Slovák sa klobásky a punču len tak ľahko nevzdá. Plné vianočné trhy sú ukážkou, ako si to perfektne pokaziť

ton (1)
Dana Kleinert, TASR/AP

Či už sa nám to páči, alebo nie, tohtoročné Vianoce budú celkom iné, než na aké sme zvyknutí. Len pred pár mesiacmi zaplavovali titulky novín správy o tom, že Slovensko je premiantom v boji s pandémiou a svet na nás pozeral s údivom. 

Dôvod na udivené pohľady je tu opäť. Zdá sa totiž, že náš pohár spolupatričnosti a zodpovednosti je akosi fuč. Nielenže už nešijeme rúška tak, ako počas prvej vlny, čoraz viac ľudí ich už ani nenosí.

Aká pandémia? Bratislavu zaplavili tisícky ľudí pri stánkoch s občerstvením

V týchto dňoch prekvapuje najmä Bratislava. Od nástupu druhej vlny pandémie si viedla až prekvapivo dobre a to aj po celoplošnom testovaní. Dnes však odborníci aj primátor mesta Matúš Vallo konštatujú, že situácia sa výrazne zhoršila.

Po čiastočnom lockdowne pred plošným testovaním sa nám vrátili náznaky slobodnejšieho fungovania. Späť je aj chuť posedieť si na terase podniku, ktorej sa nám už nechce odolávať.

Niet sa čomu diviť, atmosféra v krajine hustne každým jedným nepremysleným statusom či výrokom premiéra. Olejom do ohňa je pocit neistoty z toho, kedy príde lockdown.

Myslíš si, že ľudia poľavili v dodržiavaní opatrení?

Kompetentní sa k nemu odmietajú vyjadriť, asi preto, aby neporušili tradíciu a tie najzásadnejšie opatrenia opäť oznámili zo dňa na deň. Robiť si tento rok v decembri plány na vianočné sviatky je športom len pre odvážnych.

Pandémia nám vzala aj každoročné vianočné trhy. Všetci vieme, že mobilita a zhromažďovanie sú našimi hlavnými nepriateľmi. Mesto Bratislava síce zrušilo trhy, no následne v čase zhoršujúcej sa pandémie a núdzového stavu, prenajalo  Staré Mesto Hviezdoslavovo námestie pre food-trucky. Tie samozrejme v čase, kedy sa nikam poriadne nedá ísť, prilákali stovky ľudí. Hešteg tretia vlna.

Matovič reaguje: Ja som pre ľudí ten najhorší pes, ktorý im chce ubližovať

Okolitým reštauráciám zostávajú len oči pre plač. Pred prevádzkami sa im zhromažďujú davy ľudí, ktorých už mesiace nemôžu poriadne obslúžiť – lebo je to riziko. Namiesto toho, aby dostali napríklad viac miesta pre svoje terasy či stánky, majú pred nosom food-trucky (nič proti streetfoodu).

Vyzerá to tak, že po dobre zvládnutom plošnom testovaní a snahe s pandémiou bojovať, sa mesto nechalo kúpiť za poplatok za prenájom. Na druhej strane my – obyvatelia Slovenska sme dali rúško pod nos, zodpovednosť bokom a sebecky si kupujeme pečenú klobásku, kapustnicu a kombo vareného vína s punčom. Nezostáva nám nič iné, len si do nadchádzajúcich sviatkov zaželať veľa zdravia.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK