„Hanba na 100 rokov,“ komentuje polícia. Slováci velebia dezinformácie viac ako zvyšok Európy

  • O prieskume informovala na sociálnej sieti polícia SR
  • Hanba na sto rokov, komentujú
klamstvá, dezinfo
unsplash/neONBRAND unsplash/Taras Chernus
  • O prieskume informovala na sociálnej sieti polícia SR
  • Hanba na sto rokov, komentujú

Slovenská republika patrí ku krajinám s najvyšším výskytom ľudí v celej Európe, ktorí prepadli dezinformáciám. Uviedla to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR v súvislosti s prieskumom agentúry YouGov.

Zraniteľná krajina

Podľa prieskumu si 31 percent Slovákov myslí, že za vojnou na Ukrajine je NATO. Je to druhý najvyšší počet zo skúmaných krajín. Celkovo 38 percent opýtaných si myslí, že za vojnu môže Ruská federácia, čo je tretí najnižší výsledok. „Hanba na sto rokov,“ konštatujú policajti.

„Dva roky života s COVID-19 ukázali, že Slovenská republika patrí medzi najzraniteľnejšie krajiny v Európe, čo sa týka dopadu dezinformácií na obyvateľov. Hoaxy zanechali za sebou mnoho mŕtvych ľudí, ktorí sa v podstate dobrovoľne rozhodli zomrieť, lebo uverili klamstvám,“ napísala polícia s tým, že rovnaký trend pokračuje pri ďalšej globálnej téme, a to vojne na Ukrajine.

List Zuckerbergovi

To, že majú Slováci sklon k dezinformáciám, nie je žiadnym tajomstvom. Dezinformácie na Slovensku znepokojujú aj členov americkej snemovne. Členovia výboru tajnej služby americkej Snemovne reprezentantov poslali zakladateľovi sociálnej siete Facebook Markovi Zuckerbergovi list, v ktorom vyjadrili znepokojenie nad prítomnosťou škodlivej propagandy a dezinformácií na Slovensku.

Na vytvorení tlaku smerom k spoločnosti Meta sa podieľal aj slovenský Policajný zbor. Informuje o tom vo svojom profile polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti.

Výbor je hlboko znepokojený pokračujúcou prítomnosťou škodlivých dezinformácií a proruskej propagandy na slovenskom Facebooku a nalieha na Facebook, aby okamžite zabezpečil, že všetky proruské dezinformácie budú rýchlo vyhodnotené, overené a označené, znížené alebo odstránené, v súlade s verejnými prísľubmi a deklarovanou politikou Facebooku,“ uvádza sa v liste.

Facebook tvrdí, že klamstvá maže

Policajný zbor pripomína, že proti dezinformáciám bojuje už od roku 2017, pričom od roku 2018 sa zaoberá hoaxami na špecializovanej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR. Boj proti dezinformáciám sa zintenzívnil ešte viac po tom, ako bola Ukrajina napadnutá Ruskou federáciou. Polícia chce v najbližšom období svoj tím rozšíriť aj o nových analytikov.

Zuckerberg
zdroj: Flickr/Anthony Quintano

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že list členov výboru tajnej služby americkej snemovne súvisí s aprílovou návštevou členov Kongresu USA na Slovensku, počas ktorej boli o vplyve dezinformácií informovaní.

S odhodlaním budeme na ministerstve pokračovať vo všetkých ďalších dôležitých stretnutiach a rokovaniach, pretože bez nich a bez budovania korektných vzťahov by nebolo možné zatlačiť na správne miesta,“ povedal minister.

Odstraňujeme obsah, ktorý porušuje naše pravidlá, a spolupracujeme s overovateľmi faktov, aby sme vyvrátili nepravdivé tvrdenia. Ak niečo vyhodnotia ako nepravdivé, zabezpečíme, aby sa tento obsah zobrazoval nižšie a videlo ho menej ľudí, reagovala zástupkyňa spoločnosti Meta. Dodala, že Facebook taktiež pridáva upozornenia k obsahu, ktorý je vyhodnotený ako nepravdivý.

Zdroje: SITA, SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá