Geniálny spôsob, ako sa zbaviť oleja z vyprážania: Odmenia ťa fľašou nového

  • Za tri litre starého dostaneš fľašu nového
  • Viaceré samosprávy zaviedli mobilný zber použitého oleja
Fľaše oleja v regáloch.
Ilustračné foto, TASR/Pavel Neubauer
  • Za tri litre starého dostaneš fľašu nového
  • Viaceré samosprávy zaviedli mobilný zber použitého oleja

Počas tohto roka každý pocítil zdražovanie aj v potravinách. Cena za základný tovar výrazne stúpla, a tak ľudia hľadajú riešenia, ako ušetriť. V posledných rokoch sa viacero samospráv rozhodlo zaviesť mobilný zber použitého oleja, ktorý stúpa na popularite. 

Ako uvádza portál tvnoviny.sk, použitý olej ti vyzdvihnú takmer spred domu a ešte ti za to dajú aj odmenu. Samosprávy ho chcú vyzbierať čo najviac. Nejde len o to, že týmto krokom chránia životné prostredie, ale je to aj vzácna surovina.

Použitý olej nevylievaj

K tomuto kroku pristúpila nedávno aj Dubnica nad Váhom. Ak niekto odovzdá liter starého oleja, dostane fľašu octu. Ak dá niekto do zberu tri litre, dostane fľašu nového oleja. 

V Trenčíne takto fungujú už od roku 2021. Mesto má so zberom použitého oleja dobré skúsenosti. V októbri sa im podarilo od ľudí takto vyzbierať 2 050 litrov.

Špecializované spoločnosti zbierajú použitý olej a premieňajú ho na biopalivo, ktoré predávajú väčšinou rafinériám. Týmto spôsobom prispievajú k zníženiu uhlíkovej stopy.

Olej, ktorý ľudia z rôznych príčin nevrátia späť, väčšinou končí vo výlevoch, toaletách alebo v odpadkových košoch. Toto predstavuje veľkú záťaž nielen pre životné prostredie, ale tiež pre kanalizačné systémy, ktoré sa týmto spôsobom môžu upchať a poškodiť.

Zdražovanie oleja

Čo sa týka zdražovania, iba nedávno sme ťa informovali o tom, že si po novom priplatíš za olivový olej. Ten sa postupne stal takmer nedosiahnuteľnou potravinou. Jeho cena totiž vyskočila na nové rekordy, keďže veľké suchá v hlavných producentských krajinách obmedzujú zásoby. Daný fakt sa dostal na pretras už v auguste.

Novinkou však je, že sa zvyšujú krádeže tohto produktu. Približne 50 000 litrov extra panenského olivového oleja údajne odcudzili z jednej zo španielskych lisovní na olej ešte koncom augusta. V prepočte na čísla ide o viac ako 420 000 eur.

Podľa nedávnej správy Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických vzrástli globálne ceny olivového oleja v septembri na 8 900 dolárov za tonu. 

Olej na kuchynskej doske.
zdroj: Unsplash/@nosoylasonia

„Už teraz bola priemerná cena v auguste o 130 % vyššia v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Nevykazovala ani žiadne známky uvoľnenia,“ uviedlo ministerstvo.

Za vysoké ceny môže sucho

CNBC uviedlo, že Španielsko, jeden z najväčších producentov a vývozcov olivového oleja, už dlho zápasí s extrémnym suchom. 

Olive Oil Times píše, že zlé počasie a dlhotrvajúce sucho naďalej tlačia pôvodné ceny španielskeho olivového oleja na najvyššie úrovne za posledných 26 rokov. Odborníci predpovedajú, že rekordne vysoké ceny budú pokračovať aj v dohľadnej budúcnosti.

Podľa údajov spoločnosti Mintec, ktorá poskytuje informácie o komoditnom trhu, produkcia olivového oleja v Španielsku v poslednej sezóne klesla na približne 610 000 ton. To predstavuje pokles o viac ako 50 % v porovnaní so zvyčajnými 1,3 až 1,5 milióna ton. 

„K zložitosti situácie prispievajú aj obavy zo zníženej produkcie v iných hlavných európskych krajinách produkujúcich olivový olej vrátane Talianska a Grécka. Prevládajú tam podmienky sucha,“ povedal pre CNBC analytik olejnatých semien a rastlinných olejov spoločnosti Mintec Kyle Holland. 

Napríklad také Grécko a Taliansko sú podľa Medzinárodnej rady pre olivy, medzivládnej organizácie zloženej z členov, ktorí tvoria viac ako 98 % celosvetovej produkcie olív, druhým a tretím najväčším producentom olivového oleja.

Spolu so Španielskom, ktoré je zodpovedné za takmer polovicu svetovej produkcie olivového oleja v ktoromkoľvek danom roku, malo trvalé sucho za následok slabú úrodu v celej oblasti Stredozemného mora, čo spôsobilo vysoké ceny olivového oleja.

Zdroje: tvnoviny.sk, Archív SIU, CNBC, Olive Oil Times, Mintec

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá