Harabin sa vracia. Jednu stranu zadlžil a poslal do bankrotu, teraz zakladá novú

  • Predvolebná kampaň strany Vlasť stála vyše milióna eur – takmer toľko, koľko stála kampaň Sme rodina a kotlebovcov dohromady
  • Na rozdiel od nich sa ale harabinovci do parlamentu nedostali a na krku im ostali len pôžičky
  • Po vyhlásení bankrotu sa rozhodli založiť novú stranu. Viesť ju má opäť Štefan Harabin
28november2019_Vlast_TK_1665559
TASR/Martin Baumann
  • Predvolebná kampaň strany Vlasť stála vyše milióna eur – takmer toľko, koľko stála kampaň Sme rodina a kotlebovcov dohromady
  • Na rozdiel od nich sa ale harabinovci do parlamentu nedostali a na krku im ostali len pôžičky
  • Po vyhlásení bankrotu sa rozhodli založiť novú stranu. Viesť ju má opäť Štefan Harabin

Veľké fiasko“ – takto doslovne nazvali médiá volebný výsledok a následný osud Harabinovej strany Vlasť. Pripomeňme si, že strana v minuloročných voľbách nezískala ani 3% hlasov, pritom do kampane podľa oficiálnych čísel vložila podstatne viac peňazí než napríklad Sme rodina Borisa Kollára alebo Kotlebovci- ĽSNS, pomaly toľko, ako obe spomínané strany dohromady.

Ide o sumu viac ako milión eur, ktorú si strana napožičiavala od viacerých subjektov a neznámych ľudí. Volebný neúspech ale nejaké vrátenie týchto peňazí či jednotlivé sľuby zmaril a tak strane ostali len dlhy. „Veritelia môžu na peniaze zabudnúť, späť nič nedostanú… Štefan Harabin donedávna neskrýval ambície viesť stranu do boja aj v najbližších parlamentných voľbách. Dnes sa zdá, že Vlasť už žiadne ďalšie voľby nezažije a dokonca jej hrozí zánik,“ písal minulý rok Plus 1 deň. Harabin sa ale tváril, že sa ho dlh strany netýka a médiám odkázal, že on nie je členom tejto strany, iba jej lídrom.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Zdá sa, že harabinovci našli riešenie, ako zo zadlženej strany von a zároveň pokračovať v politickej aktivite: „Bývalý minister spravodlivosti a predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin však z politiky stále definitívne neodchádza. Bývalí členovia Vlasti, ktorá sa prednedávnom obrátila na súd s prosbou o vyhlásenie bankrotu, zakladajú nový politický subjekt. Bude sa volať Naša vlasť a všetko nasvedčuje tomu, že ústrednou postavou projektu bude opäť práve Harabin,“ píšu dnes Aktuality.sk.

Kvôli dlhom starej strany pôsobí založenie novej podozrivo. Prípadom a okolnostiam vzniku strany Naša Vlasť sa preto podľa medializovaných informácií aktuálne zaoberá napríklad aj Transparency International Slovensko.

O tom, že Štefan Harabin je na rozdiel od viacerých porazených z parlamentných volieb stále aktívny a nevzdáva sa – bloguje, naďalej sa vyjadruje k témam, objavuje sa v samozvaných médiách… si všímal spravodajský portál Aktuality.sk už predtým: „Postavil sa tiež za fanúšikov bratislavského Slovana, ktorí na zápase vyvesili transparent s nápisom „White Lives Matter“. Oveľa menej zhovorčivý je, keď príde reč na financovanie strany, ktorú zakladal.“

Ak by sa voľby konali dnes, volil by som...

Nedávno sa objavil v médiách, keď po ňom pátrala polícia, lebo si neprebral policajné písomnosti na pošte. Tie sa týkali novembrových protivládnych protestov, na ktorých Harabin vyzýval ľudí, aby si dali dole rúško. „Polícia vypátrala Štefana Harabina. Odmietol jej otvoriť dvere, vyšiel von a čudoval sa, prečo nie je vypátraný,“ písali sme o trochu absurdnom konci tohto policajného pátrania v tomto článku. A ako sa zdá, o Štefanovi Harabinovi ešte určite budeme naďalej počuť.

Harabin: O Kotlebovi som mal pravdu, je to anti-vlastenec, lebo…

Zdroje: Aktuality.sk, Plus 1 deň, archív Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech