Globálny obchod by sa mohol dostať do normálu už čoskoro. Poháňať ho budú tri faktory

  • Aktuálne obmedzenia výroby stoja až za 75 percentami súčasného poklesu objemu globálneho obchodu
  • Zvyšok spôsobujú logistické prekážky
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Andy Li, Arturo Rey
  • Aktuálne obmedzenia výroby stoja až za 75 percentami súčasného poklesu objemu globálneho obchodu
  • Zvyšok spôsobujú logistické prekážky

Výpadky v globálnych dodávateľských reťazcoch zostanú značné až do druhého polroka 2022, následne sa situácia zlepší. Podľa analytikov Euler Hermes nepriaznivá situácia v prvom polroku pretrvá v dôsledku opätovných ohnísk nákazy COVID-19, pokračujúcej politiky nulovej tolerancie v Číne, tiež obmedzenia logistiky počas čínskeho nového roka.

Smerom k udržateľnému správaniu

Normalizáciu globálneho obchodu od druhého polroka 2022 budú podľa odborníkov Euler Hermes poháňať tri faktory. Prvým je oslabenie spotrebiteľských výdavkov pri tovaroch dlhodobej spotreby vzhľadom na ich dlhší životný cyklus a posun smerom k udržateľnému spotrebiteľskému správaniu.

Ďalším je menej akútny nedostatok vstupov, keďže zásoby sa vo väčšine sektorov vrátili na predkrízové úrovne alebo ich dokonca prekročili a tiež to, že kapitálové výdavky, hlavne v USA, sa zvýšili. Do tretice ide o zníženie dopravných obmedzení vďaka zvyšovaniu prepravnej kapacity.

zdroj: unsplash/Arturo Rey

Vyspelé ekonomiky obmedzenou ponukou

„Európa je v porovnaní s USA viac ohrozená pre veľkú závislosť na medzivstupoch zo zahraničia“, uviedol Peter Mucina zo spoločnosti Euler Hermes.

Na základe simulácií šoku spôsobeného čínskym spomalením, teda 10-percentným poklesom čínskeho exportu, na produkciu jednotlivých odvetví EÚ budú najviac zasiahnuté podľa neho kovospracujúci priemysel a tiež automobilový priemysel.

zdroj: unsplash/Sinitta Leunen

Bez zvýšenia výrobnej kapacity a investícií do infraštruktúry by sa normalizácia ponuky v Európe mohla podľa analytikov Euler Hermes posunúť až za rok 2022, keďže dopyt zostáva nad potenciálom.

Aktuálne obmedzenia výroby stoja až za 75 percentami súčasného poklesu objemu globálneho obchodu, zvyšok spôsobujú logistické prekážky.

„Zatiaľ čo rozvíjajúce sa trhy zostávajú ovplyvnené hlavne spomalením čínskej ekonomiky, vyspelé ekonomiky trpia skôr obmedzenou ponukou než problémami s dopytom,“ uvádza Mucina.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá