„Hanbím sa pri LGBTI téme za moje korene.“ Adam študuje právo vo Francúzsku, skúšky má aj v sobotu

  • Adam Rusnák je študent práva na Univerzite Jula Verna v Amiens vo Francúzsku
  • Ambiciózny Slovák predstavuje kombináciu talentu a medzinárodnej skúsenosti
Adam Rusnák
archív Adam Rusnák
  • Adam Rusnák je študent práva na Univerzite Jula Verna v Amiens vo Francúzsku
  • Ambiciózny Slovák predstavuje kombináciu talentu a medzinárodnej skúsenosti

Cesta Adama Rusnáka na francúzsku univerzitu začala už na Bilingválnom Gymnáziu Ľ. Štúra v Trenčíne, kde sa vyučovalo vo francúzskom jazyku. Táto včasná expozícia k francúzskej kultúre a jazyku bola zásadná pre jeho rozhodnutie pokračovať v štúdiu práva vo Francúzsku.

Jeho príbeh je príkladom, ako vysoké ambície a láska k jazykom môžu ovplyvniť vzdelávaciu a profesijnú dráhu človeka. Jeho skúsenosti zo zahraničných pobytov a štúdia v cudzom jazyku sú zase ukážkovým príkladom adaptability a odhodlania, ktoré sú dôležité pre každého, kto sa rozhodne pre medzinárodnú kariéru.

„Už ako malý chlapec som mal vždy vysoké ciele. Okrem toho som miloval cudzie jazyky, čo sa odzrkadlilo aj na mojom štúdiu. Dostal som sa na 5-ročné Bilingválne Gymnázium Ľ. Štúra v Trenčíne, na ktorom sa vyučujú hlavné predmety vo francúzskom jazyku. Hneď v prvom ročníku som sa naučil po francúzsky a od druhého ročníka som študoval drvivú väčšinu predmetov vo francúzštine.“

Okrem výučby v cudzom jazyku absolvoval niekoľko výmenných pobytov a výletov do Francúzska. Na gymnáziu dostal aj možnosť ísť študovať na polroka do francúzsky hovoriacej krajiny. Vybral si Luxemburg, kde sa okrem zdokonalenia jazyka naučil žiť trochu viac samostatne.

Práve pre tieto skúsenosti mal vždy ambície dostať sa na univerzitu do Francúzska. 

„Tým, že moje ciele vždy siahali za hranice Slovenska, a to konkrétne do jednej z inštitúcií Európskej únie, rozhodol som sa ísť študovať právo do Francúzska. A prečo právo? Právo ma ako disciplína fascinuje hlavne z dôvodu jeho praktickosti a všadeprítomnosti okolo nás. Skĺbenie teórie a praxe ho robí zaujímavým a, samozrejme, aj často vyhľadávaným na trhu práce.“

Adam priznáva, že na Slovensku nikdy neplánoval zostať študovať. Jeho plány B a C siahali na miesta ako Belgicko, Luxembursko alebo aj Česko.

„Nie je to preto, že by som považoval slovenské štúdium za nekvalitné. Naopak, myslím si, že slovenské univerzity ponúkajú kvalitné vzdelanie. Avšak moje skúsenosti a plány do budúcna, z ktorých vždy pramenila aj moja orientácia na Západ, mi vždy dodávali ambície dostať sa mimo hraníc Slovenskej republiky.“

Výberový proces

Adam opisuje, že samotný výberový proces na francúzsku univerzitu nie je žiadna veda. Funguje tu platforma Parcoursup, cez ktorú sa podávajú prihlášky na vysoké školy. Sú tam určité termíny, ktoré treba dodržať na podanie prihlášky.

Okrem toho je potrebné si na stránke vytvoriť svoj profil, cez ktorý si následne uchádzač volí svoje „voeux“, teda „želania“, do ktorých môže uviesť až do 20 rôznych odborov na hocijakej univerzite v krajine.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Parcoursup, Eurostat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá