Historická zmluva: Izrael podpísal prvú dohodu o spolupráci so Spojenými arabskými emirátmi

  • Izrael podpísal prvú dohodu o spolupráci so Spojenými arabskými emirátmi
  • Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v utorok Spojené arabské emiráty (SAE) obvinil, že zradili moslimský svet
izrael
Pixabay/raandree, Unsplash/Brett Jordan
  • Izrael podpísal prvú dohodu o spolupráci so Spojenými arabskými emirátmi
  • Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v utorok Spojené arabské emiráty (SAE) obvinil, že zradili moslimský svet

Izrael podpísal prvú dohodu o spolupráci so Spojenými arabskými emirátmi (SAE), ktorá sa týka oblastí bankovníctva a financií. Oznámil to v nedeľu izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého citovala agentúra DPA.

Oznámenie prichádza niekoľko týždňov po tom, ako Izrael a SAE 13. augusta oznámili, že dosiahli dohodu o normalizácii vzájomných diplomatických vzťahov, na ktorú by mala nadväzovať celá škála bilaterálnych dohovorov. Historickú dohodu sprostredkovali Spojené štáty. V pondelok 31. augusta pristál v Abú Zabí prvý priamy komerčný let vypravený z Izraela do SAE. Na palube lietadla pricestovali na rokovania členovia izraelskej a americkej delegácie.

Izraelskí vedci testujú super rýchly COVID-19 test. Výsledok máš do sekundy s 95 % spoľahlivosťou

„Vítam prvé memorandá o porozumení podpísané v Abú Zabí… Pomôžu nám rozvinúť vzájomné investície a rozsiahlu spoluprácu,“ vyhlásil v nedeľu Netanjahu. Avizoval, že čoskoro budú nasledovať ďalšie dohody o bilaterálnej spolupráci v oblasti civilného letectva, turizmu či obchodu. Na základe prvej podpísanej dohody bude vytvorený spoločný výbor na podporu spolupráce v oblasti financií a investícií. Jeho členovia budú diskutovať o vzájomných investičných plánoch v Izraeli a SAE a o spoločných investíciách na kapitálových trhoch. V agende výboru bude aj problematika bankových a platobných služieb.

SAE sa rozhodli nadviazať diplomatické vzťahy s Izraelom ako vôbec prvá krajina z oblasti Perzského zálivu a v poradí tretí arabský štát, po Egypte a Jordánsku. Netanjahuova vláda sa v rámci dohody so SAE zaviazala, že pozastaví kontroverzné plány na anexiu časti palestínskych území v okupovanom Predjordánsku.
Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa sa v súčasnosti snaží o to, aby príklad SAE v otázke Izraela nasledovali aj ďalšie arabské krajiny.

Izraelský miliardár má plán: Takto zachránime ekonomiku a nenakazíme obrovské množstvo ľudí

Ajatolláh Alí Chameneí SAE obvinil, že zradili moslimský svet

Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v utorok Spojené arabské emiráty (SAE) obvinil, že zradili moslimský svet, keď uzavreli dohodu o normalizácii vzťahov s Izraelom, ktorý je nepriateľom Iránu. Informovala o tom agentúra AFP.

„SAE zradili islamský svet, arabské krajiny, krajiny v oblasti Blízkeho východu a Palestínu,“ napísal Chameneí podľa AFP na Twitteri a dodal, že „táto zrada dlho nepotrvá“.
Izrael a SAE 13. augusta oznámili dosiahnutie dohody o nastolení diplomatických vzťahov, ktorú sprostredkovali USA.
Vďaka predmetnej dohode sa SAE stali po Egypte a Jordánsku treťou arabskou krajinou – a prvou arabskou krajinou v Perzskom zálive -, ktorá má diplomatické vzťahy s Izraelom.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech