Gynekológovia majú jasno: Užitie potratovej tabletky je menej rizikové ako chirurgický zákrok

  • Jana Bittó Cigániková na dnešnej tlačovej konferencii uviedla, že medikamentózna forma potratu nie je rizikovejšia ako chirurgická
  • Parlament sa bude na aktuálnej schôdzi zaoberať návrhom novely zákona o zdravotnej starostlivosti.
potrat interupcia tabletka
TASR, Unsplash/Christina Victoria Craft
  • Jana Bittó Cigániková na dnešnej tlačovej konferencii uviedla, že medikamentózna forma potratu nie je rizikovejšia ako chirurgická
  • Parlament sa bude na aktuálnej schôdzi zaoberať návrhom novely zákona o zdravotnej starostlivosti.

Použitie potratovej tabletky pod lekárskou kontrolou a v súlade so všetkými odbornými usmerneniami za bezpečnejšie a menej rizikové prerušenie tehotenstva ako je chirurgický zákrok.

V tlačovej správe zároveň upozorňuje na nepresnú interpretáciu analytickej štúdie fínskych autorov publikovanú v časopise Obstetrics and Gynecology. Spomínaná štúdia fínskych autorov podľa nej nijakým spôsobom nehodnotí vhodnosť spôsobu vykonania prerušenia tehotenstva.

Neposudzuje napríklad včasné chirurgické komplikácie počas samotného chirurgického zákroku, či riziká anestézie. Štatisticky hodnotí len niektoré komplikácie. Otázna je interpretácia výsledkov krvácania. Ešte diskutabilnejšie je hodnotenie komplikácií potratu hodnotením podľa počtu návštev u lekára po absolvovaní jednotlivých foriem potratu,“ priblížil prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha.

Téma interupcie je stále živá. Bezplatný potrat je diskriminácia, tvrdí Krajčí a podporil ho Vašečka

Štúdia podľa slovenských gynekológov a pôrodníkov ignoruje riziká anestézie pri chirurgickom zákroku, nevenuje žiadnu pozornosť neskorým popotratovým komplikáciám a ich vplyvu na možnosť následného otehotnenia.

Z vybraných odborných pripomienok jasne vyplýva, že interpretácia štúdie ako jednoznačný dôkaz nevýhodnosti chemického spôsobu prerušenia tehotnosti oproti chirurgickému je podstatne skreslená a z odborného hľadiska neprípustná. Existuje veľké množstvo štúdií, ktoré sú komplexnejšie a dospeli k opačným výsledkom. Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť preto prejavuje údiv nad tým, že napriek svojmu odbornému potenciálu nie sú s ňou konzultované tak závažné odborné otázky ako sú interrupcie,“ uzavrel Martin Redecha.

Záborská s OĽaNO chcú novelizovať zákon v oblasti interrupcií. Zakázať ich nechcú

 

Predsedníčka Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková na dnešnej tlačovej konferencii uviedla, že medikamentózna forma potratu nie je rizikovejšia ako chirurgická. Odvolávala sa pritom na niekoľko vedeckých štúdií.

O medikamentóznej forme interrupcie hovorí ako o „šetrnejšej forme k zdraviu žien.“ Jedna zo štúdií podľa nej hovorí o tom, že chirurgické prerušenie tehotenstva zvyšuje riziko predčasného pôrodu o 90 percent. „Ide dokonca o riziko predčasného pôrodu pred 28 týždňom,“ podotkla.

Dlhší čas na premyslenie si potratu

Parlament sa bude na aktuálnej schôdzi zaoberať návrhom novely zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti chcú presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín.

Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Povinnou má byť aj druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa. Poslanci všetkých štyroch koaličných strán pripravili k novele pozmeňovací návrh. Súčasťou návrhu je povolenie používania interrupčnej tabletky.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech