Greta Thunbergová chcela točiť film o poľskej elektrárni. Zakázali jej vstup a zavolali policajtov

  • Policajti podľa tlače sprevádzali aktivistku potom, čo ju privolali strážcovia elektrárne
  • Práve Poľsko je krajinou, ktorej energetika je výrazne závislá na uhoľných elektrárňach
BeFunky-collage-2
Ilustračná foto, zdroj:TASR
  • Policajti podľa tlače sprevádzali aktivistku potom, čo ju privolali strážcovia elektrárne
  • Práve Poľsko je krajinou, ktorej energetika je výrazne závislá na uhoľných elektrárňach

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová nakrúcala v Poľsku film o najväčšej uhoľnej elektrárni v Európe, označovanej tiež za najväčšieho samostatného znečisťovateľa ovzdušia na kontinente.

Do objektu však nebola vpustená, a tak sa musela uspokojiť s natáčaním z verejne prístupnej vyhliadky na elektráreň a priľahlej hnedouhoľnej bane pod dohľadom polície. Uviedla to poľská spravodajská televízia TVN 24 s pripomienkou, že mladá Švédka ako „hlas generácie“ inšpiruje a strháva davy.

zdroj: TASR

Firma s natáčaním nesúhlasila

„Švédka prišla 14. januára na vyhliadku Kleszczów, odkiaľ je vidieť na povrchovú baňu a elektráreň Belchatów,“ povedala televízii Ewa Maciejewski z miestnej polície. Všetko sa podľa nej odohralo v pokoji. Belchatów sa nachádza asi 100 kilometrov severne od Katovíc.

Policajti podľa tlače sprevádzali aktivistku potom, čo ju privolali strážcovia elektrárne. Thunbergová najprv požiadala skupinu PGE, ktorej baňa a elektráreň patrí, o povolenie nakrúcať v elektrárni, ale firma nesúhlasila.

Televízia pripomenula, že to nie je prvýkrát, kedy elektráreň Belchatów zohráva rolu pozadia pre akcie ekologických aktivistov.

Vlani na jej chladiarenskú vežu aktivisti Greenpeace premietali portrét premiéra Mateusza Morawieckého s nápisom Hanba. Protestovali tak proti tomu, že šéf vlády zablokoval prijatie záväzku, že Európska únia dosiahne do polovice storočia klimatickú neutrality. Tvrdili tiež, že táto elektráreň vypúšťa najviac emisií oxidu uhlíka v Európe.

Čítaj viac TU>>My sa dusíme a západ dýcha čistý vzduch. Kde sa stala chyba?

Krajina závislá na uhoľných elektrárňach

Elektráreň Belchatów dosahuje výkon 5298 MW. Pripadá na ňu výroba pätiny elektriny v Poľsku, ktorá zásobuje skoro 11,5 milióna domácností. PGE tvrdí, že patrí medzi najmodernejšie uhoľné elektrárne na svete a že je najväčšou elektrárňou fungujúcou na hnedé uhlie na svete.

Poľsko je krajinou, ktorej energetika je výrazne závislá na uhoľných elektrárňach. Ťažba uhlia zamestnáva vyše 80-tisíc Poliakov. Poľská vláda počíta s tým, že uhlie bude aj v roku 2030 pokrývať 60 percent spotreby elektriny v krajine. Poľská vláda strany Právo a spravodlivosť sa pokračujúcemu využívaniu uhlia výrazne nebráni, hoci tunajšie ovzdušie patrí k najviac znečisteným v Európe.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech