Hegerova vláda chce oprášiť jeden z najväčších sľubov Roberta Fica: Jednu zdravotnú poisťovňu

  • Hegerova vláda chce oprášiť myšlienku jednej zdravotnej poisťovne. Tvrdí to poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková
  • Poslankyňa uviedla, že nebude hlasovať za programové vyhlásenie, ak bude obsahovať zmienky o jednej poisťovni
  • Jedna zdravotná poisťovňa bola veľkým snom Roberta Fica, ktorý tvrdil, že na jej zriadení aktívne pracuje
  • So súkromnými poisťovňami mali problém aj Matovič s Krajčím
Heger
TASR/Martin Baumann
  • Hegerova vláda chce oprášiť myšlienku jednej zdravotnej poisťovne. Tvrdí to poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková
  • Poslankyňa uviedla, že nebude hlasovať za programové vyhlásenie, ak bude obsahovať zmienky o jednej poisťovni
  • Jedna zdravotná poisťovňa bola veľkým snom Roberta Fica, ktorý tvrdil, že na jej zriadení aktívne pracuje
  • So súkromnými poisťovňami mali problém aj Matovič s Krajčím

Vláda Eduarda Hegera chce oprášiť jeden z najväčších Ficových sľubov, jednu zdravotnú poisťovňu. Tvrdí to poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková, ktorá to priznala v diskusnej relácii TV Joj Na hrane. Uviedla, že rovnako ako pred rokom pri Matovičovej vláde, nepodporí programové vyhlásenie vlády, pokiaľ bude obsahovať zmienky o jednej zdravotnej poisťovni.

Šéf tajnej jednotky priamo na ambasáde na Slovensku: Jeden z vyhostených diplomatov mal pracovať pre GRU

 „Pokiaľ tam bude, čo i len zmienka o unitárnom systéme, ktorý odstraňuje akúkoľvek kontrolu, konkurenciu, ktorá jediná môže motivovať poskytovať lepšie služby poistencom, tak moje stanovisko platí, a tak isto ako predtým to nepodporím,“ uviedla poslankyňa v relácii.

Cigániková uviedla, že podľa jej posledných informácií programové vyhlásenie stále obsahuje tieto zmienky aj napriek tomu, že na to upozornila predsedu vlády Hegera. Unitárny systém označila ako nerealizovateľný a je podľa nej vôbec otázne, či sa ho vláda chystá zrealizovať. Nové programové vyhlásenie zatiaľ zverejnené nie je a nie je ani hotové.

Fico predstavil aj dátum odkedy mala poisťovňa fungovať 

Unitárny systém alebo inak povedané systém jednej štátnej zdravotnej poisťovne nie je nová myšlienka. Jedna zdravotná poisťovňa patrila k najväčším snom bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

„My si nemôžeme v situácii, keď nám chýbajú finančné prostriedky v zdravotníctve, dovoliť, aby sa nám strácali desiatky miliónov eur v súkromnom priestore len preto, že niekto vytvoril v minulosti súkromným zdravotným poisťovniam možnosť podnikať s verejnými zdrojmi,“ mal uviesť podľa Denníka E predseda Smeru-SD v júly 2012.

Róbert Fico
zdroj: TASR/Dano Veselský

Napriek tomu, že Fico vytrvale tvrdil, že jeho kabinety na projekte jednej poisťovne pracujú a dokonca padli aj dátumy, odkedy by sa tak malo stať, do finálne to nedotiahol. Prípravu jednej poisťovne odklepla aj jeho vláda v októbri 2012.

Fico plánoval štátne odkúpenie súčasných súkromných poisťovní Union a Dôvera. Podľa Denníka E mal pripravený aj plán, ak by nedošlo k dohode so súkromnými poisťovňami. V tom prípade ich mal vyvlastniť. Fico stanovil ako dátum začiatku jednej zdravotnej poisťovne rok 2014.

V roku 2015 už priznal, že jedna zdravotná poisťovňa nebude.

Ficov návrh bol od začiatku kritizovaný, pretože jednou zdravotnou poisťovňou by sa odstránila zdravá konkurencia, ktorá za normálnych podmienok tlačí podniky dopredu a v dôsledku nej sú spoločnosti nútené skvalitňovať služby.   

Krajčí mal tiež problém so súkromnými poisťovňami 

Problém so súkromnými zdravotnými poisťovňami mala aj Matovičova vláda. Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí viackrát kritizoval súkromné poisťovne aj systém zdravotných odvodov.

„Nepokladáme za správne a ani v súlade s Ústavou SR, aby sa všetci občania SR formou daní skladali na riešenie horšej finančnej situácie súkromných vlastníkov zdravotných poisťovní, keď títo v minulosti profitovali z vlastníctva svojich spoločností a prípadné pokusy o aspoň čiastočné nasmerovanie zisku do sektora zdravotníctva boli napádané na Ústavnom súde s poukazom na nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva,“ písal vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Matovič, Krajčí
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pri poskytovaní dotácií štátnej zdravotnej poisťovni a odmietnutí poskytnúť dotácie súkromným poisťovniam sa dostala práve Cigániková do sporu s Matovičom a Krajčím, ktorí ju označili za lobistku Dôvery. Tá v rozhovore pre Týždeň. na oplátku označila Krajčího za lobistu Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tá je najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku. Dlhodobo sa však nachádza v strate a práve u nej je zaznamenaný najväčší odliv poistencov.

Zdroje: TV Joj - Na hrane , Denník E, Týždeň.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech