Na Slovensku je vážna smogová situácia. Ako je na tom bratislavské Trnavské mýto či Štefánikova ulica v Košiciach?

  • SHMÚ dnes oznámil výstrahu pred závažnou smogovou situáciou na strednom a východnom Slovensku
  • Už dva dni sužujú Ružomberok vysoké hodnoty smogu a môžu ohroziť zdravie ľudí
  • Ako je na tom Bratislava, Banská Bystrica či Košice?
smog (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR: Zsolt Czegledi/MTI via AP
  • SHMÚ dnes oznámil výstrahu pred závažnou smogovou situáciou na strednom a východnom Slovensku
  • Už dva dni sužujú Ružomberok vysoké hodnoty smogu a môžu ohroziť zdravie ľudí
  • Ako je na tom Bratislava, Banská Bystrica či Košice?

Už dva dni trápi smog Ružomberok. SHMÚ vydal výstrahu pred smogovým nebezpečenstvom. Na mape Slovenska sú tak k dnešnému dňu 3 červené miesta, kde sa neodporúča vetrať, zdržiavať sa von príliš dlho a malým deťom, starším ľuďom, tehotným ženám či astmatikom radia lekári nevychádzať vôbec a radšej niekoľko dní počkať. Blížime sa kvalitou ovzdušia k mestám či krajinám, kde je antismogová maska bežnou súčasťou odevu?

Koľko dní treba čakať?

Výstrahu vyhlásilo SHMÚ v stredu, no zdalo sa, že rýchlo pominie. O 3 hodine ráno sa tak nad Ružomberok postupne znášala hmla, v ktorej by smog rozpoznal len málokto. Stav sa nemenil, skôr zhoršoval a tak sa kritický stav predĺžil do odvolania. Z utorka, kedy sa hodnoty PM10 pohybovali na hranici 101, bolo za menej ako 24 hodín nutné zmeniť upozornenie na výstrahu.

zdroj: Niekedy bol smog bežným problémom skôr v Indii či Thajsku. Dnes je prítomný už aj u nás. Foto: TASR/AP

Informácie o stave CO2 v ovzduší sú alarmujúce. Každým dňom sa zvyšujú a ich aktuálny stav môžeš pozorovať aj ty. Za smog si totiž podľa odborníkov môžeme sami. Prítomný je vo veľkých mestách, kde má priemysel výrazné zastúpenie. Konkrétne príčiny toho Ružomberského zatiaľ nie sú známe.

Vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, možný vplyv priemyslu a dopravy, nepriaznivé rozptylové podmienky vďaka polohe v horskej doline,“ tak ich definuje Peter Holomáň, ktorý vypracoval oficiálne stanovisko Odboru znečistenia ovzdušia SHMÚ.

Smog by sa mal podľa predpokladov odborníkov šíriť aj ďalej a to najmä to oblastí, v ktorých sa ešte stále kúri pevným palivom. Doslova zamorenému prostrediu neprispieva ani neprítomnosť vetra a nulové zrážky.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

K ďalším mestám, ktoré takúto výstrahu dostali sú Krompachy v okrese Gelnica, Martin a Vrútky a Jelšava. Zo všetkých výstrah je na tom najhoršie práve Ružomberok.

Trnavské mýto, Kamenné námestie či Štefánikova v Košiciach?

V priebehu včerajšieho dňa sa situácia zhoršila aj v hlavnom meste. Na bratislavskom Kamennom námestí, Trnavskom mýte či na Jeséniovej ulici dosahujú hodnoty PM10 nadpriemer a preto vydal SHMÚ upozornenie. Paradoxne je na väčšine Slovenska viacero miest, malých aj veľkých, kde je situácia skôr kritická, ako akceptovateľná.

Okolie bratislavského olejového magnátu Slovnaft je paradoxne v norme. Vlčie hrdlo či Rovinka sú v zelených číslach, mierne vyčnievajú Podunajské Biskupice.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V Nitre na Štúrovej ulici je hodnota smogových častíc 11 jednotiek nad priemerom. V Banskej Bystrici na Štefánikovom nábreží dokonca o 17, v už spomínanej Jelšave, Hnúšti či vo Zvolene na Janka Alexyho.

Metropola východného Slovenska je k včerajšiemu dňu paradoxne pod priemerom a nachádza sa tesne, ale predsa, v zelených číslach. Na Amurskej či Štefánikovej ulici v Košiciach dosahovali včera hodnoty smogových jednotiek 49 PM10, zatiaľ čo hranica je 50.

Informácie aj o tvojom meste môžeš nájsť TU.

Zdroje: shmu.sk, uvrsz.sk, esrl.noaa.gov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá