Historická chvíľa pre futbal: Írske futbalistky a futbalisti budú poberať rovnaký plat

  • Nedávno bola v Írsku uzavretá dohoda medzi futbalovými tímami a asociáciou v krajine o tom, že ženské športovkyne budú dostávať rovnaký plat ako muži
  • Rozhodnutie vstúpilo do platnosti prvého septembra a všetci írski športovci a funkcionári sú z neho unesení
  • Mnohí ho považujú za najdôležitejší a historický míľnik vo futbale
Futbalistky majú rovnaký plat ako futbalisti
Futbalistky poberajú rovnaký plat ako futbalisti, TASR/Špeciálne olympiády Slovensko, TASR/AP
  • Nedávno bola v Írsku uzavretá dohoda medzi futbalovými tímami a asociáciou v krajine o tom, že ženské športovkyne budú dostávať rovnaký plat ako muži
  • Rozhodnutie vstúpilo do platnosti prvého septembra a všetci írski športovci a funkcionári sú z neho unesení
  • Mnohí ho považujú za najdôležitejší a historický míľnik vo futbale

Írska futbalová asociácia (FAI) oznámila, že ženské a mužské tímy v ich krajine dostanú rovnakú odmenu za vykonanú prácu.  

Nedávno bola uzavretá dohoda medzi zástupcami každého futbalového mužstva s cieľom dohodnúť sa, aby všetci športovci dostávali rovnaké platy bez ohľadu na pohlavie. 

Združenie vo vyhlásení podotklo, že historická dohoda nadobudne účinok prvého septembra. To znamená, že futbalistky v Írsku už na ihrisko chodia šesť dní s tým, že budú mať za to zaplatené. 

Mužským futbalovým tímom budú platy znižovať

„Írska futbalová asociácia s hrdosťou oznamuje, že hráči zastupujúci seniorské tímy mužov a žien Írskej republiky budú za zápasy dostávať rovnaké poplatky,“ informovala FAI pre portál euronews

Kvôli rovnomerným platom mužské tímy súhlasili so znížením svojich finančných odmien za futbal. Prispievajú tak k platom futbalových tímov žien. Rovnako sa majú vyplácať aj prémie za zvláštne udalosti, ako napríklad výhra tímu v turnaji. 

zdroj: TASR/AP

Futbalistky sa striedali na verejných toaletách

Pred štyrmi rokmi ženský írsky futbalový tím asociácii pohrozil štrajkom. Neboli totiž spokojné s ich zaobchádzaním. To potom viedlo k pochybnostiam o kvalifikácii na majstrovstvá sveta. Išlo o to, že sa futbalistky museli striedať na verejných toaletách a zástupca hráčov vtedy uviedol, že sa s nimi zaobchádza ako s občanmi z piatej triedy. 

Všetci sú s rozhodnutím spokojní

Útočníčka írskeho tímu Stephanie Rocheová označila rozhodnutie organizácie za obrovské gesto. Podľa nej nejde o peniaze, ale o to, aby bol ženský a mužský futbal chápaný ako rovnocenný. Napriek tomu žiadnej zo športovkýň nejde o to, aby poberali plat. Ide im totiž o spoločné zážitky na tréningoch a zápasoch. Veď roky bola jedna skupina športovcov vo futbale platená a druhá nie. 

Rocheová si napriek tomu myslí, že rozhodnutie FAI vyslalo nesprávny odkaz pre nezainteresovaných ľudí. Všetci futbalisti totiž tvrdo pracujú pre krajinu a združenie len ukazuje, že chce zlepšiť štandard ženského futbalu a stará sa oň. 

zdroj: TASR/AP

Kapitánka tímu Katie McCabeová pre BBC uviedla, že keď bol schválený tento krok, ten deň sa stal veľkým pre írsky futbal. Myslí si, že vzťah medzi FAI a futbalovým ženským tímom je týmto silnejší a teší sa na ich spoluprácu. Tiež chce, aby bol futbal lepší pre všetkých, ktorí ho hrajú, bez ohľadu na identitu, či pôvod. 

K dohode o rovnomerných platoch sa vyjadril aj krídelník Arsenalu Seamus Coleman. Podotkol, že vďaka tejto dohode írsky futbal urobil obrovský krok vpred a ukázal svetu, čo je možné dosiahnuť prostredníctvom súdržnosti. Dohoda je podľa neho správna pre každého, kto hrá futbal za krajinu. 

zdroj: TASR/AP

McCabeová pochválila Colemana a uznala, že spolu s jeho spoluhráčmi si zaslúžia uznanie za to, že boli odvážni a podporili futbalistky. 

Obranca mužstva Evertonu uviedol, že je rád, že pre hráčky robia všetko čo je v ich silách. Cieľom bolo dosiahnuť, aby sa s futbalistkami v Írsku zaobchádzalo rovnako a spravodlivo ako s mužskými športovcami. Informoval aj o tom, že spolu s kolegami je odhodlaný urobiť všetky potrebné kroky kvôli rovnocennosti medzi športovcami vo futbale. 

zdroj: TASR/AP

Šéf FAI Jonathan Hill označil toto oznámenie za ďalší dôležitý míľnik v ceste združenia. 

Zdroje: euronews, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá