Google prvykrát zverejnil príjmy, ktoré získal za reklamu z YouTube. Koľko zarobil za minulý rok?

  • Predaj reklamy tak od roku 2018 vzrástol o 36% a od roku 2017 až o 86%
  • Údaje tak potvrdzujú silný rast reklamného biznisu
BeFunky-collage-6
TASR
  • Predaj reklamy tak od roku 2018 vzrástol o 36% a od roku 2017 až o 86%
  • Údaje tak potvrdzujú silný rast reklamného biznisu

Spoločnosť Alphabet, ktorá okrem iného vlastní Google, prvýkrát v histórii zverejnila, koľko zarába na jednotlivých platformách, informuje CNN. Najzaujímavejším zistením je, že len reklama na YouTube im v minulom roku priniesla príjmy vo výške 15 miliárd dolárov. Predaj reklamy tak od roku 2018 vzrástol o 36% a od roku 2017 až o 86%.

Údaje tak potvrdzujú silný rast reklamného biznisu. YouTube navyše v rámci svojho predplatného počas predchádzajúcich troch mesiacov zarobil 3 miliardy dolárov. V službe predplatného sa pritom predplatiteľom nezobrazujú reklamy. Google ďalej uvádza, že v YouTube Premium a Music Premium zaznamenali viac než 20 miliónov predplatiteľov.

Pôvodne očakávali horšie zisky

Alphabet za tento štvrťrok vykázala príjmy takmer 46 miliárd dolárov, no zisky však boli výrazne vyššie, než pôvodné očakávania Wall Street. Finanční analytici totiž akcie odhadovali na 12,53 dolára, no nakoniec sa vyšplhali na 15,35 dolára.

Aj napriek tomuto úspechu však vyše 60% spoločnosti predstavuje najmä zisk z Google vyhľadávača. Najznámejší vyhľadávač im podľa portálu The Verge v roku 2019 vygeneroval viac než 98 miliárd dolárov, čo predstavuje približne 15%-ný nárast oproti roku 2018.

Čítaj viac TU>>Svetová zdravotnícka organizácia chce spolu s Googlom zabrániť šíreniu dezinformácií o epidémii

Spoločnosť Google v minulom roku po vyše 20 rokoch zmenila svoju štruktúru. Z vedenia technologickej spoločnosti Alphabet odišli zakladatelia Larry Page a Sergey Brin. Ich miesto v čele konglomerátu zaujal generálny riaditeľ Googlu Sundar Pichai.

Google, ktorý začal ako internetový vyhľadávač spustili už počas svojho vysokoškolského štúdia v roku 1998. V správe, ktorú poslali zamestnancom zdôraznili, že ich odchod neovplyvní každodenný chod spoločnosti.

Zdroje: theverge.com, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech