Dovolenkárov pri Jadrane otravuje „pichľavý návštevník“. Spôsobuje svrbenie v plavkách

  • Drobné ulitníky spôsobujú svrbenie a pálenie
  • Kúpajúci by si mali v tejto destinácii dávať pozor
Piran v Slovinsku a žena si obzerá lakeť
Ilustračné foto, Unsplash/Mikita Karasiou, Freepik/@karlyukav
  • Drobné ulitníky spôsobujú svrbenie a pálenie
  • Kúpajúci by si mali v tejto destinácii dávať pozor

Niektorí dovolenkári na Jadrane majú za sebou nepríjemný zážitok. Na slovinskom pobreží v Pirane ich čakalo „nepríjemné stretnutie“. 

Ako informuje portál N1, v poslednom čase sa v tejto turistickej destinácii premnožili drobné ulitníky, ktoré spôsobujú turistom kúpajúcim sa v mori nepríjemné svrbenie a pálenie. 

Zapichnuté ihličky v plavkách

Na sociálnej sieti upozornilo Akvárium Piran zo Slovinska na prítomnosť trnovky kónickej (Creseis acicula).

„V mori môžeme vidieť obláčiky drobných naružovo sfarbených ihličiek. Pokiaľ vás to pri plávaní pálí a svrbí, môžu za to ich zhruba centimetrové ihličkovité panciere,“ opísali pracovníci akvária. 

Podľa informácií zo slovinského Národného ústavu biológie sú zodpovedné za presun ulitníkov do Jadranského mora prúdy z južnejších regiónov Stredozemného mora.

Ide o najviac teplomilné organizmy, ktoré sa živia najmä planktónom. Aj keď nie sú príjemné, ľudia z nich nemusia mať taký strach.

„Pre plavcov nie sú nebezpečné. Vďaka svojmu tvaru môžu štípať a často ich vidno zapichnutých v plavkách,“ informovali experti z ústavu biológie. 

Obrie slimáky na ostrove

Ako sme ťa nedávno informovali, úrady na Tenerife vydali varovanie pred obrími slimákmi, ktorí sa objavili na ostrove. Ako informuje portál CNN Prima News, môžu totiž prenášať meningitídu (zápal mozgových blán).

Varovanie vydali pred tzv. oblovkou žravou, nazývanou tiež achatina žravá. Ide o živočícha, ktorý pochádza z Afriky a môže dosiahnuť dĺžku až 30 centimetrov. Tento druh slimáka predstavuje hrozbu pre poľnohospodársku produkciu, ale aj pre miestny ekosystém.

Podľa informácií zo španielskeho webu 20minutos, úrady na najväčšom z Kanárskych ostrovov vydali varovanie, aby sa ľudia obrích slimákov nedotýkali a vôbec ich nekonzumovali.

Dôvodom je riziko nákazy meningitídou (zápal mozgových blán), ktorému sa môžu ľudia vystaviť, keď sa dotknú slimákov a následne si siahnu na ústa.

Okrem toho je potrebné byť opatrný aj pri konzumácii surovej alebo nedostatočne tepelne upravenej zeleniny, ktorá by mohla byť kontaminovaná sekrétom týchto obrích slimákov. V prípade, že ľudia na tieto slimáky narazia, mali by rýchlo kontaktovať miestne úrady a informovať ich o situácii.

Nákaza meningitídou

Achatina žravá (Achatina fulica) je druh afrického slimáka. Patrí medzi veľké suchozemské slimáky a je jedným z najrozšírenejších druhov slimákov na svete. Bola zavlečená do rôznych častí sveta vrátane tropických oblastí Ázie, Austrálie, Južnej a Severnej Ameriky, Karibiku a niektorých ostrovov v Tichom oceáne.

Vyznačuje sa veľkým, kužeľovitým a hrboľatým ulitníkom, ktorý môže dosiahnuť dĺžku až 20 – 30 centimetrov a priemer 5 – 10 centimetrov. Ich telo je pokryté hladkou a lesklou sliznicou, ktorá im pomáha udržiavať vlhkosť a chrániť sa pred vysušením.

Achatina fulica na strome
zdroj: Pixabay/@onkelramirez1

Tieto slimáky majú radi slnečné a vlhké prostredie, preto sa často nachádzajú v blízkosti vodných zdrojov, záhrad, lúk a zalesnených oblastí. Sú všežravé a živia sa rôznymi rastlinami, čo ich môže urobiť škodcami pre poľnohospodárstvo a záhradníctvo.

Jednou z hlavných obáv pri šírení achatiny žravej v iných oblastiach je, že môže prenášať patogény, ktoré môžu byť nebezpečné pre človeka a iné živočíchy. Spomenutá nákaza meningitídou je len jedným z mnohých ochorení, ktoré môžu byť spojené s touto slimačou populáciou.

Pre jej agresívne šírenie a negatívny ekologický dopad je v niektorých krajinách považovaná za invázny druh, a preto sa prijímajú opatrenia na reguláciu jej populácie.

Zdroje: N1, FB/Akvarij Piran, Archív SIU, CNN Prima News, 20minutos

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá