Dovolenkovú destináciu ohrozuje veľký „slizký návštevník“. Prenáša vážnu chorobu

  • Obrovské slimáky prenášajú zákernú chorobu
  • Úrady na Tenerife varujú turistov
Pohľad na pláž na Tenerife a ulita na piesku
Ilustračné foto, Unsplash/Maxim Berg, Unsplash/Graham Holtshausen
  • Obrovské slimáky prenášajú zákernú chorobu
  • Úrady na Tenerife varujú turistov

Úrady na Tenerife vydali varovanie pred obrími slimákmi, ktorí sa objavili na ostrove. Ako informuje portál CNN Prima News, môžu totiž prenášať meningitídu (zápal mozgových blán).

Varovanie vydali pred tzv. oblovkou žravou, nazývanou tiež achatina žravá. Ide o živočícha, ktorý pochádza z Afriky a môže dosiahnuť dĺžku až 30 centimetrov. Tento druh slimáka predstavuje hrozbu pre poľnohospodársku produkciu, ale aj pre miestny ekosystém.

Žiadne dotyky ani konzumácia

Podľa informácií zo španielskeho webu 20minutos, úrady na najväčšom z Kanárskych ostrovov vydali varovanie, aby sa ľudia obrích slimákov nedotýkali a vôbec ich nekonzumovali.

Dôvodom je riziko nákazy meningitídou (zápal mozgových blán), ktorému sa môžu ľudia vystaviť, keď sa dotknú slimákov a následne si siahnu na ústa.

Okrem toho je potrebné byť opatrný aj pri konzumácii surovej alebo nedostatočne tepelne upravenej zeleniny, ktorá by mohla byť kontaminovaná sekrétom týchto obrích slimákov. V prípade, že ľudia na tieto slimáky narazia, mali by rýchlo kontaktovať miestne úrady a informovať ich o situácii.

Invázny druh slimáka

Achatina žravá (Achatina fulica) je druh afrického slimáka. Patrí medzi veľké suchozemské slimáky a je jedným z najrozšírenejších druhov slimákov na svete. Bola zavlečená do rôznych častí sveta vrátane tropických oblastí Ázie, Austrálie, Južnej a Severnej Ameriky, Karibiku a niektorých ostrovov v Tichom oceáne.

Vyznačuje sa veľkým, kužeľovitým a hrboľatým ulitníkom, ktorý môže dosiahnuť dĺžku až 20 – 30 centimetrov a priemer 5 – 10 centimetrov. Ich telo je pokryté hladkou a lesklou sliznicou, ktorá im pomáha udržiavať vlhkosť a chrániť sa pred vysušením.

Tieto slimáky majú radi slnečné a vlhké prostredie, preto sa často nachádzajú v blízkosti vodných zdrojov, záhrad, lúk a zalesnených oblastí. Sú všežravé a živia sa rôznymi rastlinami, čo ich môže urobiť škodcami pre poľnohospodárstvo a záhradníctvo.

Achatina fulica na strome
zdroj: Pixabay/@onkelramirez1

Jednou z hlavných obáv pri šírení achatiny žravej v iných oblastiach je, že môže prenášať patogény, ktoré môžu byť nebezpečné pre človeka a iné živočíchy. Spomenutá nákaza meningitídou je len jedným z mnohých ochorení, ktoré môžu byť spojené s touto slimačou populáciou.

Pre jej agresívne šírenie a negatívny ekologický dopad je v niektorých krajinách považovaná za invázny druh, a preto sa prijímajú opatrenia na reguláciu jej populácie.

Problémy s „vdovami“ 

Problémy s „nevítanými návštevníkmi“ nemá iba Tenerife. Ako sme ťa informovali, jedna obyvateľka chorvátskeho ostrova Rab sa vyjadrila, že sú na čierne vdovy zvyknutí, ale nie v takom rozsahu a už určite nie na to, že sa dostávajú aj do ľudských obydlí.

„Rozhodne nie sme zvyknutí na to, že by sa pavúky vyskytovali na dvoroch či priamo v bytoch, ako je to v posledných mesiacoch. Nachádzame ich v priestore krbov, pred vchodovými dverami či priamo v izbách,“ uviedla jedna z obyvateliek.

Tieto slová použila pri opise videa, ktoré natočila vo svojom byte, kde uvidela jedovatého pavúka – čiernu vdovu. 

Po incidente obyvateľka Rabu kontaktovala miestne zdravotnícke zariadenia s otázkou, či majú dostatok protijedu k dispozícii. Odpoveď, ktorú od nemocnice dostala, ju však šokovala.

„Zistila som, že sérum nie je na predaj v celom kraji! Turistická krajina, akou je Chorvátsko, nemá ani minimálne zásoby protijedu v prípade uhryznutia týmto druhom pavúka?“ napísala rozhorčene.

Vedenie Inštitútu pre urgentnú medicínu v Prímorsko-gorskokotarskej župe potvrdilo, že skutočne nemajú potrebné látky k dispozícii. V prípade otravy by nemohli pacienta ani odkázať na inú inštitúciu, ktorá by sérum mala k dispozícii.

Zdroje: CNN Prima News, 20minutos, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá