Hlavný hygienik Mikas: Regionálne lockdowny nebudú mať efekt, rokujeme o celoplošnom

  • Krízový štáb dnes rokuje aj o lockdowne
  • Jeho podoba zatiaľ nie je známa
AktualneSIU
  • Krízový štáb dnes rokuje aj o lockdowne
  • Jeho podoba zatiaľ nie je známa

Slovensko pravdepodobne čaká celoplošný lockdown. Pred rokovaním krízového štábu to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. „Keď sa pozrieme na mapu, väčšina okresov je červená a niektoré sú ešte červenšie. Regionálne lockdowny by nemali efekt,“ povedal Mikas.

Zatiaľ nie je jasné, ako by mal lockdown vyzerať, aké prevádzky by sa mali zavrieť a ani to, kedy začne platiť. O všetkom dnes rozhodne krízový štáb.

Minister zdravotníctva prišiel na krízový štáb s vlastným návrhom, nevylučuje však ani úplný lockdown, kedy sa zatvoria aj niektoré obchody. „Odporúčam nakupovať teraz cez internet, je to najbezpečnejší spôsob,“ povedal Krajčí pred krízovým štábom s tým, že sa nedá vylúčiť ani zatvorenie obchodných centier. „Ak bude taká situácia, tak áno, to by inak nebol lockdown,“ povedal.

Ak by si bol/bola členom krízového štábu, hlasuješ za lockdown?

Krízový štáb dnes prerokuje aj nový semafor, ktorý predkladá minister Krajčí. Je podľa neho možné, že niektoré okresy budú musieť podstúpiť v najbližších dňoch úplný lockdown. Situácia sa podľa Krajčího totiž výrazne zhoršila, najmä v nemocniciach je veľa pacientov. Počet hospitalizovaných s koronavírusom je 1 796 a až 137 pacientov potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

Viacerí sú za lockdown

Ak ľudia sami neobmedzia mobilitu, bude potrebný tvrdý lockdown. Pred rokovaním Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Zdôraznil, že ak sa teraz otvoria reštaurácie či posilňovne, „môžeme zavrieť nemocnice„.

Slovák sa klobásky a punču len tak ľahko nevzdá. Plné vianočné trhy sú ukážkou, ako si to perfektne pokaziť

Sú tu stále ľudia, ktorí si neuvedomujú, že nejde o nič iné, ako o záchranu ľudských životov. Zdravotníci v nemocniciach sa snažia robiť všetko preto, aby zachránili ľudí, ktorí sa dostanú na pľúcne ventilácie alebo na kyslíkové lôžka. Ak ani toto nie je pre tých ľudí dostatočným mementom, aby boli spolupatriční, je to z ich strany absolútny hyenizmus,“ dodal Mikulec.

Situácia ukazuje, že prísnejšie obmedzenie mobility je nevyhnutné,“ povedal predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Rovnako potvrdil, že nemocnice sa plnia a upozornil, že nestúpajú len úmrtia na ochorenie COVID-19, ale aj zvyšná celková úmrtnosť. Najrizikovejšie sú podľa neho týždne a dni pred Vianocami, kedy sa ľudia zgrupujú v nákupných centrách. „Odporúčam ľuďom, aby zbytočne necestovali a nešírili nákazu, lebo sa to týka každého jedného z nás. Nie je to len o tom, čo premiér prikáže Slovákom, ale aj o tom, aby sme sa správali zodpovedne,“ konštatoval.

Ak necháme veci tak, ako sú, budeme mať zásadný problém. Dnes sme dosiahli kriticky vysoké hodnoty pacientov ležiacich s COVID-om v nemocniciach a ak to pôjde takto ďalej, tak presne v období pred Vianocami nám budú zásadným spôsobom umierať ľudia,“ zdôraznil minister obrany Jaroslav Naď. Dodal, že sa obáva, že iná cesta ako zásadným spôsobom dostať ľudí do domovov, aby nevychádzali, asi nebude.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech