Greta Thunberg na klimatický summit cestovala tri týždne. Vypočítali sme, koľko CO2 ušetrila

  • Z Portugalska zamieri do Madridu, kde v pondelok začala konferencia OSN o zmenách klímy
  • Greta nechce lietať lietadlom kvôli svojej snahe o znižovanie emisií skleníkových plynov
greta
TASR
  • Z Portugalska zamieri do Madridu, kde v pondelok začala konferencia OSN o zmenách klímy
  • Greta nechce lietať lietadlom kvôli svojej snahe o znižovanie emisií skleníkových plynov

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg dnes po trojtýždňovej plavbe cez Atlantik dorazila do prístavu v Lisabone. Z Portugalska zamieri do Madridu, kde v pondelok začala konferencia OSN o zmenách klímy (COP25), na ktorej má vystúpiť. Napriek meškaniu kvôli počasiu sa stihne v španielskej metropole zúčastniť aj veľkej piatkovej klimatickej demonštrácie.

Takmer tona vyprodukovaných emisií v prípade leteckej dopravy

Greta tak vymenila klasickú niekoľkohodinovú cestu, ktorú absolvuje prevažná väčšina zúčastnených lietadlom za trojtýždňovú plavbu. Na konferencii sa pritom stretnú delegácie z takmer 200 krajín.

Na výpočet vyprodukovaných emisií už existujú viaceré dostupné nástroje, prostredníctvom ktorých sa dá jednoducho vypočítať to, koľko emisií vyprodukuje človek cestujúci napríklad autom z bodu A do bodu B.

Ak by teda Greta absolvovala rovnakú cestu lietadlom, z Virginie do Lisabonu by podľa myclimate takáto cesta lietadlom vyprodukovala 0,932 ton emisií na osobu.

zdroj: unsplash.com

Ekologické cestovanie po svete

Šestnásťročná Švédka, ktorá sa snaží pritiahnuť pozornosť mladých ľudí po celom svete na tému boja proti klimatickým zmenám, nechce lietať lietadlom kvôli svojej snahe o znižovanie emisií skleníkových plynov. Tento rok v auguste sa preto do USA, kde v septembri vystúpila na pôde OSN, vydala na závodnej jachte.

Počas predošlých týždňov sa zúčastnila ekologických kampaní v Kalifornii, Colorade a Severnej Karolíne a cestu chcela zakončiť v Čile, kde sa pôvodne mala klimatická konferencia konať. Krajina ale na poslednú chvíľu usporiadateľstvo zrušila a akcia sa presunula do Madridu, takže Thunbergová bola nútená hľadať spôsob, ako sa dostať späť do Európy.

Pätnásť metrov dlhý katamarán La Vagabond jej nakoniec ponúkli austrálski moreplavci. Na plavbu dohliadala aj britská profesionálna jachtárka Nikki Hendersonová.

Jedna z najvplyvnejších osobností Európy

Thunbergová je hlavnou tvárou globálneho študentského hnutia Fridays for Future. Svoju ekologickú aktivitu začala vlani v lete v Štokholme protestom pred parlamentom vo Švédsku, pri ktorom držala transparent s nápisom Školský štrajk za klímu. Neskôr sa k nej pripojili študenti zo Švédska aj ďalších európskych štátov, ktorí takto začali štrajkovať každý piatok.

Včera ju navyše denník Politico zaradil do rebríčka 28 najvplyvnejších ľudí Európy. V rovnakom rebríčku sa ocitla aj prezidentka Zuzana Čaputová. Slovenská prezidentka podľa nich vzbudzuje možnú nádej a budúcnosť. Portál ju taktiež označil ako protikorupčnú bojovníčku.

Zdroje: Politico, ČTK, myclimate

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie