Hamšík: Ako sa z talentovaného a skromného futbalistu stal multimilionár a svetová hviezda

  • Hamšík vystriedal niekoľko futbalových klubov. Najdlhšie pôsobil v Neapole, kde sa stal najmladším kapitánom v histórii tohto klubu
  • V súčastnosti si oblieka dres čínskeho klubu Dalian Yifang
  • Okrem futbalu sa venuje aj podnikaniu
Hamšík
Facebook/TASR/AP, Hamsik Winery, Ciro Fusco
  • Hamšík vystriedal niekoľko futbalových klubov. Najdlhšie pôsobil v Neapole, kde sa stal najmladším kapitánom v histórii tohto klubu
  • V súčastnosti si oblieka dres čínskeho klubu Dalian Yifang
  • Okrem futbalu sa venuje aj podnikaniu

Príbeh najúspešnejšieho slovenského futbalistu sa začal písať už pred jeho narodením. Starý otec túžil mať futbalistu a ešte pred pôrodom kúpil kopačky. Marek Hamšík sa narodil 27. júla 1987 v Banskej Bystrici. Starému otcovi sa sen postupne začal plniť, mladý Hamšík si obľúbil futbal. Rovnako aj jeho otec Richard hrával futbal.

V roku 1991, keď mal malý futbalista len päť rokov, otec ho prihlásil do futbalového klubu Jupie Podlavice. Na svoje futbalové začiatky si zaspomínal pri otvorení letného futbalového kempu.

„V piatich rokoch som obul prvé kopačky vo futbalovej škole Jupie Banská Bystrica. Zišli sme sa výborná skupina malých chlapcov, ktorí futbal brali ako najkrajší a najpríťažlivejší šport na svete,“ povedal Hamšík pre portál Dnes 24 Bystrica.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Hamšíkov talent sa prejavil už pri prvých zápasoch, napriek tomu, že hrával proti starším žiakom, často skóroval a v zápasoch vynikal. V roku 1998 zaznamenal v zápase krajskej súťaže proti Dolnej Strehovej rekord, ktorý platí do dnes – 16 gólov.

Museli predať auto 

Netrvalo dlho a mladý talent si začali všímať aj väčšie kluby. Ponuku dostal od zástupov Sparty Praha, kde sa mu podarilo absolvovať vstupnú skúšku, no nakoniec do klubu nenastúpil, namiesto toho v roku 2002 zamieril do bratislavského Slovana. V Slovane hrával za mladší aj starší dorast, s ktorým získal  majstrovský titul.

Hamšík obliekol aj dres A mužstva, s ktorým odohral šesť zápasov a raz skóroval.  Na neľahké začiatky si zaspomínal aj  Hamšíkov otec v článku pre Nový čas. „Chceli sme spraviť všetko pre deti, hoci sme peňazí nemali veľa, ale snažili sme sa. Neľutovali sme čas ani peniaze. Nehanbím sa za to, že sme v roku 2001 museli predať auto – modrú felíciu, aby Marek mohol hrať za Slovan Bratislava.“

„Slovan vtedy nemal peniaze, aby ho vykúpil, tak sme to museli urobiť my. Bolo to 120-tisíc korún. 60-tisíc som si požičal od kamarátov a za 60-tisíc sme predali auto. Nevedeli sme, ako to dopadne, či sa po pol roku nevráti, bol v puberte a mohli ho v hlavnom meste zlákať všelijaké nástrahy. Ale Marek mal hlavu na správnom mieste a šiel za svojím cieľom,“ uviedol Richard Hamšík.

zdroj: SITA/Peter Maďar

Sedemnásťročný v talianskej lige

Postupne si Hamšíka začali všímať aj zahraničné futbalové kluby. Ako sedemnásťročný dostal ponuku od talianskeho Brescia, kde nakoniec prestúpil za 500 000 eur. Svoj prvý zápas v drese Brescia odohral  v roku 2005. Ostal v klube do roku 2007, keď prestúpil do SSC Neapol.

Za Hamšíka zaplatil Neapol 5,5 miliónov eur a kontrakt bol podpísaný na päť rokov. Hamšík priznal, že záujem o neho mal aj ďalší taliansky klub AC Milano.

„Pamätám si na môj prvý deň prestupu a príchodu do Neapola. Bol som šokovaný, nevedel som, do čoho idem, všetci mi hovorili, že pozor na fanúšikov, že to je niečo neskutočné. Aj to tak bolo, prišiel som z Brescie, kde som mal veľký pokoj, na štadióne nás čakalo 1 500 fanúšikov, skandovali. Pozeral som na to, veď v Brescii 1 500 chodilo na futbal, takže to bolo pre mňa niečo úžasné. Potom som sa už nevedel dočkať, keď nastúpim na môj prvý zápas v Neapole. Potvrdilo sa, že tí fanúšikovia žijú pre futbal, povedal pre portál Dnes 24 Bystrica.

Prvý zápas, ktorý za Neapol odohral v Talianskom pohári, bol proti Cesene. Neapol zdolal svojho nepriateľa 4:0. Hamšík si hneď vo svojom prvom zápase pripísal asistenciu a aj gól. V tom istom roku odohral aj svoj prvý reprezentačný zápas proti Poľsku.

zdroj: TASR/Michal Svítok

O mladého futbalistu mali záujem postupne aj iné kluby, Chelsea ponúkala 16 miliónov eur a záujem malo aj Atlético Madrid. Hamšík ostával verný Neapolu, kde strávil dvanásť rokov a v roku 2010 sa stal dokonca jeho kapitánom a do histórie sa zapísal ako najmladší kapitán tohto klubu. Kapitánom slovenskej národnej reprezentácie sa stal už rok predtým, keď sa mu podarilo s reprezentáciou postúpiť do osemfinále na majstrovstvách sveta.

V Neapole sa Hamšík tešil mimoriadnej popularite, samotný futbalista označil mesto za svoj druhý domov. Získal aj „Športové čestné občianstvo Neapolu“. V počte gólov prekonal Diega Maradonu. 

V minulom roku futbalová legenda oznámila, že z Neapolu odchádza do ďalekej Číny, konkrétne klubu Dalian Yifang. Otec futbalovej legendy Richard Hamšík v rozhovore pre denník Sme tvrdil, že tak učinil z frustrácie, pretože sa Neapolu v posledných rokoch nedarilo vyhrať titul.

V rozhovore pre Denník N samotný Hamšík priznal, že za rozhodnutím zmeniť klub noli aj peniaze. V Neapole zarábal ročne 3,5 miliónov eur, v Číne dostane 9 miliónov eur ročne. „Bohužiaľ, dva alebo trikrát sme skončili druhí. Keby nebolo Juventusu, nejaký by sa nám určite podarilo získať. Je to však jediné negatívum môjho pôsobenia v Neapole, ináč to bolo krásne obdobie. Vyhrali sme tri poháre, spravil som si osobné rekordy. Keby neprišla ponuka z Číny, určite ukončím kariéru v Neapole, nikde inde,“ uviedol Hamšík.

Hamšík verí, že svoju kariéru ukončí na Slovensku v bratislavskom Slovane.

Hamšík sa do histórie zapísal ako najmladší kapitán slovenskej reprezentácie. Kapitánom je od roku 2010, keď sa konali majstrovstvá sveta v Južnej Afrike. Svojim pôsobením a vedením skvalitnil úroveň slovenského futbalu. Vďaka jeho prezieravosti ako kapitána sa Slovensko dostalo na Majstrovstvá sveta a aj Majstrovstvá Európy vo futbale.

Hamšík vedie aj v rebríčku štartov v slovenskej reprezentácii. Pre mnohých začínajúcich futbalistov sa stal športovým vzorom, dokonca až takým, že po ňom nosili jeho legendárny účes. Samotnému Hamšíkovi nie je budúcnosť slovenského futbalu ukradnutá, preto založil futbalovú školu JUPIE, ktorá pomáha mladým športovým talentom. 

Od parfumu po víno a kaštiele

Hamšík je najlepšie zarábajúcim športovcom Slovenska, no jeho príjmy neplynú len zo športovej činnosti. Ďalším jeho významným príjmom sú príjmy z reklám a podnikania. Hamšík bol tvárou rôznych reklamných kampaní, od parfumov, cez značkové obleky, až po automobily KIA.

Úspešný futbalista svoje peniaze nedrží doma v pančuškách, ale pustil sa aj do podnikania. V súčasnosti podľa obchodného registra figuruje vo viacerých spoločnostiach. S hokejistom Michalom Handzušom má stavebnú firmu, ktorá v Bratislave vystavala luxusnú štvrť.

zdroj: TASR/Martin Baumann

S otcom a jeho bratom má biznis s vínom. „Od začiatku, ako začal Marek futbalom zarábať, sme sa rozhodli spravovať financie v rámci rodiny.  Spoločne investujeme do rôznych oblastí, aby aj budúce generácie, to jest Marekove deti, mali zo zarobených peňazí osoh,“ uviedol Richard Hamšík pre portál Šport24.

 

Vináreň Hamsik Winery vznikla v roku 2018 a zoberá sa predajom vína, ktoré má pôvod v Taliansku. Špecializuje sa hlavne na Prosecco a šumivé talianske vína. Vo svojej ponuke má aj slovenské tiché vína a aj nealkoholické ovocné nápoje.

Hamšíkovci podľa Nového času kúpil aj kaštieľ vo Vlkanovej. „Chceme tam spraviť menší rezort spojený s gastrom, eventmi a so svadbami,“ povedal otec slávneho reprezentanta.

Zdroje: Marek Hamšík (oficiálna stránka), Nový Čas, Dnes 24 Bystrica, Sme, Denník N, Šport 24, Hamsik Winery

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech