj s možnosťou referenda k tejto otázke. Poslanci z OĽANO zas navrhli odmenu za účasť na parlamentných voľbách formou zľavy desať percent z poplatkov štátu či zníženie kvóra pri miestnom referende.

V novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva navrhujú tiež znížiť započítanie prednostných hlasov vo voľbách do NR SR a vo voľbách do Európskeho parlamentu z troch percent na jedno percento, legislatívne upraviť prezidentské voľby poštou či zabezpečiť distribúciu zoznamu kandidátov do domácností aj vo voľbách do orgánov samosprávy.

Definitívne by mali na tejto schôdzi poslanci rozhodnúť aj o novele zákona o energetike či o ekologickej poľnohospodárskej výrobe. V druhom čítaní je aj novela zákona o integrovanom záchrannom systéme. Tá ráta s posilnením pôsobnosti Ministerstva vnútra (MV) SR na strategickej úrovni riadenia a koordinácie jednotlivých zložiek.

Policajný zbor by sa mal začleniť medzi základné záchranné zložky tohto systému. Novela by mala umožniť vznik integrovaných bezpečnostných centier.

Zdroje: TASR, TA3/V politike

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá