Izraelskí vedci testujú super rýchly COVID-19 test. Výsledok máš do sekundy s 95 % spoľahlivosťou

  • Detekcia prítomnosti vírusu v tele netrvá dlhšie ako pár sekúnd, cena je v porovnaní so súčasnými PCR testami príliš nízka
  • Do konca roka by mohli byť dostupné svetu
Virus_Outbreak_Spain_Contact_Tracing870536715898
TASR/AP Photo/Emilio Morenatti, File
  • Detekcia prítomnosti vírusu v tele netrvá dlhšie ako pár sekúnd, cena je v porovnaní so súčasnými PCR testami príliš nízka
  • Do konca roka by mohli byť dostupné svetu

Vezmeš, vykloktáš a s presnosťou 95 % máš do sekundy výsledok. Tento spôsob testovania ľudí na vírus COVID-19 momentálne skúšajú izraelskí vedci, informuje Reuters. 

V najväčšej izraelskej nemocnici vzniká lacný, spoľahlivý a rýchly variant krvných testov či výterov, ktoré momentálne využívajú všetky laboratóriá a nemocničné zariadenia po celom svete. Pandemický vírus tak bude snáď čoskoro možné odhaliť jednoduchšie. Izrael by ho totiž rád ponúkol svetu.

Bežná detekcia je zdĺhavá 

Soľný roztok slúži na výplach ústnej dutiny, pacient ho potom vypľuje do skúmavky. Takto sa potom pomocou svetla a spektrálneho zariadenia zisťuje prítomnosť vírusu vo vzorke. Ten sa postupne ešte viac spresňuje. Lekárka a vedkyňa Eli Schwartz z izraelského Centra pre geografickú medicínu a tropické choroby hovorí, že takýto spôsob je jednoduchší, ako vyhodnocovať klasické tampóny so stermi. Práve ona vedie výskumný tím v medicínskom centre v Sábe. 

Ďalšia vakcína je na svete. V Jeruzaleme otestovali na ľuďoch takú, ktorá je vytvorená z protilátok nakazených

Test je vhodný pre hromadné testovanie, ale aj pre letiská, domovy dôchodcov a napokon aj pre domáce testovanie,“ vysvetľuje pre The Times of Israel Schwartz.

Nové zariadenie bolo vďaka umelej inteligencii schopné identifikovať prítomnosť vírusu v tele pacienta s presnosťou 95 %. Takýto spôsob testovania by bol pre celý svet rýchlejší a predovšetkým lacnejší. Do štúdie bolo podľa slov agentúry Reuters zapojených niekoľko stoviek pacientov. Napriek všetkému však ešte testovaniu nového spôsobu detekcie ochorenia nie je koniec. 

Plánujú otestovať 400 pacientov, aktuálne sú v niekde v polovici, uvádza lokálny denník. Výsledky ich však neprestávajú udivovať a predpokladajú, že takýto test by mohol byť dostupný už ku koncu roka 2020.

Slovenskí antivaxeri veria čipom vo vakcínach a že koronavírus neexistuje. Vo svete preto zomierajú milióny

Ako to funguje?

10 mililitrovým špeciálnym soľným roztokom si vypláchneš ústnu dutinu, vypľuješ ho do pripravenej skúmavky, tá sa potom umiestni do zariadenia, ktoré vzorku za krátky časový interval vyhodnotí. Zariadenie sa nazýva SpectraLIT, na odhalenie prítomnosti vírusu nepotrebuješ žiadne chemikálie, ani špeciálne lekárske či laboratórne zručnosti. 

Eli Assolin, CEO spoločnosti Newsight Imaging pre The Times of Israel povedal, že aktuálne je málo testovacích PCR súprav. Tento test by umožnil nahradiť tieto aj tak veľmi nákladné testy, ku ktorým sú navyše potrebné chemické pomôcky.

Mnohí lekári sa vyjadrili, že by chceli vidieť viac výsledkov, štúdie ale aj reálne porovnania s predošlými spôsobmi testovania.

Nový koronavírus sa v slinách nachádza spolu s množstvom iných vírusov, dôležité je však podľa lekárov odhaliť ho. 

Reuters píše, že sábske medicínske centrum už začalo spoluprácu so spoločnosťou Newsight Imaging s cieľom uviesť nový testovací systém na trh. 

Lekár z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme Amos Panet však vyhlásil, že pôjde o prelomový objav len vtedy, ak sa potvrdia výhody novej testovacej metódy oproti tej starej. 

Test stojí menej ako 25 centov a samotné zariadenie na detekciu vírusu by malo podľa predpokladov stáť menej ako 200 dolárov.

Zdroje: reuters.com, timesofisrael.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech