Hľadajú sa desaťtisíce dobrovoľníkov na testovanie novej vakcíny. Vyrobili ju z listov tabaku

  • Nie je potrebné uskladňovať ju v chladiarenských zariadeniach
  • Spoločnosť Medicago vraví, že vakcína bude nielen lacnejšia, ale aj jej výrobný proces bude jednoduchší
vyskum
freepik/unplash ,This is Engineering RAEng
  • Nie je potrebné uskladňovať ju v chladiarenských zariadeniach
  • Spoločnosť Medicago vraví, že vakcína bude nielen lacnejšia, ale aj jej výrobný proces bude jednoduchší

Vo svete sa už niekoľko týždňov chystá ďalšia vakcína na ochorenie COVID-19. Jej výroba je viac ako zaujímavá. Extrahuje sa z listov tabaku.

Veľká britská farmaceutická agentúra Glaxo Smith Kline dúfa, že partnerstvo s kanadskou biotechnologickou spoločnosťou Medicago vyrobí vakcínu, ktorá bude nielen lacnejšia, ale aj jej výrobný proces bude jednoduchší.

V súčasnosti sú už v tretej fáze a hľadajú 30 000 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 65 rokov, ktorí ju na vlastne koži vyskúšajú. Informovala o tom spoločnosť Glaxo Smith Kline.

Z listov tabaku

„Sme radi, že sme mohli podniknúť významný krok k zahájeniu tretej fázy klinickej štúdie po celom svete,“ uviedol Takashi Nagao, generálny riaditeľ a prezident spoločnosti Medicago.

Prihlásil by si sa, ako dobrovoľník na testovanie vakcíny?

Dodáva, že to ich posúva o krok bližšie k dodaniu novej vakcíny proti COVID-19. „Spolu s naším partnerom GSK prispievame ku globálnemu boju proti pandémii.“

O tejto skutočnosti informoval aj Nový Čas s tým, že vakcína sa nevyrába zložitou molekulárno-biochemickou technológiou, ale extrahuje sa z listov tabaku. „Špecifický druh tejto rastliny je stimulovaný k tomu, aby produkoval bielkovinové zhluky pripomínajúce vírus SARS-CoV-2.“

Štúdia zatiaľ preukázala, že po podaní vakcíny imunitný systém produkuje desaťkrát viac protilátok, ako po prekonaní ochorenia COVID-19. Dve dávky 3,75 mikrogramu vakcíny sa podajú s odstupom 21 dní.

zdroj: Unplash/ Emin BAYCAN

„Testovanie sa bude konať v 10 krajinách, a to počnúc Kanadou a Spojenými štátmi americkými a zúčastnia sa na ňom muži a ženy z etnicky a rasovo rôznorodej populácie,“ informuje spoločnosť Glaxo Smith Kline.

Lacnejšia a jednoduchšia

Americká agentúra FDA v polovici minulého mesiaca udelila vakcíne označenie tzv. Fast Track, čo umožnilo rýchlejší vývoj a jej preskúmanie. Podľa nich je vakcína jednoduchšia na výrobu a je takisto lacnejšia, ako dnes dostupné očkovacie látky. Nie je dokonca potrebné ju ani uskladňovať v chladiarenských zariadeniach.

Vedci spustili zaujímavý výskum, hľadajú dobrovoľníkov, ktorí prekonali COVID-19 a nakazia ich znova

Nový Čas, ktorý sa vakcíne venoval uvádza, že sa zatiaľ javí ako veľmi bezpečná. „Podľa fázy jedna a fázy dva neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky ako krvné zrazeniny a podobne “ uviedol doktor Mark Carlson zo spoločnosti Be Well Clinical Studies v Nebraske, ktorá sa na testovaní a vývoji podieľa.

Zdroje: Glaxo Smith Kline, Medicago, Nový Čas, Pharmacy Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech