My sa dusíme a západ dýcha čistý vzduch. Kde sa stala chyba?

  • Údaje prezentujúce kvalitu európskeho ovzdušia ukazujú, že západná Európa oproti východnejším susedom dýcha kvalitnejšie
  • Čo za tým stojí a ako sa môžeme zlepšiť?
kvalita ovzdušia
Index kvality ovzdušia aktualizovaný pred 3 hodinami /European Environment Agency
  • Údaje prezentujúce kvalitu európskeho ovzdušia ukazujú, že západná Európa oproti východnejším susedom dýcha kvalitnejšie
  • Čo za tým stojí a ako sa môžeme zlepšiť?

Index kvality ovzdušia v Európe potvrdzuje zarážajúce fakty, predstavila ich Európska environmentálna agentúra. Hoci sa farebné spektrum pohybuje v klasických farbách od čiernych, cez červené až po zelené, paradoxom ostávajú miesta na mape, kde sú umiestnené bodky. Západná Európa je na tom výrazne lepšie, než my. Vyzerá to tak, že európske vnútrozemie sa dusí, zatiaľ čo vyspelé demokracie dýchajú čistý vzduch a sú dlhodobo v zelených číslach.

Výsledky plynú z čiastkových meraní národných ústavov, ktoré do európskych meradiel denne prispievajú.

zdroj: Index kvality ovzdušia aktualizovaný pred 3 hodinami /European Environment Agency

Čo spôsobilo túto zmenu?

Európska únia pravidelne zavádza opatrenia, ktoré zahŕňajú boj s klimatickou krízou, znižujú emisie a okrem eliminácie sa ich snažia aj odstraňovať. Európska únia sa zaviazala znížiť svoje emisie do roku 2030.

Veľmi silným faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu ovzdušia, je priemysel. Každopádne sa vo vyspelých krajinách pohybuje vo vysokých percentách. Môže teda skutočne za zlé ovzdušie?

Cyprus, Írsko či Malta sa nachádzajú v prvej trojici krajín, ktoré sú na tom podľa štatistík ekologicky najhoršie. Nepristupujú zodpovedne k triedeniu odpadu, majú vyšší podiel nelegálnych skládok na okraji miest.

Na druhej strane sú tu severské krajiny, ktoré idú celej Európskej únii príkladom, a dvíhajú priemer. To, akým spôsobom ovplyvňujú prostredie okolo seba a vnímajú prírodu, kvalitatívne vplýva aj na ovzdušie, ktoré dýchajú. Ďalej sa do prvej zelene trojice dostalo susedné Rakúsko, ale aj Lotyšsko a Švédsko. Veľmi prísne ekologické normy ovplyvňujú aj výsledky ekologických opatrení, ku ktorým dochádza ako na bežiacom páse.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Vo Švédsku je až 99 % odpadu tvoreného obyvateľmi kompletne rozložiteľného. Tu sa rozmýšľa aj nad tým, akým spôsobom sa čo do krajiny priváža, a čo sa z nej exportuje. Samozrejme, únijné kvóty sú dodržané bez pardónu.

Slovensko a jeho príroda

Nedávno sme ti priniesli článok o tom, že na Slovensku sa radikálne zhoršuje kvalita ovzdušia a SHMÚ varuje pred zdravotnými následkami, ktoré môže smog spôsobiť.

Dôležitým a veľmi častým znečisťovateľom ovzdušia, ktoré je na tom horšie prevažne v zimnom období, je v našej ale aj v okolitých krajinách ovplyvnené najmä nevhodným spôsobom vykurovania. Rieši sa to na viacerých platformách a zasahuje aj vláda. Vítanou možnosťou je výmena kotlov, na ktoré by mohli záujemcovia poberať štátne dotácie. Podobná situácia je aj v susedných krajinách V4. Tie si podľa slov európskych médií výmeny kotlov v mnohých prípadoch nemôžu dovoliť.

V susednom Poľsku panuje najhoršia atmosféra pravdopobne na Podkarpatí. Minulý rok získali na výmenu kotlov na pevné palivo viac ako 50 miliónov zlotých, čo je v prepočte 11 793 398 eur, informuje poľské periodikum Rzeczpospolita vo svojej finančnej sekcii.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Západ eliminuje spaľovacie motory z centier miest

My sme sa zatiaľ k tomuto činu neodhodlali. Podľa minuloročných informácií agentúry SITA kupujú Slováci čoraz menej áut, hoci mzdy rastú a môžeme si to dovoliť. Štatistiky, ktoré by tvrdili, že za zníženým dopytom stojí práve myšlienka na zdravšie životné prostredie, neexistujú.

Ak si chceš o eko počine európskych metropol v boji so spaľovacími motormi prečítať viac, klikaj SEM.

Na aktuálnu slovenskú a európsku situáciu a jej riešenie sme sa opýtali SHMÚ. O ich vyjadrenie budeme článok aktualizovať.

Zdroje: airindex.eea.europa.eu, pieniadze.rp.pl, greenmatch.co.uk, eea.europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK