Vedci spustili zaujímavý výskum, hľadajú dobrovoľníkov, ktorí prekonali COVID-19 a nakazia ich znova

  • Vo februári bola Británia prvou krajinou na svete, ktorá uskutočnila takzvané „testovacie skúšky“
  • Všetci, ktorí sa zúčastnia výskumu, musia byť fit a zdraví a musia sa úplne zotavení z prvej infekcie Covidom
korona
Pixabay/ Gerd Altmann , unplash mat napo
  • Vo februári bola Británia prvou krajinou na svete, ktorá uskutočnila takzvané „testovacie skúšky“
  • Všetci, ktorí sa zúčastnia výskumu, musia byť fit a zdraví a musia sa úplne zotavení z prvej infekcie Covidom

Veľká Británia spustila zaujímavú štúdiu. Zámerne vystavia dobrovoľníkov, ktorí už raz prekonali ochorenie COVID-19, opätovnej nákaze. Cieľom je preskúmať imunitné reakcie a zistiť či sa môžu opätovne nakaziť. Informoval o tom Reuters.

Vo februári bola Británia prvou krajinou na svete, ktorá uskutočnila takzvané „testovacie skúšky“ na ľuďoch, ktorí boli zámerne vystavení koronavírusu. Podľa portálu CNBC sa terajšia štúdia líši od minulého výskumu v tom, že sa zameriava na reinfekciu ľudí, ktorí už predtým mali COVID-19, a to v snahe porozumieť imunite a nie infikovať ľudí prvýkrát infikovať

Bratislava suverénne vedie, očkovaná je už štvrtina mesta. Primátor Vallo žiada vládu o viac vakcín, záujem je obrovský

„Získané informácie nám umožnia navrhnúť lepšie vakcíny a liečbu a tiež pochopiť, či sú ľudia chránení po prekonaní Covidu a ak áno ako dlho,“ povedala Helen McShane, vakcínologička z Oxfordskej univerzity, ktorá zároveň túto štúdiu vedie.

CNBC dodáva, že vedci po celé desaťročia uskutočňovali pokusy na ľuďoch s cieľom dozvedieť sa viac o chorobách, ako je malária, chrípka, týfus a cholera a vyvinúť liečbu a vakcíny proti nim.

Na dve etapy

V prvej fáze pokusov budú vedci hľadať najnižšiu možnú dávku koronavírusu, ktorá by spustila replikáciu vírusu u najmenej 50 % testovaných a u ktorých by ale boli mierne alebo žiadne príznaky choroby. Druhá fáza, ktorá začne v lete, infikuje inú skupinu dobrovoľníkov dávkou o objeme nájdenom počas prvej fázy.

Už si sa bol zaočkovať proti COVID-19?

Do prvej etapy sa zapojí 64 dobrovoľníkov od 18 do 30 rokov, ktorí prekonali COVID-19 v posledných troch mesiacoch. Vedci ich vystavia nákaze pôvodným kmeňom SARS-CoV-2 a nie jednej z mutácií. Potom čaká dobrovoľníkov 17 dní v karanténe, počas ktorej budú pod dohľadom zdravotníkov. Ak by sa u niekoho vyskytli symptómy, lekári im podajú prípravok firmy Regeneron, ktorý by zabránil zhoršeniu choroby.

Všetci, ktorí sa zúčastnia výskumu, musia byť fit, zdraví a musia byť úplne zotavení z prvej infekcie Covidom. Je to kvôli tomu, aby sa minimalizovalo akékoľvek riziko. Účastníci pokusu budú z karanténnej jednotky prepustení, až keď už nebudú infikovaní a bude v nich riziko šírenia choroby. „Všetko bude prísne kontrolované,“ dodala Helen McShane.

Zdroje: Reuters, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá