Hlavný Hygienik Mikas: Ak sa situácia veľmi zhorší, opatrenia proti koronavírusu sa vrátia

  • Prísne celoslovenské opatrenia by sa podľa hygienika mohli obnoviť
  • Dôjde k tomu len vtedy, ak sa epidemiologická situácia veľmi výrazne zhorší
  • Celkovo máme 1 798 prípadov koronavírusu, z toho 1 473 vyliečených a 28 zosnulých
Ján Mikas, Igor Matovič, koronavírus
TASR/Dano Veselský
  • Prísne celoslovenské opatrenia by sa podľa hygienika mohli obnoviť
  • Dôjde k tomu len vtedy, ak sa epidemiologická situácia veľmi výrazne zhorší
  • Celkovo máme 1 798 prípadov koronavírusu, z toho 1 473 vyliečených a 28 zosnulých

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa v súčasnosti nie je potrebné zavádzať rovnaké opatrenia ako na jar. Prípadov koronavírusu však máme viac, ako keď tu boli prísne opatrenia a zatvorené hranice. Ak by sa však situácia výrazne zhoršila, hygienik bude „biť na poplach“. Povedal to v rozhovore pre denník SME.

Prísne opatrenia sú stále v hre

V súčasnosti podľa hygienika platí to, čo povedal už dávnejšie. Dôležité je, aby sme sledovali vývoj situácie, monitorovali nakazených a ich kontakty a ak by sa vyskytli lokálne ohniská, treba prijať lokálne opatrenia. V novom rozhovore však Mikas pripustil, že sa môžu vrátiť aj celoplošné opatrenia. To sa však stane len vtedy, ak by sa situácia naozaj veľmi zhoršila.

Ak by prišla druhá vlna koronavírusu, sme pripravení. K prísnym opatreniam sa už nevrátime, hovorí hlavný hygienik

Momentálne to vyzerá, že je na Slovensku druhá vlna epidémie. Ján Mikas však zdôrazňuje, že teraz sme oveľa lepšie pripravení, ako vtedy. Lekári majú viac ochranných prostriedkov, máme dostatok testov a liekov. Slováci vedia, ako sa pred nákazou chrániť a ako chrániť svoje okolie. 

Efekt otvorených hraníc

Na Slovensku sme doteraz zaznamenali 1 798 prípadov nového koronavírusu. Najväčší denný prírastok sme mali v apríli, potom začal počet pozitívnych za deň klesať. Dvojciferný nárast prišiel až s otvorením hraníc. Nové prípady nákazy sa vyskytujú predovšetkým u ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia a nakazili svojich blízkych.

Známy je napríklad prípad z okresu Prievidza, kedy sa od jedného človeka nakazila celá rodina, vrátane 80-ročnej ženy, ktorá musela byť hospitalizovaná a napojená na pľúcnu ventiláciu.

Epidemiologička: Druhá vlna prichádza, lebo sa otvorili hranice. Zatvárať ich však netreba

Nové prípady sú zo zahraničia

Pôvod infekcie koronavírusu u nových nakazených Slovákov je opäť zo zahraničia. Ako po rokovaní vlády uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, v prípade pozitívnych prípadov z Bratislavy ide o pôvod infekcie z Ukrajiny. Koronavírus sa potvrdil u päťčlennej rodiny, všetci sú zatiaľ bez príznakov.

U muža, ktorý je už aj hospitalizovaný, sa koronavírus potvrdil po návrate zo Srbska. V prípade Senice sú všetky štyri prípady importované rovnako z Ukrajiny.

V Prievidzi bol pozitívny ďalší dohľadaný kontakt od zmrzlinárov s pôvodom z Macedónska. Všetky nové prípady vo Veľkom Krtíši boli došetrené ako import z Českej republiky od baníkov z Karvinej. Osem nových prípadov nahlásil aj regionálny Úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne, jeden prípad je importovaný z Holandska, ďalšie prípady v Novom Meste nad Váhom sú zo Srbska a jeden zo Saudskej Arábie. V Dolnom Kubíne a Námestove bolo potvrdených šesť prípadov, päť z nich bolo tiež v epidemiologickej súvislosti, išlo o testovanie v rámci šetrenia kontaktov pozitívnych osôb.

V utorok pribudlo až 31 nových prípadov koronavírusu, sú po celom Slovensku

Všetky prípady zatiaľ vieme dohľadať, sú to prípady zo zahraničia. O druhej vlne by sme hovorili, keby sme zaznamenali naozaj exponenciálny nárast. Môžeme zavádzať lokálne opatrenia, tým pádom si myslím, že zabránime tomu, aby sme krajinu museli dávať do čiastočného alebo akéhokoľvek lockdownu,“ povedal minister.

Ako Krajčí dodal, rezort by chcel, aby operátori odoslali každému slovenskému občanovi zo zahraničia sms správu, kde bude mať zoznam nebezpečných krajín alebo eventuálne linku, kde si bude môcť vyplniť formulár, že sa z nebezpečnej krajiny vrátil. Následne bude kontaktovaný regionálnym Úradom verejného zdravotníctva, ktorý mu aj hneď dohodne testovanie. Potrebujú však o tom ešte rokovať s operátormi.

Preferujeme, aby kompletná správa bola v samotnej sms správe. Ak by mobilní operátori preferovali, aby tam bola linka, potom bude treba kliknúť na linku, kde informácia bude stále aktuálna,“ uzavrel.

Zdroj: SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá