Gymnazistky zo Slovenska vynašli geniálny repelent proti kliešťom. Ich výskum boduje aj vo svete

  • Gymnazistky z Prešova vytvorili ekologický repelent na ochranu pred kliešťami
  • Zaujal aj porotu na Medzinárodnej súťaži vedátorov
Sprej na ruky a kliešť na ruke
Ilustračné foto, Unsplash/Towfiqu barbhuiya, Unsplash/@erik_karits
  • Gymnazistky z Prešova vytvorili ekologický repelent na ochranu pred kliešťami
  • Zaujal aj porotu na Medzinárodnej súťaži vedátorov

Dve stredoškoláčky z Prešova vytvorili ekologický repelent na ochranu pred kliešťami. Ich práca zaujala porotu na Medzinárodnej súťaži vedcov v Spojených štátoch, kde získali zlatú medailu.

Ako informuje portál Správy RTVS, celý proces výskumu bol náročný, strávili dlhé hodiny v laboratóriu aj mimo neho. Potrebovali získať a skúmať celkom 1 600 kliešťov a v priebehu výskumu si ich dokonca nechali hostiť na vlastných rukách.

Zabral parfum s prekvapivou vôňou

„Číhajú na koncoch trávy, aby sa mohli zachytiť na korisť. Tam sme ich chodili hľadať. Náš cieľ bolo vyrobiť kozmetický produkt, ktorý bude kliešte odpudzovať a bude aj pekne voňať,“ ozrejmila študentka Gymnázia J. A. Raymana v Prešove Laura Kleinová pre portál Správy RTVS.

„Už je to takmer rok, ako dlho pracujeme na tom výskume,“ doplnila jej kolegyňa Natália Ivanecká.

Po tom, čo vyskúšali rôzne šampóny, sprchovacie gély a testovali parfumy s kokosovou vôňou, prišli na to, že kliešť sa nepohol, keď prešiel časťou ruky, kde použili kokosový éterický olej.

„Zrazu tie kliešte začali padať z látky, ktorú sme testovali,“ hovorí Laura.

„Výsledok bol pre nás veľmi prekvapivý. Vedeli sme, že citrusové produkty odpudzujú kliešte, ale kokos nie je známy ako repelent,“ uviedla ďalej Natália.

Zdokonaľovanie produktu

Študentky stále zotrvávajú v laboratóriu. Teraz sa totiž zameriavajú na testovanie dlhodobej účinnosti ich repelentu a pracujú na zlepšení jeho konzistencie. Ich práca sa týmto spôsobom ešte nekončí, a sú odhodlané zabezpečiť, že ich produkt bude skutočne účinný a ľahko použiteľný.

„Chceme, aby náš finálny produkt ostal krémom, nie sprejom, aby to bol kozmetický výrobok vo forme krému s kokosovou zložkou,“ uzavrela Natália.

Ich cieľom je uvedenie tohto ekologického repelentu na trh, aby mohli pomáhať ľuďom ochrániť sa pred kliešťami.

Navyše, obidve gymnazistky získali štipendium na prestížnom technickom inštitúte v USA, čo im umožní pokračovať vo vzdelávaní. Spoločne plánujú študovať medicínu, aby mohli ďalej prispievať a pomáhať ľuďom.

Nebezpečný vírus v Európe

Ako sme ťa informovali, Európu ovláda nebezpečný vírus. Prenášajú ho kliešte, ktoré najmä v letných mesiacoch spôsobujú vrásky na čele mnohým Slovákom. Klimatické zmeny spôsobujú šírenie nebezpečného vírusu krymsko-konžskej hemoragickej horúčky (CCHF), čo môže viesť ku globálnej pandémii, píše Forbes.

Ochorenie CCHF má vysokú úmrtnosť a chýba mu špecifická liečba. Môže sa šíriť aj infikovanou krvou a telesnými tekutinami. Aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu CCHF a jeho ničivým následkom, sú nevyhnutné naliehavé opatrenia proti zmene klímy.

Rastúce teploty rozširujú biotop kliešťov, ktoré sú nositeľmi tohto smrteľného vírusu, čo mu umožňuje dostať sa do nových oblastí, vrátane Európy. CCHF nie je triviálna choroba – spôsobuje vážne príznaky, ako sú vysoké horúčky, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, vracanie a krvácanie.

V skutočnosti slovo „hemoragický“ v jeho názve naznačuje prítomnosť silného krvácania, ktoré môže trvať až dva týždne. Úmrtnosť počas prepuknutia CCHF sa pohybuje od 9 % do 50 % hospitalizovaných pacientov.

Bohužiaľ, neexistujú žiadne špecifické liečby CCHF a účinnosť antivírusových liekov, ako je ribavirín, je stále neistá. Liečba zahŕňa hlavne hydratáciu, monitorovanie elektrolytov a v prípade potreby poskytovanie kyslíka a transfúzie krvi. V závažných prípadoch môžu byť potrebné ventilátory a iné typy kardiopulmonálnej podpory. Problémom sú aj sekundárne bakteriálne infekcie.

K prenosu CCHF dochádza predovšetkým prostredníctvom kliešťov Ixodid s tvrdým telom, ktoré môžu uhryznúť a preniesť vírus na rôzne zvieratá a ľudí. Zdravotnícke vybavenie a zásoby treba riadne sterilizovať, aby sa zabránilo prenosu vírusu infekčnou krvou alebo telesnými tekutinami.

Zdroje: Správy RTVS, Archív SIU, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá