Medzinárodný súd žiada zatykače na izraelského premiéra aj vodcu z Gazy

  • Medzinárodný súd žiada vydanie zatykača na Netanjahua
  • To isté platí v prípade vodcu hnutia z Gazy
Medzinárodný trestný súd, Netanjahu, Haníja
Netanjahu a Haníja TASR/AP, Gil Cohen-Magen, Vahid Salemi
  • Medzinárodný súd žiada vydanie zatykača na Netanjahua
  • To isté platí v prípade vodcu hnutia z Gazy

Medzinárodný trestný súd žiada vydanie zatykačov na vodcu extrémistického hnutia H*mas aj na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V oboch prípadoch uvádza ako dôvod vojnové zločiny.

Hnutie H*mas pôsobiace v palestínskej enkláve Pásmo Gazy podniklo 7. a 8. októbra 2023 teroristické útoky na civilistov a dediny v Izraeli. V izraelských obciach známych ako kibuce páchali zverstvá, upaľovali či stínali ľudí vrátane žien detí či seniorov.

Približne 1 140 ľudí prišlo o život a ďalších 250 osôb uniesli do pobrežnej enklávy ako rukojemníkov. V súčasnosti zostáva v zajatí alebo nezvestných približne 100 ľudí.

Izrael reagoval spustením pozemnej operácie a masívneho ostreľovania palestínskej enklávy. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré spadá pod správu H*masu, tvrdí, že v Gaze prišlo o život viac ako 35 000 ľudí. Tieto údaje nie je možné nezávisle overiť.

O žiadosti Karima Khana – hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu – o vydanie zatykačov informuje BBC. Podľa Khana existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že obaja nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti minimálne od 7. októbra 2023.

Medzinárodný trestný súd so sídlom v Haagu vyšetruje viaceré akcie IDF na okupovaných územiach za uplynulé tri roky. Od októbrových útokov na Izrael skúma aj činnosť H*masu.

Benjamin Netanjahu považuje perspektívu zaradiť izraelských predstaviteľov na zoznam hľadaných osôb medzinárodným trestným súdom za „pobúrenie historických rozmerov“. Avizoval to ešte pred súčasnou žiadosťou Karima Khana. Rozhodnutie prokurátora odsúdil aj bývalý izraelský minister obrany Binjamin Ganc a Netanjahuov politický rival.

„Vytváranie paralel medzi vodcami demokratickej krajiny odhodlanej brániť sa pred opovrhnutiahodným terorom a vodcami krvilačnej t*roristickej organizácie hlboko skresľuje spravodlivosť,“ napísal na sociálnej sieti s tým, že ide podľa neho o „morálny bankrot“ zo strany Medzinárodného trestného súdu.

Sudcovia musia v blízkej budúcnosti rozhodnúť, či predložené dôkazy považujú za dostatočné na vydanie zatykačov. Ako však píše BBC, môže ísť o týždne až mesiace dlhý proces.

Izrael oficiálne reagoval

Izraelský minister zahraničných vecí Jisra’el Kac uviedol, že pre oznámenie Medzinárodného trestného súdu zriadi špeciálny výbor.

Skupina bude bojovať proti rozhodnutiu súdu, ktoré má podľa neho zviazať ruky štátu Izrael a odoprieť mu právo na sebaobranu.

Kac žiadosť o zatykač na Netanjahua označil za „úplný frontálny útok“ na obete útokov zo 7. októbra a za „historickú hanbu, ktorá sa bude navždy spomínať“.

„Žiadna moc na svete“ nezabráni Izraelu dostať rukojemníkov naspäť domov a poraziť H*mas, dodal. Plánuje sa zhovárať so svojimi náprotivkami po celom svete a pokúsi sa zabezpečiť aby sa spoločne postavili proti rozhodnutiu prokurátora Khana.

Startitup v Izraeli

V decembri 2023 redaktor Startitup navštívil vojnový Izrael a priniesol ti reportáže z miest plaču, hrôzy a strachu.

Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Trendové videá