Tisíce Slovákov nedostanú úľavy v dôležitom príspevku. Vláda rozhodla inak

  • KDH navrhovalo pomoc ľuďom, ktorí opatrujú svojich blízkych
  • Poslanci však za zákon nehlasovali
parlament, peniaze
Ilustračné foto TASR/Jakub Kotian, Canva/pixelshot
  • KDH navrhovalo pomoc ľuďom, ktorí opatrujú svojich blízkych
  • Poslanci však za zákon nehlasovali

Opozičné KDH navrhovalo novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Novelou chceli poslanci dosiahnuť, aby sa ľuďom, ktorí opatrujú svojich blízkych s ťažkým zdravotným postihnutím a zároveň majú príjem zo zamestnania, nekrátil príspevok na opatrovanie.

Parlament však tento návrh neposunul do druhého čítania, tak ako aj viaceré návrhy opozičných poslancov. 

Príspevok bez ohľadu na príjem

V súčasnosti má na podporu nárok opatrovateľ, ktorého príjem je nižší ako dvojnásobok sumy životného minima, od júla to bude 2,5-násobok. Poslanci opozičného KDH chceli, aby mohli títo ľudia poberať peňažný príspevok na opatrovanie aj popri príjmu zo zamestnania bez ohľadu na výšku tohto príjmu.

Vykonávanie zamestnania však podľa navrhovateľov nesmel byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

„Najbližší príbuzní na seba preberajú bremeno, ktoré by mal znášať štát, pretože práve najslabším má štát ako prvým podať pomocnú ruku. Akékoľvek krátenie príspevku na opatrovanie preto považujem za neodôvodené. Nekrátenie peňažného príspevku by tak výrazne pomohlo rodinám osôb so zdravotným postihnutím a zároveň by aj pomohlo zlepšiť postavenie opatrovateľov a oceniť ich prínos pre spoločnosť,“ uviedla jedna z predkladateliek návrhu, poslankyňa Martina Holečková.

Parlament odmietol aj zabránenie poplatkom za objednanie lekárovi

Poslanci Národnej rady (NR) SR hlasovali aj o návrhu zákona z dielne poslancov tiež opozičného KDH, ktorým chceli zabrániť prenášaniu nákladov spojených s manažmentom zdravotnej starostlivosti na pacienta. Novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti však plénum neposunulo do druhého čítania.

Takto chceli poslanci upresniť ustanovenia zákona, podľa ktorého je súčasťou zdravotného výkonu aj objednanie pacienta na konkrétny dátum a čas.

Poslanci v parlamente
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

„Tento stav sa v aplikačnej praxi často zneužíva tak, že pacienti sa objednávajú prostredníctvom špecializovaných portálov, ktorým platia poplatky za ,sprostredkovanie služby‘,“ zdôvodnili predkladatelia.

Pacientov tak zaťažujú podľa poslancov poplatky iba za to, že si sprostredkujú termín na objednanie, čím dochádza k skrytému porušovaniu právnej normy.

Diskriminácia nebude odstránená

Diskriminácia voči bezdetným ženám a mužom pri poberaní vdovského dôchodku nebude odstránená. Jej odstránenie vyplývalo z návrhu poslankýň Simony Petrík a Lucie Plavákovej (obe Progresívne Slovensko) na zmenu zákona o sociálnom poistení, ktorý zákonodarcovia v utorok neposunuli do druhého čítania.

Keď chcú mať takéto ženy a muži opätovne nárok na výplatu vdovského dôchodku v prípade, že ich manžel/ka zomrie, musia musia čakať až do dosiahnutia dôchodkového veku. V súčasnosti majú nárok na vdovský a vdovecký dôchodok ženy a muži bez dieťaťa len v období dvoch rokov od smrti manžela/manželky a následne až po dosiahnutí dôchodkového veku.

„Cieľom je vrátiť do systému spravodlivosť aj pre bezdetné vdovy a vdovcov, ktoré a ktorí jediní aktuálne nemajú nárok na plnohodnotný vdovský a vdovecký dôchodok oproti ostatným ovdoveným osobám, a to tak, že bezdetné vdovy a vdovci by mali nárok na vdovský a vdovecký dôchodok od dovŕšenia 59. roku života,“ uviedli predkladateľky.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá