Hodnota bitcoinu aj naďalej klesá

  • Bitcoin nebol zatiaľ podrobený žiadnej trhovej kríze, ide o prvú veľkú skúšku
  • Podobný trend nasledujú aj iné obľúbené kryptomeny
bitcoin oblek muz
Pixabay/AaronJOlson
  • Bitcoin nebol zatiaľ podrobený žiadnej trhovej kríze, ide o prvú veľkú skúšku
  • Podobný trend nasledujú aj iné obľúbené kryptomeny

Digitálna mena bitcoin pokračovala aj v pondelok v poklese, už piaty deň v rade. Dosiahla pritom najnižšiu hodnotu od júla 2021, keďže prepad akciových trhov naďalej poškodzuje virtuálne meny, ktoré sú považované za tzv. rizikovejšie aktíva, podobne ako v súčasnosti akcie technologických firiem.

Bitcoin krátko pred 13. h SELČ klesol až na 32 763,16 USD (30 996,37 eura). Oslabili sa aj ďalšie kryptomeny. Najznámejšia virtuálna mena bitcoin zatiaľ v máji stratila 13 % zo svojej hodnoty a prepadla sa o viac ako polovicu z historického maxima 69 000 USD, ktoré dosiahla vlani v novembri.

Ether, druhá najväčšia kryptomena na svete, klesla v pondelok na 2 360 USD, čo je jej najnižšia hodnota od konca februára. „Myslím si, že všetko v rámci kryptomien je stále klasifikované ako rizikové aktívum a podobne ako to, čo sme videli v prípade Nasdaq, väčšina kryptomien dostáva údery,“ povedal Matt Dibb z kryptoplatformy Stack Funds.

Bitcoin
zdroj: Unsplash/Dmitry Demidko

Prvá veľká skúška

Vojna na Ukrajine predstavuje pre bitcoin prvú veľkú skúšku. Kryptomeny totiž vznikli po celosvetovej finančnej kríze na prelome rokov 2008 a 2009, čo znamená, že až doteraz nebol bitcoin podrobený žiadnej trhovej kríze.

„Kým bitcoin stratil, zlato si svoju povesť obhájilo,“ hovorí generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko.

Kryptomeny nemajú medzi investormi dobrú povesť. Väčšina odbornej verejnosti ich totiž považuje za niečo imaginárne, čo nemá iný ako len marketingový význam.

Kryptomena nie je nič reálne. Má hodnotu len dovtedy, kým ľudia veria, že hodnotu má. Podľa Valka by si tak investovanie do kryptomien mali rozmyslieť všetci tí, ktorí nechcú riskovať riziko straty peňazí.

Zlato je podľa neho v rámci ochrany peňazí lepšia voľba než kryptomeny. Tie sú navyše podľa neho extrémne energeticky náročné na ťažbu.

Jednou z oblastí, do ktorých zasiahla vojna na Ukrajine, sú teda aj osobné financie. „V časoch strachu na finančných trhoch sa dá pravidelne sledovať nárast dopytu po zlate, spôsobený hlavne emóciami, ktoré tento drahý kov vyvoláva,“ hovorí odborník na osobné financie z Partners Group SK Erik Babušiak.

Práve tento cenný kov mnohí považujú za istotu, do ktorej je vhodné vložiť svoje peniaze v ťažkých časoch.

Siahnuť po zlate?

Babušiak však upozorňuje aj na úskalia tejto formy investovania. Z dlhodobého hľadiska si nemyslí, že zlato je ochranca hodnoty peňazí.

Zlato sa za určitých okolností môže považovať podľa neho za alternatívnu investíciu. Tie by však mali v investičnom portfóliu predstavovať iba 5 až 10 % zo všetkých investícií.

Zlato Babušiak neodporúča bežným klientom, ktorých investičné portfólio nepresahuje sumu 100 000 eur. Pri sume 3-tisíc eur by volil niečo iné, možno investíciu do akciových alebo realitných fondov.

Zdroj: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá