Historická zmena: Čína prichádza o dlhoročné prvenstvo, už nebude najľudnatejšou krajinou

  • Krajinou s najvyšším počtom obyvateľov už zrejme nebude Čína
  • Približne v polovici tohto roka by malo dôjsť k zmene
svetová populácia ľudstvo
Ilustračný obrázok, Unsplash/Ryoji Iwata, pavan gupta
  • Krajinou s najvyšším počtom obyvateľov už zrejme nebude Čína
  • Približne v polovici tohto roka by malo dôjsť k zmene

Čína si drží prvenstvo v rebríčku najľudnatejších krajín sveta už minimálne 80 rokov, uvádza AP News. V roku 1973 mala niečo okolo 880 miliónov obyvateľov, čo sa v súčasnosti vyšplhalo na vyše 1,4 miliárd obyvateľov. Jedna krajina k nej však v tomto meradle bola blízko a predpokladá sa, že ju v roku 2023 vystrieda na tróne.

Najľudnatejšou krajinou na svete sa ešte tento rok stane India, ktorá by Čínu mala predbehnúť o takmer tri milióny obyvateľov približne v polovici tohto roka. Vyplýva to z nových dát, ktoré v stredu zverejnila Organizácia Spojených národov, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

India a Čína tvoria vyše jednu tretinu svetového obyvateľstva

Populačný fond OSN (UNFPA) odhaduje v správe o Stave svetovej populácie 2023, že India bude mať v tomto roku asi 1,4286 miliardy obyvateľov v porovnaní s 1,4257 miliardami v Číne.

Ďaleko za nimi sú Spojené štáty ako tretia najľudnatejšia krajina sveta s počtom obyvateľov 340 miliónov. Tieto údaje sa opierajú o informácie dostupné do februára 2023.

Odborníci v predchádzajúcich správach OSN predpovedali, že India predbehne v počte obyvateľov Čínu tento mesiac. Najnovšia správa OSN však nešpecifikuje, kedy presne by k tejto zmene malo prísť. Podľa predstaviteľov OSN to nie je možné stanoviť, pretože dáta prichádzajúce z Indie a Číny sú „neisté“.

Posledné sčítanie obyvateľstva v Indii bolo v roku 2011. Ďalšie naplánované na rok 2021 bolo v dôsledku pandémie koronavírusu posunuté.

Obyvatelia Indie a Číny tvoria viac než jednu tretinu všetkých ľudí žijúcich na Zemi, ktorých počet OSN odhaduje na 8,045 miliardy. Rast obyvateľov v oboch týchto krajinách sa spomaľuje, a to predovšetkým v Číne.

Vlani zaznamenala Čína prvýkrát za šesť desaťročí pokles populácie. Ide o dejinný zvrat, ktorým sa podľa Reutersu zrejme začalo dlhé obdobie poklesu čínskej populácie. Znižujúci sa počet obyvateľov pritom zásadne ovplyvní čínsku i svetovú ekonomiku.

Priemerný ročný nárast indickej populácie je od roku 2011 1,2 percenta. Je to menej ako v predchádzajúcom desaťročí, keď dosahoval 1,7 percenta, vyplýva z vládnych údajov.

Počet obyvateľov by nemal vyvolávať úzkosť alebo spôsobovať poplach. Namiesto toho by mal byť vnímaný ako symbol pokroku, rozvoja a ašpirácií,“ uviedla predstaviteľka UNFPA pre Indiu Andrea Wojnarová.

Svetová populácia by mala ešte minimálne 50 rokov stúpať

Pokiaľ sa presunieme o 50 rokov späť, medzi 20 najľudnatejšími krajinami bola len jedna z Afriky – Nigéria. V súčasnosti je však už situácia iná, krajina je dnes s takmer 224 miliónmi obyvateľov na 6. mieste, pričom ďalšie africké krajiny ako Etiópia a Demokratická republika Kongo sú na 11., resp. 15. mieste. 

Portál Visual Capitalist predpokladá, že budú krajiny z Afriky v nasledujúcich dekádach viesť rast svetovej populácie a do roku 2100 by mala byť jedna štvrtina svetového obyvateľstva z Afriky. Európa to má naopak, v roku 1973 mala v rebríčku Top 20 až šesť krajín, v súčasnosti tam ostalo len Rusko a Nemecko.

Akonáhle sa India stane najľudnatejšou krajinou sveta, je možné, že jej tento titul ostane niekoľko dekád. Vrchol z pohľadu počtu obyvateľov sa očakáva v rokoch 2060 až 2070 a zastaví sa približne na 1,7 miliardách ľudí.  

Svetová populácia dosiahne svoj vrchol o niečo neskôr, približne v rokoch 2080 až 2090. Odhadované číslo je na úrovni 10,5 miliárd. 

Zdroje: Visual Capitalist, TASR, AP News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá